Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14907 miejsce

Autor słynnego Krecika nie żyje

30 listopada 2011r. w wieku 90 lat, zmarł czeski reżyser, Zdenek Miler. Artysta był pomysłodawcą popularnej na całym świecie bajki, "Krecik" (czeski: Krtek).

Krecik czyli ulubiona postać dzieci i dorosłych - maskotka na witrynie sklepowej w Pradze / Fot. Tomasz A. KaniewskiZdenek Miler urodził się w 1921r. w Kladnie, niedaleko czeskiej Pragi. Od dzieciństwa był obdarzony talentem artystycznym. Po II wojnie światowej rozpoczął pracę w wytwórni filmów animowanych w Zlinie. Pracował jako animator, scenarzysta i reżyser artystyczny. Zaczął też pisać opowiadania. Pierwszym jego samodzielnym filmem był: "O milionerze, który ukradł słońce" (O milionáři, který ukradl slunce), obraz oparty na motywach dzieła Jerzego Wolkera.

Najsłynniejsza postać bajkowa Zdenka Milera - "Krecik" jest bardzo popularna nie tylko w Czechach i Polsce, ale w wielu innych miejscach na całym świecie. Amerykański astronauta Andre Feustel, którego małżonka ma czeskie korzenie, zabrał pluszowego Krecika na międzynarodową stację kosmiczną (ISS). Dlatego można powiedzieć, że postać stworzona przez artystę, jest znana również w kosmosie.

Na swoim koncie Zdenek Miler ma ponad pięć milionów sprzedanych książek i kilka międzynarodowych nagród (np. w 2006 r. otrzymał medal za zasługi). Z okazji 90. rocznicy jego urodzin, Galeria Vltavín w Pradze, przygotowuje w dniach od 22 lutego do 10 kwietnia dużą wystawę poświęconą jego życiu i twórczości.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

e
  • e
  • 30.11.2011 21:13

Szkoda , dziękujemy za wiele wzruszeń wielu pokoleń Polaków , którzy kochają Krecika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.