Facebook Google+ Twitter

Autyzm. Gdy zmysły zawodzą. Część druga

W ostatnich dniach portale obiegły amatorskie filmy z udziałem aktora Bartka Topy. Zachowywał się dziwnie, jedni określili go jako "naćpanego", inni "pijanego". Okazało się, że to rola, promująca kampanię „Autyzm - całe moje życie".

Oglądam film z metra z udziałem aktora Bartka Topy i widzę swoje dziecko w kościele. W spokoju usiedzi najwyżej dwie minuty, musi sobie od czasu do czasu pomachać ręką przed oczami, zatkać uszy, albo coś krzyknąć. Ludzie odwracają się i kiwają głowami. Dla nich to kolejne źle wychowane dziecko. Nie ważne, że obok siedzi mój drugi młodszy syn i w pełni uczestniczy w nabożeństwie. Na szczęście, dzisiaj mój syn ma tylko 10 lat, jest dzieckiem, więc jeszcze nikt nie posądza go o nadużycie alkoholu, albo o narkotyki. Jednak za 8 lat będzie już pełnoletni.

 / Fot. Original uploader was Poindexter Propellerhead at en.wikipedia, GNU1.2Czy wtedy każde jego dziwne zachowanie będzie nagrywane telefonem komórkowym i wystawiane w portalach z licznymi niemiłymi komentarzami? Czy za każdym razem, gdy wyjdzie z domu będzie narażony na obelgi i wytykanie palcami? Czy będzie w stanie sobie z tym poradzić? Obecnie NIE!

Autyzm. Gdy zmysły zawodzą. Część pierwsza

Czy chcesz zrozumieć autyzm...


To nie pierwsza kampania społeczna Fundacji Synapsis. Od początku swego powstania wspierają osoby z autyzmem i ich rodziny w walce z tym ciężkim zaburzeniem. Niestety, często zdarza się tak, że najgorszą i najcięższą do pokonania jest nie sama choroba, a niezrozumienie i niewiedza społeczeństwa. Z dużą uwagą śledzono filmy w internecie, a dla większości osób informacja, że to kampania na temat autyzmu była szokiem. Całkiem możliwe, że wiele z tych osób pierwszy raz usłyszało o autyzmie. Jak podaje Fundacja Synapsis na swojej stronie "W Wielkiej Brytanii i USA aż 1 proc. populacji cierpi na zaburzenia autystycznego spektrum. Szacujemy, że w Polsce wykrywany jest u jednego dziecka na około 300. To właśnie z tego powodu ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS."

Wszystkiemu winne zmysły...


Zaburzone zmysły, liczne nadwrażliwości powodują, że osoba z autyzmem widzi inaczej, słyszy i czuje więcej. Dziwne ruchy, o których myślisz, że nad nimi nie panuje mogą być próbą odegnania jakiejś niewidzialnej drobinki kurzu, którego ty nie jesteś w stanie zobaczyć. Musi krzyknąć, żeby usłyszeć swój głos, albo zatkać na chwilę uszy, a przy okazji na chwilę przerwać odgłosy dochodzące z zewnątrz, które bombardują go z taką siłą, że ledwie może to wytrzymać.

Ważne, by jak najwięcej ludzi poznało autyzm nie tylko z definicji i mitów, które najczęściej są znane społeczeństwu, ale właśnie z tych dziwnych zachowań i z tego, dlaczego te zachowania powstają. Zachęcam do obejrzenia filmów z udziałem Bartka Topy i refleksji na temat komentarzy pod filmami. Dlaczego, jako społeczeństwo osądzamy, a nie jesteśmy w stanie dostrzec osoby z prawdziwym problemem, jakim jest autyzm?


Wybrane dla Ciebie:


Tagi: autyzm


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Trudne życie w takim świecie z brakiem tolerancji. Jako społeczeństwo jesteśmy troszkę nieświadomi, bo żyjemy w niewiedzy spowodowanej kształceniem i wychowaniem. Może kiedyś będzie inaczej? Oby.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 17.01.2012 21:22

tolerancji trzeba uczyć, choć wkurzają mnie schematy i medialnie wywołana "wrażliwość" tłumu: w jej skutki nie wierzę: co udawane nie zmienia na stałe mentalności, ponadto ważniejsza jest pomoc i wcześniejsza diagnoza, a z tym jest gorzej niż źle... każda kampania uświadamiająca o istnieniu drugiego człowieka, jego odmienności jest ok.... jednak nie mam wątpliwości, że w świecie egoizmu pozostanie z takich akcji niewiele więcej niż po "psiej kupie"

Komentarz został ukrytyrozwiń
ninkakasia
  • ninkakasia
  • 17.01.2012 18:09

P. Beato pomimo, że z reguły nie pozwalam sobie oceniać zachowania innych, to przyznaję się, ze widząc źle zachowujące się dziecko np. w sklepie pierwsze co przyszło by mi do głowy to myśl, że jest niegrzeczne. Pani artykuł pokazuje, że tak nie musi być, że to dziecko może być po prostu chore. Naprawdę bardzo dobry tekst, prosty ale według mnie dający dużo do myślenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beatko,
gratuluję materiału, tak trzymaj! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.