Facebook Google+ Twitter

Awantura o "Der Spiegel"

Artykuł pt.: "Wspólnicy. Europejscy pomocnicy Hitlera w mordowaniu Żydów" zamieszczony w niemieckim tygodniku "Der Spiegel" wywołał w Polsce burzę. Burzę, która moim zdaniem jest efektem chorej nadwrażliwości naszego społeczeństwa.

 / Fot. CTK PHOTO CTK/OTTO BALLON MIERNYJuż sam tytuł artykułu, w wielu Polakach wywołuje oburzenie. Z reguły w tych, którzy nie fatygują się już, aby zagłębić się w to, co napisane jest dalej. A dalej nie ma żadnego kłamstwa, przekręcania historii, czy zrzucania winy na innych (co jest koronnym argumentem przeciwko niemieckiej gazecie).

W "Der Spiegel'u" czytamy: "Niemcy są odpowiedzialni za holokaust, popełniony na skalę przemysłową mord Żydów. Jednak w dużej mierze niedostrzegane pozostawało dotychczas to, że pachołki Hitlera mieli dobrowolnych pomocników także za granicą." Nie widzę tu niczego sprzecznego z prawdą, ani żadnej próby usprawiedliwiania hitlerowskich Niemiec. Wręcz odwrotnie, o czym świadczy pierwsze zdanie tego fragmentu.

Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak inna część artykułu: "Oczywiście, jedynie Hitler i jego otoczenie, albo Wehrmacht byli w stanie zatrzymać Holokaust. To jednak nie pozbawia siły argumentu, że bez zagranicznych pomocników ocalałyby dziesiątki tysięcy, a może nawet miliony z sześciu milionów zamordowanych Żydów."

Prawda czy fałsz? Przecież nie ulega wątpliwości, że Holocaustu nie dokonał sam Hitler wraz ze swoim najbliższym otoczeniem. Nie jest też tajemnicą, że w okupowanych (czy współpracujących) z nazistami państwach znajdowali się ludzie, którzy z wielką ochotą przyjmowali nazistowską ideologię i z wielką ochotą i aktywnością ją krzewili. W skrócie - nie tylko naziści z Niemiec mordowali Żydów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Jeśli ktokolwiek dziwi się polskiej nadwrażliwości na wyraźne działania niemieckie zmierzające do dobrania hitlerowcom "kumpli" w mordowaniu żydów, to ja się dziwię jego naiwności. Dobór kumpli ma swój cel. Niemcy po prostu nie chcą być osamotnione w podłości, w okrucieństwie wobec przedstawicieli innych ras. Zawsze lżej jest dźwigać piętno, hańbę, jeśli ma się świadomość, że z nami, ten ciężar dźwigają inni. Chodzi, również o wykazanie światu, że zło jakie wyrządziła druga wojna światowa, nie było, li tylko sprawą Niemiec Hitlerowskich. Rosjanie już obarczają Polskę winą za wywołanie tej wojny. Niemcy, na przestrzeni dziejów wielokrotnie napadali na Polskę i wielokrotnie przyczyniali się do naszych nieszczęść, tragedii narodowych. A działania Eriki Steinbach popieranej przez obecną Kanclerz, a gazociąg północny pomijający Polskię, to są przyjacielskie przedsięwzięcia? Niemcom i Rosjanom zawsze Polacy muszą patrzeć na ręce. Nie znaczy to, jednak abyśmy z tymi państwami nie utrzymywali stosunków gospodarczych, czy politycznych.
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolutnie nie zgadzam się z autorem, że reakcja Polaków w tym temacie, jest" efektem chorej wyobrażni naszego społeczeństwa"To fakt , że mordowaliśmy się wszyscy i wszędzie. I wszędzie byli kolaboranci.. Pyta Pan "dlaczego"? To proszę prześledzić dokładnie lata 30-te w Europie i zastanowić się za czyim przyzwoleniem stało się tak jak się stało. Sądzę, że Polacy nie ukrywają faktu bycia w Czechosłowacji i nie uciekamy od tematu. Zresztą analogia błędna. Jeżeli nie będziemy reagować na takie "niuanse" to staniemy się współwinni wydarzeń z 1939r. Problem Steinbach jest rezultatem historycznych "przeinaczeń"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Karolino, nie możemy przestać patrzeć na Niemcy przez pryzmat II wojny światowej, ponieważ rewizjoniści niemieccy i ich roszczenia nie dają o niej zapomnieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bałem się, że fragmenty z Czechami możę być odebrany jako dokładna i bezpośrednia analogia. a chodziło mi jedynie o zobrazowanie bezsensowności postulatów czy życzeń, niektórych osób jak np.: Antoni Dudek.

Steinbach to zupełnie co innego - jeśli Pan tego nie widzie, to także nic na to nie poradzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marcinie. Fragment "Wyobraźmy sobie, że Czesi domagają się od Polaków, by za każdym razem, gdy wspominamy o ataku sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku, podkreślać bezwzględny udział w tej operacji wojsk polskich. Co byśmy odpowiedzieli?" - sugeruje, że Niemcy byli częścia jakiegos układu, że to jednak nie oni byli inicjatorami. Czesi nie domagaja sie tego od Polski bo doskonale wiedzą że inicjatorem i głównym winowajcą był ZSRR. To, co w tym artykule próbuja zrobic Niemcy to przedefiniować tamtą sytuację i powiedzieć: Niemcy nie byli sami w swojej winie. Przepraszam, ale takie małe kroczki zmierzaja w jedna stronę. Dlaczego wszyscy sie oburzaja za Steinbach? Bo ona właśnie w niedopuszczalny sposób próbuje zrównać wypedzenia Niemców z holocaustem. Jesli nie dostrzega Pan tego kierunku, jesli nie widzi Pan nic zdrożnego w relatywizowaniu moralnym, to nic na to nie poradzę.

Pani Karolino, "osoby publiczne, powinny sie zajac awanturami ze wspolczesna grupa rzadzaca, a nie czepiac sie nie wiadomo czego." - jak rozumiem Polacy powinni olać sąsiada, który ich kopnął a teraz przekonuje, że przy naszym udziale i zamiast tego powinniśmy kontynuować wewnętrzne kłótnie o nazwisko Róży Thun albo Ryśka Czarneckiego? Gratuluje właściwego rozłożenia priorytetów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postanowilam wylaczyc sie calkowicie z dyskusji na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Karolina Majewska
Mówienie o 200 tys. europejskich wspólników jest mocno nieprawdziwe. Przy okazji podaje się liczbę niemieckich i austriackich sprawców która wyniosła...również 200 tys.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego niezreczne? Czy to, ze Niemcy byly strona atakujaca, odbiera im prawo do pisania o takich wlasnie rzeczach? Zdrajcy znajda sie zawsze, a jak juz pisalam nikt na nikogo nie zwala winy. To bylo po prostu przytoczenie faktow historycznych. Musimy przestac patrzec na narod niemiecki przez pryzmat II Wojny Swiatowej. To bylo dawno. Jestesmy czlonkami Unii. Nikt nie bedzie nas traktowal powaznie, jesli na kazdy taki artykul bedziemy mieli tak "zywiolowa" reakcje. Tym bardziej, ze nie ma na co sie oburzac.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

racja, ale czy fakt, że gazeta jest niemiecka oznacza, że nie powinna zamieszczać artykułów, które dotyczą przeszłości, zwłaszcza nazistowskich Niemiec? To byłoby nadużycie, poza tym dlaczego Niemcy mają pokutować teraz za czyny poprzednich pokoleń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie sądzę, żeby ktoś kruszył kopie w kwestii moralnej i prawnej odpowiedzialności kolaborantów. To sprawa bezdyskusyjna, obojętnie, czy chodzi o rząd Vichy czy o polskich szmalcowników. Przykład Danii pokazał, że można było ocalić tysiące istnień. Przypuszczam, że opisaną reakcję wywołał przede wszystkim fakt, że publikacja ukazała się w niemieckiej gazecie. To, łagodnie mówiąc, niezręczne posunięcie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.