Facebook Google+ Twitter

Autor Wiadomości24 w "Polityce"

„Między Jaryłą a Kupałą” - taki tytuł nosi artykuł z działu naukowego w najnowszym wydaniu Polityki (nr 20/ 2807). Jedną z głównych postaci tego tekstu jest jeden z autorów Wiadomości24, Ratomir Wilkowski.

Tekst, którego autorką jest Agnieszka Krzemińska, opisuje sytuację pogan we współczesnej Polsce. Wynika z niego, że liczbę pogan w kraju szacuje się pomiędzy dwoma a dziesięcioma tysiącami. Trzy główne związki to: Rodzimy Kościół Polski, Rodzima Wiara i Słowiańska Wiara. Poza nimi jest też całe mnóstwo pomniejszych grup, a nad rejestracją wszystkich pieczę trzyma MSWiA.

Myli się jednak ten, kto twierdzi, że to tylko uczestniczenie obrzędach na pokaz.- To tradycja i rytuały powstałe na naszych ziemiach, przez co są dla nas bardziej naturalne i bardziej do nas przemawiają- mówi Ratomir Wilkowski, który jest teologiem Rodzimego Kościoła Polskiego. Przyczyny powrotu do dawnej wiary są różne, od poszukiwań duchowych do skrajnego patriotyzmu.

- Rodzimy Kościół Polski jest najbardziej liberalny, dlatego przykro nam, gdy wrzuca się nas do jednego worka z radykałami. Dla nas rodzimowierstwo jest religią, a nie ruchem politycznym, i choć czujemy się patriotami, szanujemy język, kulturę i tradycję, nie uważamy się za lepszych od innych - wyjaśnia Ratomir Wilkowski.

W tekście znajduje się jedna poważna literówka, ale warto poświęcić mu czas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za dostrzeżenie moje osoby ;) ale artykuł nie jest jakoś specjalnie odkrywczy (materiały znacznie obszerniej omawiające temat znaleźć można na W24 choćby tu: link , link lub tu: link , czy tu: link choć jego niewątpliwą zaletą jest, że w ogóle w prasie tradycyjnej dostrzega się zjawisko istnienia pogan w Polsce... a od literówki, znacznie bardziej podobał mi się podpis pod pierwszym ze zdjęć, mówiący o "wczesnochrześcijańskim grodzie" u Słowian (domyślam się, że chodziło raczej o gród wczesnośredniowieczny :)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczytamy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.