Facebook Google+ Twitter

Autor karykatur proroka Mahometa nagrodzony

Kurt Westergaard, duński rysownik, który pięć lat temu opublikował w dzienniku Jyllands-Posten kontrowersyjne karykatury proroka Mahometa zostanie nagrodzony za działania na rzecz wolności słowa i prasy. Nagrodę odbierze dziś w Poczdamie. W uroczystości weźmie udział Angela Merkel.

Prorok Mahomet. Zdjęcie nie przedstawia karykatury, o której mowa w tekście. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mahomet.jpg Swój wybór kapituła konkursu argumentowała "zaangażowaniem na rzecz wolności opinii i odwagą w bronieniu demokratycznych wartości mimo zagrożenia życia".

W 2005 r. w duńskim dzienniku Jyllands-Posten rysownik opublikował dwanaście karykatur Mahometa. Przedstawiały one proroka z bombą oraz w turbanie. Publikacja wywołała falę protestów wśród muzułmanów, którzy twierdzili, że autor obraził ich uczucia.

Jak czytamy w serwisie TVN24.pl, od tamtego czasu Westergaard
otrzymywał pogróżki. Klika razy planowano zamach na jego życie. Dwa lata temu policja zatrzymała dwóch Tunezyjczyków mających związek z zaplanowanym zamachem. Proces się jednak nie odbył. Jeden z nich został deportowany, a drugi niedawno wyszedł z aresztu, po tym, jak Urząd Imigracyjny nie zgodził się na wniosek duńskiego wywiadu, który chciał wydalenia go z kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.