Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15871 miejsce

Autyzm i metoda Opcji.

Autyzm… autyzm wczesnodziecięcy. Jedna z postaci schizofrenii wieku dziecięcego, głębokich zaburzeń psychotycznych, właściwie nieodwracalnych. Ale czy to oznacza, że można zepchnąć dziecko na margines życia społecznego, rzucić w kąt jak zepsutą zabawkę, przestać kochać?

Barry i Suzi Kauffmanowie nie mogli się pogodzić ze swoją bezsilnością w stosunku do autystycznego Rauna. Kochali swojego syna i za wszelką cenę chcieli mu pomóc. Wielokrotne wizyty w szpitalach i konsultacje ze specjalistami nie dawały żadnych rezultatów, więc postanowili sami znaleźć drogę do swego syna. Głęboka miłość i akceptacja były fundamentem metody powstałej w Amerykańskim Centrum Terapii Autyzmu.

Son Rise Autism Program - Świat, w którym niesienie pomocy dzieciom specjalnej troski jest postrzegane jako honor i błogosławieństwo. Perspektywa optymizmu i nadziei wynikająca z całych lat doświadczeń w dostarczaniu serdeczności, wsparcia i miłości dla dzieci. Metoda Opcji nie tylko zachęca dziecko do zmian, lecz przede wszystkim wymaga ich od rodziców, terapeutów i wolontariuszy.

Krok 1. Waga nastawienia
Fundamentem metody jest nastawienie na miłość i akceptację dziecka. Czynniki te są podstawą wszystkich wzajemnych reakcji oraz programów. Każde dziecko jest wyjątkowe oraz niepowtarzalne i robi wszystko najlepiej jak potrafi, a jeżeli może zrobić coś jeszcze lepiej, mowa tu o kontakcie i interakcjach, to chce to robić. „Wprowadzając w życie program Son-Rise, odrzucamy wszelkie oceny. Nie naklejamy etykietek „dobre-złe”, „właściwe-niewłaściwe”. Istotnym elementem terapii jest wiara w możliwości dziecka. Jeśli nie wierzymy, że jest ono w stanie przełamać barier komunikacji, nigdy go do tego nie zainspirujemy.” - Głoszą na specjalistycznych szkoleniach Kauffmanowie.

Krok 2. Dziecko jako nauczyciel
Tradycyjna koncepcja edukacji pojmuje nauczanie jako „napełnianie” umysłu dziecka informacjami i skłanianie go do wykonywania zadań w oparciu o opracowane programy. Program Son- Rise skłania do budowania więzi i relacji poprzez podążanie za dzieckiem (tzw. joining). Zamiast pchać dziecko ku przyswajaniu ogólnie panujących w społeczeństwie priorytetów, Metoda Opcji skupia się na podążaniu za dzieckiem i zachęcaniu go do poznawania świata. Rodzic podążając za dzieckiem, próbuje wejść i zrozumieć jego świat, jednocześnie będąc kochającym, wyjątkowym i ekscytującym, tak aby malec sam chciał wiedzieć więcej, otrzymać więcej i nauczyć się więcej. Na takich postawach wszystko jest osiągalne!

Metoda Opcji to przygoda, która zaczęła się kiedyś w łazience, z pewnym dzieckiem specjalnej troski, eksperyment pełen radości i szczęścia, który przekształcił się w metodę pracy z dziećmi autystycznymi na całym świecie. Ponad 100 lat doświadczeń w pracy i 25 lat osiąganych rezultatów. To właśnie program Son- Rise daje wszystkim rodzinom możliwość poznania i zbliżenia się do swych pociech. Wszyscy rodzice, którzy są gotowi na niezwykłą przygodę pełną miłości, akceptacji i szczęścia, oraz wolontariusze pragnący włączyć się do programu są mile widziani w Amerykańskim Instytucie Opcji, położonym w malowniczej części Stanów Zjednoczonych.

Personel z radością udziela pomocy i porad wszystkim, którzy chcą wraz ze swymi dziećmi podążać przez niezwykle fascynujący świat, świat autyzmu. Pamiętajmy, „Szczęście jest kwestią nastawienia, nie wydarzeń”! Z tym nastawieniem, każdy problem może być czymś pozytywnym, inspirującym i motywującym!
http://www.autismtreatmentcenter.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Autorka artykułu już w nagłówku popełniła zasadniczy błąd, co sugeruje, że nie ma pojęcia o czym pisze. Autyzm NIE JEST "jedną z postaci schizofrenii wieku dziecięcego, głębokich zaburzeń psychotycznych" i nie zaliczamy go do grupy chorób psychicznych a do całościowych zaburzeń rozwoju. Żenujące...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
  • Gość
  • 12.02.2012 21:39

Metoda Opcji czyli Program Son-Rise został najlepszą terapią autyzmu w 2011 roku!
Podczas Gali wieńczącej jedną z największych konferencji na temat autyzmu - AutismOne 2011, odbywającej się w Chicago, to właśnie Program Son-Rise wygrał w kategorii "Najlepsza Terapia". Było ponad 4000 oddanych głosów. Plebiscyt odbywał się przez kilka tygodni przed Konferencją.
Zatem nie sądzę by czas, w którym stosowało się tę metodę był czasem straconym ;)
W Programie Son-Rise nie uczy się dziecka by coś zrobiło, tutaj uczy się je by chciało to zrobić, a to znacząco zwiększa postępy. Nie ma to jak motywacja własna dziecka :)

Jeśli ktoś jest zainteresowany Metodą Opcji - Programem Son-Rise, to zachęcam do kontaktu z Fundacją Być Bliżej Siebie - zajmuje się ona pomocą Polskim rodzicom w korzystaniu z tej pełnej miłości i radości terapii oraz przybliżaniem wiedzy na jej temat.
http://bycblizejsiebie.pl/

Dodatkowo praktyczne informacje na temat Metody Opcji - Programu Son-Rise można znaleźć na blogu prowadzonym przez The Autism Treatment Center of America
http://blog.autismtreatmentcenter.org/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgodzę się z tym. Otóż pracowałam tą metodą z kilkoma osobami i rezultaty były widoczne..znaczna poprawa kontaktu wzrokowego i mowy. Nie uważam, aby ten czas był stracony, co nie oznacza też, że nie warto dołączyć także innych metod. Nie wiem dlaczego uważasz tą metodę za ryzykowną, ponieważ krzywdy dziecku nikt nie chce wyrządzić. Opcja nie zmusza, ani nie narzuca niczego. Jeśli dziecko chce poznać nasz świat to dużo łatwiej jest mu go pokazywać, dlatego nie wyobrażam sobie nie podjęcia próby zrozumienia świata dziecka, skoro jest mu w nim dobrze, to musi być fascynujący, więc warto się włączyć do niego i dodawać elementy krok po kroku ubarwiając go niż na siłę narzucać własny punkt widzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Estera Goldman
  • Estera Goldman
  • 12.01.2011 00:01

Metoda Opcji nie jest oparta na podstawach naukowych.Zawiera elementy filozofii, psychologii ,psychotroniki i parapsychologii.Jest skrajna i ryzykowna dla dziecka. Poziom usług w USA to żenada.Przypadkowi wolontariusze, mentorzy i rodzice nigdy nie nauczą dziecka mówić /lata stosowania tej metody to lata stracone/.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 18.09.2010 17:06

Schizofrenia, która jest jedną z zaburzeń psychotycznych nie ma nic wspólnego z autyzmem - PO CO PISAĆ TAKIE BZDURY!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.