Facebook Google+ Twitter

Autorze Wiadomości24.pl - zadbaj o swój tekst!

Pamiętajcie, Wasze materiały od dziś pojawiają się na stronie w takiej formie, w jakiej je przygotowaliście. „Ucięty” tytuł, „zjedzona” końcówka leadu, błędy ortograficzne, gramatyczne, rzeczowe i inne dramatyczne przypadłości nie przyniosą materiałowi i autorowi chwały. Pamiętajcie więc, by w porę zadbać o wygląd tekstu.

 / Fot. .Na aktualności nie stracił materiał "Pisz tak, aby czytały Cię miliony". Polecamy jego lekturę!

O czym autor W24 powinien pamiętać ponadto?

1. Nie stawiaj kropek w tytule! Gdy Cię korci, by to zrobić, zerknij na tytuł dowolnej książki. Tam też nie ma kropki!

2. Nie przekraczaj liczby znaków dostępnych w tytule. Nie traktuj tego ograniczenia jako wroga, ale jako wyzwanie, które pozwoli skomponować świetny, konkretny tytuł. Jeśli przekroczysz liczbę znaków, a taki okrojony tytuł trafi np. do Google News, nie będzie to najlepsza wizytówka.

3. Nie przekraczaj liczby znaków w leadzie.

4. Jeśli piszesz omówienie w ramach przeglądu prasy, pamiętaj o źródłach informacji, z których korzystasz. Wstaw link do nich.

5.
Jak sprawić, by link był aktywny?
Możesz skorzystać z ikonki "link" w formularzu (3. od lewej). Zaznacz link, który umieściłeś w tekście, kliknij w ikonkę. Kiedy otworzy się pole: "Podaj nazwę linku", wpisz tam swoją propozycję.

6. Nie kopiuj cudzych tekstów ani ich fragmentów, nie „przeklejaj” z Wikipedii czy innych źródeł, zarówno tych w sieci, jak i z prasy tradycyjnej.

7. Pisz o tym, na czym się znasz, posługuj się faktami, nie koloryzuj, nie twórz rzeczywistości, nie pomawiaj… Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za każde słowo w tekście.

8. Do materiałów dodawaj wyłącznie zdjęcia własne lub te, do których masz prawo!
Które zdjęcia są dostępne i skąd je brać? Dowiesz się z tego tekstu. Pamiętaj, nie można wykorzystywać zdjęć ze stron gazet, serwisów, agencji prasowych. Jeśli Twój materiał będzie newsowy, nie martw się, nadal będziemy go uzupełniać zdjęciem z PAP.

9. Zdjęcie musi być opisane, a więc musi mieć autora i licencję, zezwalającą na publikację, jeśli nie jest to Wasze autorskie zdjęcie lub nie zostało Wam przekazane. Jeśli korzystacie np. ze zdjęć zamieszczonych w Wikipedii, łatwo sprawdzić, kto jest autorem i na jakiej licencji zamieścił zdjęcie.

10. Tworzysz galerie?
Zadbaj o swoje prawa autorskie. Podpisz każde zdjęcie! Nasz stylebook sugeruje układ: Fot. Imię i nazwisko. Warto też krótko opisać każde zdjęcie. Kilka zdań opisu robi dużą różnicę!

11. Do materiału możesz embedować jeden film z YouTube’a, korzystając z ikonki nad formularzem. Możesz jednak dodać dowolną liczbę linków do YouTube’a, jeśli zajdzie taka potrzeba.

12. Dołączaj mapy z Google’a ; przydatne są zwłaszcza wtedy, gdy zachęcasz do odwiedzenia jakiegoś miejsca, gdy zapraszasz na wydarzenie. Warto dodać mapę, żeby ułatwić czytelnikom dotarcie do określonego punktu.

13. Pamiętaj, świetny tekst naszpikowany błędami ortograficznymi, traci na wartości. Nie bój się korzystać ze słownika ortograficznego, frazeologicznego, poprawnej polszczyzny. Nie dowierzaj sobie, sprawdzaj!

14. Wpisuj tagi czyli słowa kluczowe. Czytaj wskazówki! Tagi oddzielaj przecinkiem, nazwy własne wpisuj wielką literą; na końcu szeregu tagów nie stawiaj kropki!

15.
Jak pisać, by skutecznie pozycjonować swoje artykuły


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Dzięki za rady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyno, dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że jeśli zdarzy mi się błąd, którego oczywiście nie zauważę, to redakcja nie zwróci mi uwagi, tylko będzie czekać, aż sam o to poproszę....!! :-) Trudno obronić taki sposób myślenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, my jesteśmy do dyspozycji. Do tej pory można było do nas zadzwonić, napisać maila, odwiedzić nas na Domaniewskiej :-) Nic się nie zmieniło - dalej możecie to robić.

Jeśli ktoś potrzebuje porady, wystarczy się do nas zwrócić. Wtedy wskażemy, co warto zmienić w tekście, nad czym popracować, jak stworzyć dobry tytuł. To Autor jednak odpowiada za swój materiał, więc powinno mu zależeć, żeby był jak najlepszy. W serwisie jest mnóstwo poradników, z których warto korzystać, będziemy też publikować kolejne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja rozumiem, że to są porady - są bardzo cenne i jestem za nie wdzięczny. Ale nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem - to już nikt nie zwróci mi uwagi, jeśli coś mi się wymsknie fatalnego? Jeśli nie zauważę błędu? Gdzie teraz przebiega linia współpracy autor-redakcja?

Przecież właśnie po to jest redakcja, żeby ktoś coś skorygował, zwrócił na coś uwagę, bo samemu nie widzi się wszystkiego, zresztą nie ma dystansu do materiału itd. Co teraz będzie robić redakcja, skoro i wcześniej współpraca nie była aż tak bardzo bliska.....?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Filip Chochół Dziwna sprawa, ponieważ po przegraniu zmian, czas ładowania strony spadł i to znacznie. Zrobiliśmy optymalizację kodu strony. Z jakiej przeglądarki korzystasz? Proszę o podanie nazwy oraz wersji, może w tym tkwi problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przez tą dużą ilość reklam i sam w sobie skrypt CMS (system zarządzania treścią), który jest na w24, strasznie strona mi się tnie :c co mi się spodobało? guziczek Podbij :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jeszcze taka mała porada. Nie zmieniajcie tytułu bez chociażby powiadomienia o tym autora i bardzo ładnie proszę o nie kasowanie tagów bo ostatnio ktoś mi je namiętnie skraca

Komentarz został ukrytyrozwiń

Im lepsza porada tym lepszy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz, nie jak blog. To przypomnienie, jak powinien wyglądać tekst, niezależnie od tego, gdzie go opublikujemy.

Dbanie o materiał leży jak sądzę w interesie każdego autora. Zmiana polega na tym, że teraz trzeba będzie pewne rzeczy zrobić samemu :-) Ale przecież wielu autorów nie lubiło moderacji :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.01.2013 12:11

Trochę jak blog...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.