Facebook Google+ Twitter

"Autoportrety", nowa książka Andrzeja Czcibor-Piotrowskiego

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-12-12 21:09

Oficyna Wydawnicza ATUT wydała "Autoportrety" Andrzeja Czcibor-Piotrowskiego - poety, prozaika, tłumacza (min. z czeskiego, słowackiego i angielskiego). Książka ta może być idealnym prezentem pod choinkę.

"Autoportrety" Andrzeja Czcibor-Piotrowskiego / Fot. okładka książkiAndrzej Czcibor-Piotrowski to jeden z nielicznych pisarzy, którzy mimo swoich osiemdziesięciu lat czynnie uczestniczą w życiu literackim.

"Autoportrety" są czternastą książką autora zawierającą kilkadziesiąt wierszy. Znajdziemy w nich przemyślenia na temat problematyki moralnej i eschatologicznej oraz doświadczeń zmysłowych.

Andrzej Czcibor-Piotrowski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną został zesłany na Sybir, skąd wyjechał z pierwszym transportem żołnierzy gen. Andersa do Persji. W latach 1942-44 ukończył w Esfahanie szkołę powszechną. Później znalazł się w Anglii. W Szkocji ukończył gimnazjum. Po wojnie powrócił do Polski. W 1950 zdał maturę, po czym studiował slawistykę na UW, które ukończył w 1955 roku.

Zadebiutował w 1956 roku tomikiem wierszy "Oczy śniegu". Pracował jako redaktor w Instytucie Wydawniczym PAX, w redakcji miesięcznika "Życie i Myśl" i w Wydawnictwie KAW.

Jego dorobek literacki to dziesięć tomików poetyckich, cztery tomy prozy ("Prośba o Annę" - 1962, "Rzeczy nienasycone" - 1999, "Cud w Esfahanie" - 2001 i "Straszne dni" - 2008) oraz kilkanaście drobnych utworów dla dzieci.

Autor tłumaczył utwory z czeskiego, słowackiego, rosyjskiego, ukraińskiego i bułgarskiego. W 1957 roku zdobył nagrodę młodych im. W. Pietrzaka, w 1984 nagrodę literacką im. W. Pietrzaka, w 1986 słowacką nagrodę P.O. Hvezdoslava, zaś w 1988 czeską nagrodę V. Nezvala. W 1979 roku otrzymał czechosłowacki Srebrny Medal ze Wstęgą, a w 2007 roku Krzyż Sybiraka.

Za "Rzeczy nienasycone" otrzymał nagrodę Biblioteki Raczyńskich, Książka ta znalazła się również w finale konkursu o Nagrodę Literacką Nike 2000.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

6614
  • 6614
  • 14.12.2011 00:09

widocznie "Anty Oszustka" nie ma co robić w nocy i chce podzielić się swoim jadem z internautami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anty Oszustka - widocznie dobrze się znasz na tym o czym piszesz- czyli na korzystaniu z serwerów proxy lub programów ukrywających IP. Ja nawet nie wiem, ani co to jest ani na czym polega.

Marto..są ludzie i ludziska... jak widać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I według Pani 3 oceny w ciągu godziny to jest jakiś ewenement? Zarzuca Pani Autorce oszustwo - może wypadałoby to uczynić pod własnym nazwiskiem i pokazując twarz? Ona się nie ukrywa pod nickiem. Nb. wspomniany nick zawiera błąd ortograficzny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ps. 3 oceny: 2 x 5* plus jedna 4* - za to "aż" 39 odsłon.

Redakcjo zwróć uwagę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja pani Krzysiak wisi na stronie od godziny a już ma 3 oceny - dwie po 5 gwiazdek i jedną 4 gwiazdki.

Widać, że ktoś nauczył panią korzystać z serwerów proxy lub programów ukrywających IP ale może tak trochę mniej bezczelnie? Przeglądam archiwum i dziwię się że nikt jeszcze na to nie zwrócił uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.