Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1577 miejsce

Autorzy Wiadomości24.pl to wielki kapitał społeczny

Kilka dni temu w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego została obroniona praca magisterska pod tytułem "Rola serwisów dziennikarstwa obywatelskiego w umacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i generowaniu kapitału społecznego – na przykładzie serwisu Wiadomosci24.pl". Jej autorką jest Barbara Lisowska.

Pierwsza strona pracy magisterskiej Barbary Lisowskiej / Fot. Barbara LisowskaMoże niektórzy pamiętają Barbarę Lisowską ze spotkania w redakcji, prowadziła zresztą w naszym serwisie badania. W badaniu brali udział zarówno autorzy, jak i osoby tylko zarejestrowane w naszym serwisie. Praca jest niezwykle interesująca, a ponad 160 stron to kopalnia informacji o naszej społeczności. To obecnie największe i najobszerniejsze badanie dotyczące dziennikarstwa obywatelskiego w polskiej sieci, a na pewno samych Wiadomości24.pl.

Oto kilka fragmentów z podsumowania (uzyskaliśmy zgodę autorki oraz promotora - prof. dr hab. Antoniego Sułka na publikację w naszym serwisie) jakiego dokonuje Basia.

(...)nieco ponad 1/5 polskiego społeczeństwa nie przejawia żadnej aktywności obywatelskiej, a także nie zgadza się ze stwierdzeniem, że większości ludzi można ufać oraz nie uważa, by demokracja była najlepszą forma rządów. Wartość indeksu kapitału społecznego wynosi 0 również dla 16,6 proc. polskich internautów, 2,1 proc. zarejestrowanych użytkowników oraz 2,7 proc. dziennikarzy obywatelskich. Osoby zaangażowane we współtworzenie Wiadomości24.pl, a także zarejestrowani użytkownicy serwisu cieszą się znacznie większym zasobem kapitału społecznego niż ogół polskiego społeczeństwa, oraz ogół polskich internautów. Średnia wartość indeksu dla wymienionych grup wynosi odpowiednio: 4,36; 3,7; 1,68, 2, z tym, że wśród dziennikarzy obywatelskich zróżnicowanie jest największe (wariancja na poziomie 3,533).

(...)Biorąc pod uwagę, że kapitał społeczny rośnie w miarę używania, zaś niewykorzystywany zanika, zastanawiający jest niewielki, lecz zauważalny spadek średniej wartości indeksu kapitału społecznego po przekroczeniu pewnej „krytycznej” liczby opublikowanych artykułów (około 12). Nie można jednak zapominać, że wraz z liczbą zamieszczonych w serwisie materiałów rosną: częstość odwiedzania witryny, znajomość przypadków, w których serwisy dziennikarstwa obywatelskiego pobudziły ludzi do podjęcia działań na rzecz społeczności lokalnej, skłonność do określania zarejestrowanych i aktywnych użytkowników portalu mianem społeczności, prawdopodobieństwo wzięcia udziału w spotkaniu autorów Wiadomości24.pl, a także akceptacja dla stwierdzenia, że aby zmniejszyć uciążliwości w najbliższej okolicy mieszkaniec powinien opisać sprawę w mediach obywatelskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mysle ze praca dyplomowa jest potwierdzeniem przyszlosci dziennikarstwa obywatelskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.04.2009 11:02

Tak, ukłony, Basiu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.