Facebook Google+ Twitter

Autoportret Malczewskiego trafił do zbiorów Muzeum w Płocku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-18 19:10

Autoportret Jacka Malczewskiego, "Wiara i sztuka", trafił do zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Obraz, znajdował się dotąd w rękach prywatnych w Krakowie. Jak zaznacza kustosz muzeum Ilona Wyszatycka, autoportret należy do jednych z bardziej udanych dzieł Malczewskiego.

Radości nie kryje dyrektor Muzeum w Płocku Leonard Sobieraj. Jak podkreśla - takie dzieło podniesie prestiż muzeum. - Malczewski to twórca klasy europejskiej - zaznacza dyrektor Muzeum Mazowieckiego Pertraktacje z właścicielami trwały rok i zakończyły się zakupem obrazu za 770 tys. zł. Obraz dla muzeum kupiły PKN Orlen i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Marszałek Województwa Adam Struzik podkreśla, że obraz jest teraz własnością społeczeństwa i każdy będzie mógł podziwiać arcydzieło.

Muzeum Mazowieckie w Płocku, do którego trafił obraz jest jedną z najstarszych istniejących placówek w Polsce. Powstało w 1820 r. z połączenia zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej. Zamknięto je po powstaniu listopadowym, otwarto ponownie w roku 1907.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.