Facebook Google+ Twitter

Autostrada z popiołu. Zamiast na hałdę, trafią na budowy

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-04-25 08:30

Spółka Eltur-Wapore znalazła innowacyjny sposób na wykorzystanie odpadów z elektrowni Turów. W połowie maja zakończy się budowa zakładu w Żarskiej Wsi koło Zgorzelca, który będzie produkował kostkę brukową, krawężniki i inne drobne elementy betonowe z domieszką popiołu, pochodzącego z kotłów w elektrowni Turów.

Budowa zakładu pochłonie prawie 20 mln zł. Jedną czwartą tej kwoty Eltur-Wapore otrzymało od Ministerstwa Gospodarki, jako dotację z unijnego programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.– Już za kilka tygodni z tej maszyny wyjadą pierwsze uformowane kostki brukowe – mówi Andrzej Mycak, kierownik robót w Żarskiej Wsi. / Fot. Fot. Paweł Kamiñski/Gazeta Wrocławska
– Już zatrudniliśmy 12 osób. Docelowo będzie to minimum trzydziestu pracowników – mówi Adam Herzog z Eltur-Wapore.

I trwalsze, i tańszeElementy betonowe, w których część cementu (do 20 procent) zastąpiono popiołem, są trwalsze od tradycyjnych. Flubet, bo taka jest handlowa nazwa zmielonego popiołu, sprawia, że betony są bardziej odporne na ściskanie, znacznie lepiej znoszą też mrozy. Są również tańsze, bo tona flubetu kosztuje trzykrotnie mniej niż tona cementu.
– Kostka produkowana z wykorzystaniem flubetu wyglądem praktycznie nie będzie się różnić od tradycyjnej. To dlatego, że popiół jest bardzo zbliżony kolorem do cementu – tłumaczy Adam Herzog. Flubet może być również wykorzystywany do budowy znacznie poważniejszych elementów niż chodniki i podjazdy.
Wykorzystano go już przy autostradzie Golnice-Iłowa. Zarząd Eltur-Wapore liczy na to, że materiał przyda się także przy budowie prowadzącego do Zgorzelca odcinka autostrady A4.

Olbrzymia wydajność


Produkcja bruku w zakładzie w Żarskiej Wsi zostanie całkowicie zautomatyzowana.
– Kolejne partie kostki będą opuszczać maszynę co 14 sekund – mówi Remigiusz Markowski, kierownik projektu.
Jaka jest zakładana wielkość produkcji, tego zdradzić nie chce. Z pewnością jednak Eltur-Wapore stanowić będzie groźną konkurencję dla lokalnych producentów kostki. •

Paweł Kamiński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.