Facebook Google+ Twitter

Awantura o krzyż podczas sesji szczecińskiej Rady Miasta

Członkowie Ruchu Poparcia Palikota zawiesili na ścianie sali obrad rady miasta gwiazdę Dawida i muzułmański półksiężyc. Symbole zawisły obok krzyża.

 / Fot. Mateusz War./Creative Commons 3.0Członkowie RPP pojawili się przedpołudniem na sesji Rady Miasta. Zawiesili obok krzyża symbole judaizmu i islamu. Zdjął je radny PO. W odpowiedzi goście zdjęli również krzyż. Ostatecznie na poprzednie miejsce przywrócił go radny PiS

"Zrobili happening. Pojechali po uczuciach religijnych. Nie wiem, czy przedstawiciele innych religii byliby zadowoleni, że tak sobie są wieszane ich symbole" - skomentował sytuację radny Jerzy Sieńko. Ten sam, który zdjął gwiazdę Dawida i półksiężyc.

Członkowie RPP domagali się swoją akcją uwolnienia przestrzeni publicznej od symboli religijnych. W liście do przewodniczącego rady wnoszę o powieszenie także innych symboli - czytamy w TVN24.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

prezio
  • prezio
  • 02.03.2011 11:53

byłoby lepiej gdyby powiesili tam swojego patrona Obszczypłota. Na żywca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
  • Faja
  • 01.03.2011 18:58

Panie Kamilu owszem 1000 letnia historia POLSKI jest związana z krzyżem tylko zapomniał pan dodać że ten krzyż do polski został wprowadzony siłą przez MIESZKA I w obawie przed najazdem chrześcijańskich wojsk pod wodzą cesarza niemieckiego. I dzięki temu Polanie nie zostali zgermanizowani jak inne plemiona słowiańskie między Odrą a Łabą. A i tak jeszcze przez kilka stuleci byliśmy najeżdżani grabieni i mordowani przez wojska dla których znakiem bojowym był czarny krzyż święty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Tadeuszu. Z tej prostej racji, że nigdy i nigdzie nie można mówić o jakiejkolwiek sprawiedliwości ludzkiej, jeśli podnosi się jedną stronę. Nawet gdy ta druga strona nie jest obijana. Wystarczy jednostronne podnoszenie jednej strony. I Tadeuszu, nie ma najmniejszego znaczenia żadna większość. Żadna większość nie ma prawa ingerować w ducha najmniejszej nawet mniejszości. To, że tak się dzieje w Iranie czy innych państwach wyznaniowych nie powinno być żadna miarą dla naszego kraju. Jeśli ma być dobry i sprawiedliwy. Podnoszenie tematu sprawiedliwości w Państwie nie jest tematem zastępczym. Jest tematem fundamentalnym. Co innego, gdy nas interesuje sprawiedliwość Boska. Z tą właśnie mamy do czynienia. Obserwujemy kompletny brak odpowiedzialności osobników władzy różnej maści i różnej rangi i kompletny brak zainteresowania sprawiedliwości ludzkiej ich sprawkami. To dobitny przykład obowiązującej już w naszym kraju sprawiedliwości Boskiej. Czy do tego dążysz Tadeuszu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rafał Niemiec
  • Rafał Niemiec
  • 01.03.2011 15:49

A co to za religia ten ateizm, bo nie dosłyszałem? to może też i herb drużyny zuchów z osiedla?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil Tomaszewski
  • Kamil Tomaszewski
  • 01.03.2011 15:44

Historia Polski od 1000 lat związana jest z Krzyżem, jak się komuś nie podoba to do Iraku burzyć jedźcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
  • ...
  • 01.03.2011 09:28

Te ludzkie gesty, coś jest w tym i łez tych mi nie wstyd,
nie zamierzam ich kryć, to w imie żyć co odeszły,
to w imie tych co odeszli, łzy w obliczu tragedii,
tyle empatii jest w każdym ze zniczy co się tli,
jaki ten naród jest wielki, wszyscy na chwilę są jedni,
za chwile dzień powszedni znów wszystkich zobojętnił,
zaraz będziemy znów pędzić, dziś na ulice wyszliśmy,
To do dziś widzę tak boli, wiesz co mam na myśli,
za chwilę większość zapomni, znów będziemy się dzielić,
może postawią gdzieś pomnik by o nich nie zapomnieli,
znowu powrócą bariery, powrócą spory i kłótnie,
popatrz ten naród jest chory, sory wiem to okrutne,
dziś mają smutek na twarzach, jutro znów się obrażać,
to ta mentalność tak nasza, przepraszam to mnie przeraża,
cały ten naród z bazaru, za chwile znów bedzie w normie,
cały ten naród przegrany, skrzywdzonych tak przez historie!


To piękny widok, jak wszyscy razem tak idą,
zapamiętaj te chwile które za chwile przeminą,
popatrz na ludzi tych obok, dziś są wszyscy ze sobą,
ci sami ludzie za chwile znowu poczują tą wrogość,
nie mów mi ze to spoko, to błoto tkwi w nas głeboko,
klika chwil uniesienia, to po to był ten krwi potop?
narodzie dumny tak bardzo, taa... durny tak bardzo,
przez chwile umiesz być w zgodzie, na co dzien sobą tak gardząc!
To smutne i trudne, reagujesz na trumnę,
na co dzień tak mnie hejtujesz, by mnie propsować jak umrę,
ci politycy, żołnierze, to samo było z papieżem,
całe to sztuczne przymierze, kurcze ja w to nie wierze,
może tragedia tych ludzi może nas jednak nauczyć,
potrafimy się zjednać zamiast jak zwykle sie kłócić,
tylko razem coś można, bo my tu razem to Polska,
nie tylko czasem a ciągle, nie gdy jest problem i troska!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel
  • Ja Obywatel
  • 01.03.2011 08:09

Robienia takich szopek nie popieram. Można to wszystko zrobić w delikatny sposób. Nie popieram jednak również faworyzowania jednej religii wobec innych. Co by dużo nie mówić na siłę niektórzy chcą u nas stworzyć państwo wyznaniowe. Przecież inaczej nie można nazwać narzucanie innym , poprzez wprowadzanie do prawa przepisów które powinny interesować tylko wiernych i które wierni powinni przestrzegać tylko dlatego, że wierzą. O pomnikach, nazwach ulic, placów, mostów, szpitali itp już nie będę mówił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
  • Faja
  • 28.02.2011 23:28

PANIE TADEUSZU WŁAŚNIE PRZEZ TAKIE ROZUMOWANIE BYŁY I SĄ WOJNY RELIGIJNE TA RELIGIA Z WIĘKSZĄ ILOŚCIĄ WIERNYCH GNĘBI INNE RELIGIE KTÓRE MAJĄ MNIEJ WYZNAWCÓW A PO JAKIMŚ CZASIE MOŻE BYĆ NA ODWRÓT. O TO PANU CHODZI?? W CESARSTWIE RZYMSKIM PRZED POWSTANIEM CHRZEŚCIJAŃSTWA NIE BYŁO WOJEN RELIGIJNYCH BO W RZYMIE EGZYSTOWAŁY RÓŻNE RELIGIE I WYZNANIA. DOPIERO JAK POWSTAŁO CHRZEŚCIJAŃSTWO I STAŁO SIĘ RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ NASTAŁY WOJNY RELIGIJNE I KRUCJATY WIADOMO Z CZYJEJ INICJATYWY. CIEKAWE NIE??CZY KATOLICY TEGO CHCĄ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pozwól Tadeuszu, ze oburzę się na Twoje słowa i na Twoje podważanie nadrzędnej zasady świeckości Państwa." Gdybyś Robercie jeszcze zechciał przywołać na które moje słowa się oburzasz? Jeśli nie widzisz powiązania zajścia w Szczecinie z akcją wyborczą, to ja Tobie się ogromnie dziwuję. Dlaczego to akurat teraz wywleka się uśpiony problem obecności krzyża w miejscach publicznych? Świat już przerabiał wojny religijne. Wszyscy wiedzą, że są one bardzo krwawe. Po co je wywoływać? Czy krzyż jest przyczyną złej kondycji naszego państwa? Wszędzie - szczególnie - w państwach demokratycznych racja jest po stronie większości. Czemu to zwolennicy J. Kaczyńskiego nie wprowadzają go do pałacu prezydenckiego? Dlatego, że nie uzyskał większej ilości głosów od B. Komorowskiego. Dlaczego nie są realizowane postulaty opozycji w sejmie? Dlatego, bo nie wystarcza poselskich głosów, aby przegłosować. Nie da się spełnić żądań wszystkich mniejszości. Jak w Polsce katolicy będą w mniejszości, a żydzi w większości, to w sejmie i innych miejscach publicznych będzie wisiała gwiazda Dawida. Jak wszędzie obowiązuje reguła większości, to dlaczego ma nie obowiązywać w przypadku znaków religijnych? Osobiście uważam, że w Polsce nikogo się nie dyskryminuje. Sam utrzymuję kontakty z ludźmi o różnych wyznaniach. Przyznaję się bez bicia, że nie obchodziłoby mnie, jeśli jakaś grupa ludzi będzie się modlić do wizerunku Palikota. Niech go sobie rozwieszają gdzie chcą, byle nie w urzędach państwowych, bo nadanie wizerunku tym urzędom przynależy - większości demokratycznej. Wyznawcy Palikota burzą porządek demokratyczny panujący w kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
  • Faja
  • 28.02.2011 22:46

TO JEST WŁAŚNIE TO PANIE ROBERCIE TUTAJ NIE DYSKUTUJE SIĘ O POLSCE ŻEBY BYŁA RZĄDZONA PRZEZ UCZCIWYCH POLAKÓW.ŻEBY BYŁA POLSKA ŚWIECKA DEMOKRATYCZNA I TOLERANCYJNA. JEST NATOMIAST POLSKA KATOLICKA PIS-owska albo PO-wska W ZALEŻNOŚCI KTÓRA PARTIA JEST U WŁADZY I OBY DWIE SPOWIADAJĄ SIĘ BISKUPOM.