Facebook Google+ Twitter

Autorzy Wiadomości24.pl ze Śląska napisali kolejną książkę

Od 36 lat wszystko robią razem. Nawet dzieci. Tak przynajmniej mówią. Teraz spłodzili kolejną książkę. 27. w ich dorobku autorskim, w którym jest też kilkanaście opracowań na prawach manuskryptu i ponad 2200 artykułów prasowych.

Podgórscy / Fot. Anna jachBarbara i Adam Podgórscy, dziennikarze serwisu www.wiadomosci24.pl opracowali
monografię obyczajowo - obrzędową, tym razem poświeconą świętemu Wawrzyńcowi. Poprzednie dotyczyły świętego Andrzeja i świętego Walentego, niezadługo powinna pojawić się praca o świętym Mikołaju, „najukochańszym ze świętych”.

Okładka / Fot. Anna JachObecne dziełko nosi barokowy tytuł: „Przezacny żywot świętego Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy, biedaków i innych także, z okazji rocznic nadobnych wydany A.D. MMIX w mieście Ruda Śląska na Górnym Śląsku." Tytuł wymyślił Krystian Gałuszka, poeta, autor „Księgi Raziela”, na co dzień dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, spirytus movens całego przedsięwzięcia.

Świętowawrzyńcowe silva rerum, jakim jest starannie wydany tomik zawiera również teksty jego autorstwa: introdukcję, przyczynki do historii Rudy śląskiej, esej o bibliotece - miejscu spotkań i codę. Dedykowane jest 50-leciu miasta Rudy Śląskiej, 50-leciu Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz 100 rocznicy parafii pw. świętego Wawrzyńca i świętego Antoniego w Wirku. Wirecki proboszcz, ks. Franciszek Zając, popełnił z tej znakomitej okazji rozdział dotyczący kościoła w którym od 20 lat sprawuje posługę duszpasterską.

Prezentacja / Fot. Anna JachPrezentacja ksiązki odbyła się 28 września, w dzień świętego Wawrzyńca. Przy okazji dociekano, dlaczego niepojętym trafem, święto bibliotekarzy przypada 8 maja we wiosenne wspomnienie świętego Mikołaja z Mirry.

Publiczność / Fot. Anna JachOpracowanie spotkało się już z przychylnym odbiorem, zwłaszcza środowiska rudzkich bibliotekarzy, dla których powinno być pożyteczne w pracy dydaktycznej. To oni są tymi „biedakami” o których troszczył się święty Wawrzyniec, to oni niosą posługę innym „biedakom”, spragnionym duchowej strawy. Krystian Gałuszka popełnił wiersz o „aniołach z biblioteki”.

Kilka słów o części dotyczącej Wawrzyńca. Znajdujemy tu omówienie znaczenia i pochodzenia imienia, żywot zacnego patrona i jego kult, związki ze świętym Gralem. Nie zabrakło informacji o obyczajach i obrzędach ludowych, przysłowiach, a także sylwetek innych patronów bibliotekarzy i ludzi świata książek, wreszcie wyboru wierszy i aforyzmów.

Wnuczki / Fot. Anna JachA Podgórscy? Zapowiadają kolejne dokonania. Do zimy powinno ukazać się jeszcze kilka ich książek. Jak znajdują na to czas, nie wiadomo. Bo chociaż dzieci pewnie już nie robią, to zajmują się trzema ukochanymi wnuczkami: Agnieszką, Magdalenka i Oleńką. Oraz pupilką - maleńką sunią Nutką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Serdeczne gratulacje i pozdrowienia. Swietny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie! Ja jestem Ślązakiem "ze Łowicza" a Basia - Ślązaczką "ze Łaska", więc jak najbardziej jestesmy Polakami. Ale mieszkając tutaj przez 33 lata, pokochaliśmy ten Gorny Śląsk, i juz umrzememy z ta miłościa. Jęsli wieć w naszych tekstach sa elementy ślaskie, to jestesmy z tego jak najbardziej dumni. Nam nie przeszkadzają regionalne zapędy innych, np. kasubskie, wielkoplskie, krakowskie czy pomorskie, To bardzo cenne rzecz. Pyrsk! - to po ślasku- adam
PS.Natomiast z kretyństwami tego kanapowego, choć głosnego stowarzyszenia i niechlubnie sławnego, które wymieniasz, a którego prezesa nota bene znam osobiscie, nigdy sie nie identyfikowaliśmy.
PS.2. Watek ten jest na tyle interesujący,że może warto by załozyć na tym portalu miejsce do dyskusji. Pomysl o tym. ja się przyłaczam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i bardzo dobrze panie Zbigniewie. Ja też jestem ze Śląska dumny bo to ważna część Polski. Nie podobają mi się tylko zapędy depolonizatorskie pewnych środowisk na czele z tzw. ZLNŚ.

Swoją drogą w profilu ma pan wpisane, że jest pan z Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.09.2009 17:57

Jesteśmy dumni, żeśmy są ze Śląska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam i gratuluję państwu. Nie wiem jednak czemu folgują państwo pewnym ślązakowskim zapędom. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie gratuluję:) 5+ za artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A my przytjmujemy te opinie z wdzięcznością, bo jestesmy łasi na pochlebstwa. Zwlaszcza ja - Adam Bużka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się pod tym, co napisała Elżbieta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.09.2009 10:28

Gratulacje dla Autorów i to nie tylko z powodu nowej książki, bo wnuczki są tak śliczne, że nie mogę się powstrzymać aby nie pochwalić ich wdzięku i urody :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.