Facebook Google+ Twitter

Autostrada dla ludzi

Spór z firmą Stalexport zatacza coraz większe kręgi. W walkę o otwarcie węzła autostradowego w Jeleniu włączyli się także mieszkańcy Jaworzna, którzy podjęli inicjatywę obywatelską "Autostrada dla ludzi".

 / Fot. UM JaworznoMieszkańcy Jaworzna aktywnie włączyli się w walkę prowadzoną przez prezydenta Jaworzna o otwarcie węzła autostradowego w Jeleniu. Od trzech dni funkcjonuje strona internetowa - autostradadlaludzi.pl - na której Sebastian Pycia, pomysłodawca akcji, namawia do pisania listów do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka. W akcję włączyły się media lokalne popierając akcję.

Problemy jaworznickich samorządowców pojawiły się, gdy w ostatniej fazie projektu mającego skomunikować strefę aktywności gospodarczej Jaworzna z Drogą Krajową 79 firma Stalexport nie wyraziła zgody na budowę nowego ronda w pobliżu autostrady. Jak się okazało, nieznaczna część ronda wchodziła na teren zarządzany przez spółkę. Samorządowcy tłumaczyli to brakiem możliwości uzyskania odpowiednich dokumentów. Nie zmieniło to jednak faktu, że cały projekt musi być przygotowany od nowa.

Od tamtej pory wydarzenia potoczyły się lawinowo. Były konferencje prasowe, pisanie listów do ministra Cezarego Grabarczyka przez prezydenta miasta, podpisanie umowy na przebudowę drogi krajowej 79 wbrew zapisom umowy koncesyjnej. Obecnie konflikt ze Stalexportem nabiera nowej formy. Przyłączyli się bowiem do niego mieszkańcy miasta, którzy sami zaczęli wysyłać listy do ministerstwa.

- Nie możemy pozwolić na to, by prywatna firma decydowała o tym, jakie drogi mogą powstać w Jaworznie. Domagamy się od Ministra Infrastruktury zmiany umowy koncesyjnej, bo powinien być w tej sprawie po naszej stronie i zadbać o nasze interesy - podkreśla Sebastian Pycia, pomysłodawca akcji. Jak przekonuje organizator akcji, pomysł trafił na podatny grunt. W pierwszych trzech dniach od rozpoczęcia akcji pod listami do ministra Cezarego Grabarczyka podpisało się ponad 300 osób.

- Tak duży oddźwięk już w pierwszych dniach pokazuje, że jaworznianie chcą się przyłączyć do akcji. Zamierzamy zbierać podpisy także na ulicach miasta, a kiedy już będzie ich przynajmniej 1000, osobiście zawieziemy je do Ministra Grabarczyka do Warszawy - podsumowuje Pycia.

Odpowiedź z ministerstwa

List z ministerstwa otrzymał za to Paweł Silbert, który od końca grudnia śle pisma do ministerstwa starając się przekonać Cezarego Grabarczyka, że otwarcie węzła Jeleńskiego pomoże w rozwoju gospodarczym miasta. Urzędnicy ministerstwa piszą jednak, że nie przewidują takich zmian w zapisach umowy koncesyjnej. - Pragnę stwierdzić, że na chwilę obecną nie widzę uzasadnienia dla zmiany umowy koncesyjnej polegającej na wprowadzeniu rozbudowy węzła "Jeleń" - pisze Roman Stępień, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.01.2010 17:23

Przyszło nam żyć w dziwnym kraju w którym decyzje podejmują ludzie, którzy nigdy tych stanowisk nie powinni piastować. Stalexport może śpiewać " mój jest ten kawałek podłogi " wszak "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.