Facebook Google+ Twitter

Awantura o emerytury i OFE. Spór w rządzie, Boni kontra Fedak

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-08-12 09:51

Dziennik.pl pisze, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamierza likwidować Otwarte Fundusze Emerytalne - II filar systemu emerytalnego. Politykę pani minister Fedak krytykuje Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera.

Wedle pomysłu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w roku 2011 do OFE nie trafiałaby już żadna kwota (obecnie 7,3 proc. naszych pensji). Według opinii minister Fedak pozwoli to na załatanie dziury budżetowej kwotą 23 mld zł. Sceptycznie do pomysłu minister Fedak odnosi się też Ministerstwo Finansów. Resortr proponuje jednak zmniejszenie składki na OFE do 3 proc., co przyniosłoby budżetowi 13 mld zł oszczędności.

Źródło: dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

O ile w obecnej sytuacji "wytłumaczalne" (bo raczej nie racjonalne), jest zmniejszenie składki odprowadzanej do OFE z 7,3 do 3 procent, to już całkowita likwidacja OFE przeczy zdrowemu rozsądkowi i rozłoży system emerytalny na łopatki. Co z tego, że chwilowo załata się dziurę w budżecie, jeśli za parę, czy paręnaście lat trzeba będzie pieniądze oddać z nawiązką. Inna rzecz, to powiązania OFE z kapitałem zagranicznym, z rynkiem akcji i obligacji. Inwestorzy stracą zaufanie do polskiego systemu prawnego i kapitałowego, to spowoduje ogromne zawirowania na giełdzie i końcowy efekt będzie bardziej tragiczny, niż obecna sytuacja wyjściowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 12.08.2010 16:40

Czyżby Panu się przydarzyło, Panie Zdzisławie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie, miejże Pan litość:). Serce to nie pompa z kompozytu - a i ta czasami nie wytrzymuje - przeciążeń nie zdzierży. Młodszą koleżankę na nadwyrężony mięsień sercowy Pan wysyłasz. Dziecko jeszcze do tego. A który system emerytalny to wytrzyma? Zasiłek pogrzebowy - ujęty do zmniejszenia w programie oszczędnościowym - renta rodzinna po śmieci odważnego muszkietera. A płacić Państwo będzie do co najmniej 18, sprawiedliwie ukończonych lat. A jak kształcić się taki potomek zechce, to i 25 lat upłynie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 12.08.2010 16:32

A mówi się, że media, to czwarta władza... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Martyrologia też się przydaje w walce z bezrobociem. Ktoś przecież te pomniki projektuje i wykonuje. Kiedy ktoś w końcu wpadnie na pomysł, że pieniądze można przeznaczyć na inwestycje, czy tworzenie miejsc pracy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 12.08.2010 11:40

Ma być: "potrzebna" - zjadłem "N"

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 12.08.2010 11:39

Oczywiście, potrzeba całościowa reforma systemu. Zadaniem rządu i parlamentarzystów jest myślenie perspektywiczne, o przyszłych pokoleniach. Sadzę, że zbyt rzadko korzystają z narzędzi i instrumentów, którymi dysponuje władza.
W tym roku nasz syn skończył studia, jest dobrze wykształcony, zarabia na siebie i swoją emeryturę od dwóch lat. Jest bez znaczenia, gdzie mieszka, taką ma działalność. Ale ostatnio w rozmowie z nami powiedział, że powoli zaczyna rozglądać się za normalnym krajem, gdzie będzie mógł odłożyć na swoją godziwą emeryturę. Coś w tym jest na rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamiast przykręcać kurek przyszłym i obecnym emerytom oraz wydłużać okres zatrudnienia trzeba pomyśleć o przełamaniu demograficznego kryzysu i zapewnieniu miejsc pracy młodym ludziom.
Zresztą jedno z drugim nierozerwalnie się łączy. Jeśli absolwentowi wyższej uczelni proponuje się niespełna tysiąc złotych na rękę, to na pewno przed czterdziestką nie pomyśli o powiększeniu rodziny. Takie zarobki są z kolei pochodną systemu nieprzyjaznego mikro- i mini przedsiębiorcom, którzy tworzą miejsca pracy. Tu są konieczne gruntowne reformy systemu, a nie doraźne zabiegi kosmetyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 12.08.2010 10:55

Przeczytałem Heniu Twój tekst, masz oczywiście rację. Nasz i nie tylko nasz system emerytalny jest chory. Mimo woli wielu z nas stało się inwestorami gmachów i pałaców ZUS.
Podałem krótki news, bo likwidacja OFE stanie się niedługo faktem. Już wcześniej dążył do tego J.Kaczyński.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To rozbój na przyszłych emerytach. Pisałem o tym (nieco szerzej) tu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.