Facebook Google+ Twitter

Awantura na Wiejskiej? Historia sejmowego krzyża

W kilka dni po wyborach, Janusz Palikot zapowiedział, że zwróci się do Marszałka Sejmu z wnioskiem o usunięcie krzyża znajdującego się w sali plenarnej niższej izby polskiego parlamentu. Czy zatem szykuje się kolejna "walka o krzyż"?

Sonda

Czy krzyż w Sejmie powinien zostać usunięty?

"Sami krzyża nie będziemy ściągać, ale zwrócimy się do marszałka Grzegorza Schetyny o to, by szanował konstytucję" - mówił we wtorkowym wydaniu programu "Kropka nad i" w telewizji TVN24 Janusz Palikot, który wkrótce stanie się szefem własnego klubu parlamentarnego. W swojej wypowiedzi powołał się prawdopodobnie na artykuł 25 obowiązującej od 1997 r. Konsytuacji RP:

Krzyż sejmowy widoczny po lewej stronie od fotelu Marszałka Sejmu (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PolskiSejm102.jpg) / Fot. Szczebrzeszynski, Public Domain"1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
3.Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego."


Będzie wojna o krzyż w Sejmie? Palikot grozi Trybunałem


Ale o co zdaniem przywódcy Ruchu Poparcia Palikota łamie w Sejmie zapisy ustawy zasadniczej? Chodzi o krzyż, który znajduje się na ścianie sali posiedzeń izby wyższej polskiego parlamentu, po lewej stronie od fotelu marszałka Sejmu, patrząc na salę plenarną z góry (zdjęcie z prawej strony). Co ciekawe, nie znajduje się on w tym miejscu od długiego czasu, bo zaledwie 14 lat. Sama opowieść o tym, jak został w Sejmie zawieszony jest co najmniej interesująca.

W 1997 r. wybory parlamentarne zdecydowaną większością wygrała Akcja Wyborcza Solidarność, w której skład wychodziło kilka partii prawicowych oraz ruchów związanych z tą stroną sceny politycznej. Jeszcze przed pierwszym posiedzeniem nowo wybranego Sejmu, posłowie AWS ustalili, że na sali plenarnej powinien znaleźć się krzyż. Głównym pomysłodawcą tej inicjatywy był dr. Tomasz Wójcik. "Chodziło o to, aby krzyż do sali plenarnej Sejmu pochodził z Sanktuarium Królowej Polski (...) Telefonicznie przedstawiłem o. Janowi naszą prośbę, a ten od razu obiecał, że w ciągu kilku dni przygotuje odpowiedni krzyż. Faktycznie, 17 października (1997 -przyp. red.) otrzymaliśmy wiadomość, że krzyż jest gotowy" - wspominał po latach były poseł w wywiadzie dla tygodnika "Niedziela". Krzyż został wykonany z drewna hebanowego, które pozostało po renowacji ołtarza w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, a postać Pana Jezusa pochodziła z XIX w. i wykonano ją z drewna lipowego przez nieznanego autora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

qq
  • qq
  • 03.11.2011 16:40

..ćpają?Ziobro,Kurski,Cymański,...(ziobryści)- ZGŁUPieli?-muszą przeprosić : J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS - DOŚC ich GŁUPICH ciągłych wystąpień w mediach. Woda sodowa UDERZYŁA PARLAMENTARZYSTOM UE do głowy? jak pOSŁOM? PJN-u (ZDRAJCOM: wyborców premiera,prezesa PIS-u J.KACZYŃSKIEGO).PIS musi się ROZSZERZAĆ,a nie dzielić-w tym siła PIS. Nadzieją POLAKÓW jest MĄDROŚĆ,a nie GŁUPOTA niektórych członków PIS - jeżeli chcą w MEDIACH : MIESZAĆ ,dzielić,... to lepiej ODEJŚĆ SAMEMU z PIS niż PODZIELIĆ los PJN-u!Wyborcy PIS-u DOMAGAJĄ się natychmiast przestania : DYSKUTOWANIA w mediach na temat rozliczeń europosłów ,a także obecnych posłów PIS-u , aby NIE dawać mediom PODSTAW do :mataczania ,plotek,... co do ROZŁAMU w PIS-ie. DOŚĆ ŻAŁOSNYCH występów w mediach-przestańcie DYSKUSJI na ich temat, NIE wyrzucajcie ICH z parti -jak NIE ZMĄDZEJĄ i nie przeproszą WYBORCÓW PIS - to SAMI ODEJDĄ bo NIKT ich nie wybierze .WYNIK PIS-u b.dobry, BYŁBY znacznie LEPSZY, gdyby europosłowie BARDZIEJ WSPIERALI J.KACZYŃSKIEGO i PIS w wyborach .Dać im CZAS na PRZEMYŚLENIA - czy chcą: DZIAŁAĆ dla DOBRA partii PIS i w niej ZOSTAĆ - nie DAWAĆ POŻYWKI mediom, które są nieprzechylne J.KACZYŃSKIEMU i PIS.Media zapraszają do dyskusji PRZEWAŻNIE LUDZI - ŻLE ŻYCZĄCYCH PIS-owi.Za całe zamieszanie w mediach odpowiedzialni są europosłowie i posłowie z PIS - NIE wiadomo dlaczego dają się PODPUSZCZAĆ mediom - dziwią się WYBORCY PIS . TYLKO od SKRUCHY , SZYBKIEGO wyciszenia w mediach i od zmiany ZACHWANIA europosłów i innych posłów zależy czy PIS będzie dalej ICH PARTIĄ - czy WYBORCY J.KACZYŃSKIEGO i PIS-u WYBACZĄ im GŁUPOTĘ, błazenadę,rozruby w mediach, ... i TYLKO od WYBORCÓW PIS (a nie od nich samych) ZALEŻY czy ZAGŁOSUJĄ na nich w przyszłych wyborach parlamentarnych-ich dobry WYNIK -to w 90% zasługa głosujących na TIM J.KACZYŃSKIEGO. Na razie nie ZWRACAJMY na nich uwagi (ZLEKCEWAŻMY ich ) , nie KRYTYKUJMY ich,nie zaogniajmy w mediach ich "GŁUPOTY",może się WYCISZĄ i OPAMIĘTAJĄ-nie lepiej krytykować RZĄD?
Zgoda buduje,niezgoda rujnuje. Zakończcie spory-przeproście się.Dość dyskusji w mediach.Często MILCZENIE jest ZŁOTEM. Nie dajcie się PODPUSZCZAĆ MEDIOM(wyrwanym zdaniom),że"Ktoś coś z PIS-u powiedział lub napisał"-nim odpowiecie-zapoznajcie się najpierw z CAŁYM TEKSTEM!,aby nie wciskały wam KITU. WYNIKI WYBORÓW-tylko NIEWIELKIE zwycięstwo PO nad PIS .Wyborcy dziękują J.KACZYŃSKIEMU za DOBRY WYNIK PIS(niejedna partia MARZY o takim WYNIKU),a za 4 lata (a może wcześniej) uważają ,że zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS nad: PO. PIS musi się ROZSZERZAĆ,a nie dzielić-w tym siła PIS.
piszą internauci-"woda sodowa zaczyna uderzać do głowy, chyba jakiś obłęd ? pomieszanie zmysłów ;choroba zwana władzą trwa"."Kroi nam sie państwo bezprawia.Nie liczy się przepis konstytucji liczy się kretyński pomysł donka.Zamiast działać mając prezydencję schował się do mysiej dziury i czeka z swoim glupim pomysłem na jej koniec.Idą czteroletnie dla rządu wakacje.Ta banda niczego dla ludzi nie zrobi, co czlowiek bez HONORU to widac samozwaniec ,ma od kogo sie uczyc za miedza robia to samo .",""Polska to nienormalnośc" Chcieliście wnuczka? To go macie.", "I stało się. Wszyscy zgłupieli bo wygrał ten co rządził. Nie wiadomo co robić nawet ten co "wygrał" zdurniał. I znów problemy.","zlekceważył,olał i zakpił z prezydenta -sam zebrał rząd i zaczął działać - czy prezydent będzie ciągle ulegał zachciankom i codzienie innym(przeciwnym) WYMYSŁOM Tuska-WYGLĄDA NA TO ,że mimo,że miał 4 lata to premier NIE MIAŁ i NIE MA żadnej POLITYKI powołania NOWEGO RZĄDU.Premier sam siebie DESYGNOWAŁ co OBURZYŁO i ZASKOCZYŁO:prezydenta,wyborców, media,wszystkich POSŁÓW,... - KONFLIKT w PO to WALKA o JUŻ WCZEŚNIEJ OBIECANE STOŁKI posłom PO.Tusk POWODUJE: NAPIĘCIA,ŁAMANIE DOBRY OBYCZAI -to jakaś NIEZROZUMIAŁA i GŁUPIA ZABAWA w PIASKOWNICY"-nie znają konstytucji(konstytucjonalista PIOTROWSKI).Tusk przed wyborami OBIECAŁ WYBORCOM REKONSTRUKCJĘ RZĄDU ZARAZ PO WYBORACH i NATYCHMIASTOWE ROZPOCZĘCIE REFORM - znowu OSZUKA

Komentarz został ukrytyrozwiń
siemanko
  • siemanko
  • 16.10.2011 14:35

issabel
i zabrać ze sobą krzyż bowiem właśnie stamtąd cała ta krzyżowa historia się wywodzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Krzysztof Laszek - interesujący post! A tak w ogóle... to o co Panu chodzi.....? :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Laszek
  • Krzysztof Laszek
  • 16.10.2011 10:48

Prosze nie dajcie sie wciagnac w zaczepki Palikpta ktory poza awanturnictwem nie ma nic do zaproponpwania i bedzie dla zaistnienia wzniecal kolejne chamskie zachowania rowniez pozwole sobie o nie zajmowanie swojej osoby tym typem gdyz mam inne godne uwagi zajecia KL

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS proponuje jakies idiotyczne uchwały na rzecz nietykalnosci sejmowego krzyża. A ja sie pytam - kiedyż to Sejm uchwalał jego powieszenie na sali?
Wyznaniowi gorliwcy "zaznaczyli teren" chyłkiem i nocą; w świetle dnia odbywa się rozdzieranie szat i krzyki o prześladowanie chrześcijan.
Miejsce stanowienia prawa państwowego zostało naznaczone nielegalnie i po kryjomu symbolem religijnym, wbrew Konstytucji i ustaleniom Konkordatu.
Do zaspokojenia swoich potrzeb religijnych posłowie mają kaplicę z pełnym wyposażeniem i obsługą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesiołowski uważa, że prawo może być przedmiotem głosowania. To bardzo ciekawe i logiczne, jak przystało dla tego pożal Boże intelektualisty. Ma przecież poselskie i marszałkowskie uprawnienia do inicjatywy by zmienić zapisy Konstytucji i zawarować w niej prawo chrześcijańskie nad każdym innym. Bo póki co tym ogonem jest pożal się Boże dr T. Wójcik a psem my wszyscy, łącznie z pożal się Boże profesorem Niesiołowskim i Konstytucją RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesiołowski potwierdza działanie podstępne, stawianie przed faktami dokonanymi. Znaczenie terenu, a potem to można wrzeszczeć:
- Rękę na krzyż podnoszą!
Proponuję zastosować mądrość Salomona: niech każdy wierzący poseł zawiesi sobie krzyż na szyi i nosi z honorem. Im bardziej wierzący niech większy i cięższy krzyż nosi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
lili
  • lili
  • 14.10.2011 08:01

Palikocie sam jesteś krzyżem ,który porządni Polacy będą musieli" dżwigać "przez kretynów ,którzy na ciebie głosowali

Komentarz został ukrytyrozwiń

W autobusie pełnym pasażerów stoi uwieszony u poręczy pijany gostek i wykrzykuje co chwilę: - O kurwa..., o kurwa...
W końcu pasażerowie nie wytrzymali i wołają: - zamknij pan ten ryj, tu jadą dzieci i kobiety. Gość jednak zdaje się być zupełnie nieporuszony pasażerami i wciąż wykrzykuje: - O kurwa, ...o kurwa.
W końcu pasażerowie nie wytrzymali i poskarżyli się kierowcy. Ten zatrzymał autobus i mówi: - Jeśli się pan nie zamknie, to będę musiał pana wyrzucić z pojazdu...
Na to gość podchodzi do kierowcy i coś mu szepcze do ucha. Nagle kierowca wykrzykuje: - O kurwa...
Zdumieni pasażerowie patrzą na kierowcę, a ten mówi:- Ja państwa bardzo przepraszam, ale ten pan właśnie mi powiedział, że urodził mu się syn i żona dała mu na imię Jarosław...
Nagle wszyscy pasażerowie zakrzyknęli: - O kurwa...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 13.10.2011 20:35

O @issabel. Typowo pisowskie postrzeganie świata - my naznaczyliśmy swój teren, więc wara wam od niego! I odzywka ulubiona, pełna zaiste chrześcijańskiej miłości bliźniego - jak się coś nie podoba to won do Izraela (w innych kontekstach do ruskich). Pewnie nawet nie słyszeli o słowach Chrystusa: Oddajcie co cesarskie cesarzowi, a co boskie - Bogu. A jeżeli słyszeli, to nie są w stanie pojąć, że to jest właśnie istotą rozdziału kościoła od państwa.
O tych słowach też pewnie issabelopodobni nie słyszeli: Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. "Sapienti sat!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.