Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11444 miejsce

Autyzm. Życie z zespołem Aspergera. Konferencja w Legionowie

Dr Peter Schmid „Chłopiec z Saturna” opowiada o sobie, swojej rodzinie i jego widzeniu naszego świata.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski1 kwietnia 2017 roku odbyła się w Legionowie konferencja Autyzm. Życie z zespołem Aspergera. Została zorganizowana w ramach VI Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego przez fundację „Promień Słońca”, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie oraz Powiatową Instytucję Kultury dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu starostwa Legionowskiego. A opowiadał o swoich przeżyciach człowiek wyjątkowy, który urodził się z zespołem Aspergera, dr Peter Schmidt z Niemiec.

Rodzina, praca, życie
Uczestnicy konferencji dowiedzieli się istotnych rzeczy na temat zespołu Aspergera na podstawie osobistych przeżyć prelegenta. Należy tu podkreślić , że wszystko co autor książki "Chłopiec z Saturna „ mówił o autyzmie, mechanizmach funkcjonowania dotyczyło jego odczuć i przemyśleń. Dowiedzieliśmy się co on przeżywa i jak reaguje w konkretnych sytuacjach. Na wstępie spotkania zebrani zapoznali się z biografią Petra Schmidta. Mieszka on pod Peine, w Dolnej Saksonii. Urodził się w 1966, żonaty od r. 1993, ma dwoje dzieci. Studiował geofizykę, pracował jako naukowiec w latach 1994 – 1997. Później przekwalifikował się na konsultanta zintegrowanego systemu informatycznego SAP. Od 1999 roku pracuje w branży informatycznej. W 2007 zdiagnozowano u niego Syndromu Aspergera co pozwoliło zrozumieć przyczyny innego odbioru świata, reakcji na bodźce zewnętrzne.

Samotna wyspa
 / Fot. Jerzy JastrzębskiNajwiększą jego pasją było kolekcjonowanie ulic, dróg i podróżowanie po świecie. Osoby z autyzmem zdaniem Petera Schmidta są jak wyspy, społeczeństwa natomiast można przedstawić jako kontynenty. Aby dotrzeć z lądu na wyspę potrzeba specjalnych środków transportu. W swojej książce „Kaktus na walentynki” wyznaje „Bo wszystko jest jak szkło, przez które można patrzeć, które jest między tym co na zewnątrz i tym co wewnątrz. Niewidoczne. Przypominam sobie ptaka, który umarł przy oknie. On chciał tylko przelecieć, aż tu nagle powietrze zamarzło. Nieustannie na coś wpadam, co jest niewidoczne. Nie pojmuję tego, tak samo, jak ten ptak.“ Prelegent w sposób obrazowy opisywał czym według niego jest autyzm. Pojęcie to porównał do trzech kolumn. Osoby cierpiące na ten syndrom cechuje komunikatywna odmienność i związane z tym problemy w sferze ludzkiej, bądź odbiegające od normy zachowania społeczne oraz stereotypowe zajęcia, rytuały. Cechami dodatkowymi typowymi dla tej grupy zaburzeń zalicza rozumienie dosłowne, wybitne uzdolnienia, wrażliwość na hałas, fobie społeczne to dodatkowe cechy, które mogą towarzyszyć osobie z autyzmem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.