Facebook Google+ Twitter

Autorzy "Włatcy móch” będą prowokować telewidzów

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-23 21:11

Ma być ostro, niegrzecznie, ale bez polityki. Wrocławscy filmowcy pracują nad kreskówką dla dorosłych.

  I podkreślają, że ich „Włatcy móch” to wcale nie polska wersja „South Park”. – Mówimy własnym głosem – tłumaczą Paweł Pewny i Bartosz Kędzierski z Wrocławia. Fot. Archiwum


Anusiak to osiłek, prosty chłopak z wiejskiej rodziny. Typ działacza. Konieczko to klasowy geniusz, mózgowiec w okularach. Zarozumiały, ma 200 pomysłów na minutę i cierpi na syndrom dziecięcej nadpobudliwości – ADHD. Maślana jest synem bogatych rodziców i sądzi, że wszystko można kupić, a jeśli nawet nie, to zawsze można kogoś przekupić, żeby dostać to, czego się pragnie. Jest jeszcze Czesiu. Cóż, w każdej klasie jest ktoś taki. Lekko opóźniony w rozwoju, jąkający się. Tyle tylko, że w tym konkretnym Czesiu wszystkie wady genetyczne skumulowały się. Dlatego niemożliwe, żeby naprawdę żył. A tego, że jest chodzącym zombie, nie dostrzegają tylko jego partnerzy z klasy i podwórka.

Cała czwórka ma po 8 lat i chce złapać świat za rogi – zdobyć władzę i urządzić wszystko po swojemu. Najlepiej bez udziału dorosłych.

Prawda o ośmiolatkach

We wrocławskiej firmie RMG powstaje kreskówka dla dorosłych. I choć skojarzenia z amerykańskim „South Park” nasuwają się same, twórcy „Włatców móch”, dystansują się od porównań. – Nie robimy polskiej wersji „South Park”, ale polski serial dla dorosłych, którego bohaterami są dzieci – tłumaczy Bartosz Kędzierski, scenarzysta, reżyser „Włatców...”. – Pokazujemy zabawy, problemy i traumy ośmiolatków bez ogródek i cenzury.
Kędzierski przyznaje, że dawny ośmiolatek wciąż w nim jest. – To były fantastyczne czasy. Robiło się rzeczy niebezpieczne, groźne, dziwne, niepokojące. Pamiętam złych nauczycieli, pierwszą komunię, zabawy na budowie – to wszystko znajdzie się w serialu.

Włatcy byków

Tytuł filmu jest nawiązaniem do powieści Williama Goldinga, w której zostawione samym sobie dzieci tworzą na bezludnej wyspie własne państwo, po czym okazuje się, że ich polityka nie ma w sobie nic z dziecięcej niewinności. Z kolei „Włatcy móch” też odzierają – tym razem w komediowy sposób – dzieciństwo z jego sielsko-anielskiego nastroju.

Błędy ortograficzne w tytule są elementem konwencji – Kędzierski doskonale pamięta, że od takich byków roiło się w listach z wakacji, jakie wysyłał będąc ośmiolatkiem.
Co poza tym? Konieczko, Maślana, Anusiak i Czesiu rozmawiają ze sobą, używając ostrych słów, choć nie do końca zdają sobie sprawę z ich znaczenia, bawią się w wojnę całkiem serio, a jeden z odcinków jest poświęcony dziecięcej fascynacji wypróżnieniami – opowiada o biegunce. – To cała prawda o ośmiolatkach, które bywają okrutne, nie znają litości dla wrogów, potrafią zakablować, podłożyć świnię, po to, żeby na następnej przerwie na powrót tworzyć ze swoimi antagonistami zgraną paczkę – wyjaśnia Kędzierski.

Tylko bez polityki proszę

W serialu nie będzie kpin z polityków, choć współcześni ośmiolatkowie doskonale potrafią odróżnić Leppera od Giertycha. – Takie dowcipy byłyby śmieszne tu, na naszym podwórku, a serial chcemy sprzedać także do zachodnich stacji, gdzie nikt nie rozpozna Giertycha – tłumaczy Paweł Pewny, producent serii. – W mediach jest już wystarczająca ilość programów, w których żartuje się z polityków. Nie chcemy być kopią kopii. Dziś przyzwyczajamy się do tego, że można szydzić ze wszystkiego, że nie ma żadnych świętości. Ja tak nie chcę.

Czy w tym świecie są dorośli? Są – choćby w postaci najstarszej na świecie nauczycielki nauczania początkowego, starej panny, dziewicy, która nienawidzi dzieci i jest największym wrogiem czwórki głównych bohaterów. Albo Higienistki – osoby samotnej, owdowiałej, która – dla równowagi – dzieci kocha jak nikt, a w dodatku pięknie śpiewa bluesa.

Czesiu, do domu!

A rodzice? – Pojawiają się jedynie ich głosy – mówi Bartosz Kędzierski. – To celowy zabieg – chcieliśmy pokazać życie podwórkowo-szkolne. A na podwórku rodzicielski głos pojawia się tylko z nadejściem wieczoru, z nieśmiertelnym zawołaniem: „Czesiu, do domu”.

Bohaterom „Włatców móch” podkładają głos wrocławscy aktorzy: Anusiakowi Krzysztof Kulesza, Konieczce Beata Rakowska, Czesiowi Bartosz Kędzierski, a Maślanie Adam Cywka. Serial pojawi się na antenie telewizji TV 4 13 listopada, o godz. 23.05. – Czy mam tremę? – zastanawia się Bartosz Kędzierski. – To, że nie wszystkim spodoba się ten serial, raczej mnie nakręca. Poza tym, jestem przekonany, że ludzie podobni do mnie go „kupią”. A jeśli kogoś ta konwencja odrzuci, to już jego problem.
Paweł Pewny odpowiada bez wahania: – Ja się nie martwię. To dlatego, że widziałem dwa pierwsze odcinki. Drugi jest lepszy od pierwszego. A to dobrze wróży.

Magda Piekarska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

dominik o
  • dominik o
  • 01.07.2011 10:11

uwielbiam oklodac wlatcy much lubie czesia anusiaka konieczko i maslane

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluje swietnego pomyslu, pozdrawiam Panie Pawle... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żadna z polskich kreskówek mnie nie kręciła. Nigdy. Ta, jak sądzę, też nie będzie, mimo, iż traktuje o czymś nieco innym niż dotychczas znane.
Naoglądałam się SP i starczy, bandy klnących dzieci mam za oknem, więc po co oglądać je jeszcze w telewizji?
Odpuszczę sobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To, że nie wszystkim spodoba się (...), raczej mnie nakręca". - dzisiejsza metoda, właściwie dobra NA WSZYSTKO.
"...starej panny, dziewicy, która nienawidzi dzieci..." - cóż za oryginalny pomysł!
Na temat tytułu filmu nie wypowiem się, bo... nie chce mi się...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimo argumentacji, nie jestem za powielaniem błędów ortograficznych. Takie zabiegi wprowadzają dzieciakom zamęt w głowie, co przy dzisiejszym wizualnym pochłanianiu świata i wszelkich informacji, utrwala tylko błędy - większość z nas, to tzw. wzrokowcy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.