Facebook Google+ Twitter

Autostradą A4 do grobu. Znalezisko archeologiczne w Szczytnej

Podczas prac przy budowie autostrady A4 na Podkarpaciu archeolodzy natrafili na grób sprzed 6 tysięcy lat.

W Szczytnej koło Jarosławia, gdzie na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trwają prace przy budowie autostrady A4 natrafiono na niezwykłe znalezisko. Na głębokości trzech metrów odkryto ludzkie szczątki, pochodzące z epoki neolitu. Jak twierdzi archeolog dr Monika Hozer z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w rozmowie dla "Nowin24", jest to szkielet księcia, o czym świadczyć mogą przedmioty z którymi został pochowany: siekierka, groty strzał, miedziany toporek, zausznice, naszyjnik, pięć zdobionych naczyń, oraz … zwierzę. W owych czasach bowiem takiego bogatego pochówku mogli dostąpić jedynie postawieni wysoko w hierarchii dostojnicy.

Na skale europejską


Jak podkreślają rzeszowscy archeolodzy ranga tego wykopaliska jest o tyle większa, że nigdy wcześniej nie udało się natrafić na tyle przedmiotów w jednym miejscu. Co prawda na terenach dzisiejszej Rumuni odkryto podobny miedziany toporek, a w Krakowie podobny grób, jednak były to pojedyncze eksponaty.

Szukają dalej


Wykopaliska w Szczytnej obejmują blisko 40 arów, a prace archeologiczne, które nadzoruje Rzeszowska Fundacja Ośrodka Archeologicznego nadal trwają. Po zakończeniu czynności konserwatorskich wszystkie znaleziska trafią do rzeszowskiego Muzeum Okręgowego, a jesienią przyszłego roku – jak informuje portal "Nowiny24" będzie można je podziwiać na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyKrzysztof Stagun
Tekst zamieszczony pierwotnie na interia360

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.