Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10872 miejsce

Awantura wokół GMO. Ciąg dalszy przepychanek w 2012 roku?

Przez całą poprzednią kadencję Sejmu nie udało się uchwalić ustawy o GMO. Społeczny opór przeciwko legalizacji upraw modyfikowanych genetycznie był zbyt silny. Teraz mamy nowy Sejm i przepychanek o GMO ciąg dalszy.

Plakat Festiwalu Kultura i Natura STOP GMO http://www.festiwalstopgmo.pl/index.php/do-pobrania Plakat podarowany przez autora na rzecz kampanii Stop GMO / Fot. Piotr Młodożeniec / Fot. Wiadomości24Żadne przepisy prawne nie regulują upraw GMO w Polsce. W poprzedniej kadencji Sejmu nie powiodła się próba przyjęcia Ustawy o GMO, która zezwalała na te uprawy i regulowała ich zasady. Nieoczekiwanie, pod koniec kadencji próbowano „rzutem na taśmę” przepchnąć inną ustawę - o nasiennictwie, która była tak skonstruowana, że oznaczała zgodę na uprawy odmian GMO. W sierpniu 2011 ustawę tę zawetował prezydent Komorowski.

Ustawa o nasiennictwie wraca jak bumerang


Ustawa o nasiennictwie była drugą zawetowaną przez Komorowskiego od początku jego prezydentury. Zawierała ona przepis dotyczący możliwości rejestracji odmian GMO, który wywołał wiele kontrowersji i społeczny sprzeciw. Komorowski zapowiedział, że przedłoży Sejmowi własny projekt ustawy przywracający dotychczasowe przepisy dotyczące nasion GMO na ściśle określony czas. 27 grudnia ogłoszono, że nowy projekt ustawy o nasiennictwie trafi w styczniu do Sejmu. Jaki będzie jej kształt w odniesieniu do GMO? Tego nie wiemy. Miejmy nadzieję, że prezydent pamiętał o ramowym stanowisku rządu RP z 2008 r., które brzmi: „Polska dąży do tego, aby być krajem wolnym od GMO w zakresie rolnictwa”

Organizacje rolnicze i pozarządowe apelują o zakaz GMO


28 grudnia, w ramach ogólnopolskiej akcji, koordynowanej przez Koalicję POLSKA WOLNA OD GMO wysłany został APEL do prezydenta, premiera, ministra rolnictwa oraz ministra środowiska w sprawie wprowadzenia zakazów obrotu, rejestracji i upraw odmian roślin genetycznie modyfikowanych: kukurydzy MON810 oraz ziemniaka Amflora. Pod apelem podpisało się blisko 18 tys. osób, podpisów wciąż przybywa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

SB
  • SB
  • 03.01.2012 08:44

Szanowny WZ. Jako istota racjonalnie i z troska podchodzaca do zycia, informuje Cie iz nie interesuje mnie czy badania tych ktorzy chronia moje zycie i zdrowie uzyskaly publikacje w renomowanym czasopismie. Prestiz czasopisma naukowego jest dla mnie bez znaczenia, nie swiadczy on bowiem ani o madrosci zyciowej (to cos innego niz wiedza naukowa) , ani inteligencji ani uczciwosci go wydajacych. Jezeli na 100 000 naukowcow snujacych ryzkowne teorie "ulepszania" Zycia jeden powiem,"Panowie, zaczekajcie, zastanowmy sie" - poslucham jego a nie szanowanych "profesorow" i "autorytetow". Autorytetem jest dla mnie moja inteligencja i wewnetrzne odczucie tego co jest sluszne lub nie. I chocby wypielo sie na to szacowne gremium intelektualistow a na poparcie argumentow "za" znalazloby sie 100 000 "jedynie slusznych linkow" - bede kierowal sie nie tym co pisze mi naukowy badz "dziennikarski" autorytet lecz tym - co podpowiada mi serce, wewnetrzne odczucie i szacunek (patrz ostroznosc) dla zycia . Przy okazji pragne zaznaczyc moj szacunek dla wszystkich tych, ktorzy oprocz wiedzy, autorytetow i debaty na poziomie glowy maja jeszcze w sobie odrobine szacunku dla zdania innych ludzi, pokory dla inteligencji Zycia i chca o nie dbac i troszczyc sie.Bez ogladania sie na zyski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że sprawa GMO nie jest czysta. Ponadto nie jest dostatecznie wyjaśniony wpływ GMO na organizmy zwierząt i ludzi. Wydaje mi się, że ogólnie będzie to w dalszym ciągu obniżać jakość naszego papu. Dlatego należy zakazać w kraju produkcji i importu jakiejkolwiek żywności i przetworów z GMO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Apel naukowców ws. GMO: http://www.zieloni2004.pl/news-3159.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mab
  • Mab
  • 02.01.2012 22:25

WZ Piszesz, że" badania Pana Pusztai'ego od ponad 10lat są uznane za nierzetelne". Czy zamiast rzucać ogólnikami możesz napisać przez kogo zostały uznane za nierzetelne? Chyba nie przez Węgrów którzy na ich podstawie zabronili GMO? Nie wiem na ile znana ci jest historia "podważenia" tych badań? Badania zostały podważone oświadczeniem Philipa Jamesa i dr Colina Merritta ( rzecznika prasowego... brytyjskiej filii Monsanto), Pusztai miał podobno pomylić się i wykorzystać w badaniach nie lektyne z przebiśniegu a inną lektynę-konkanwalinęA (Con A)wysoko toksyczną i uzyskiwaną z południowo amerykańskiego gatunku fasoli...bardzo ciekawa pomyłka której nie zauważył ani nikt z zespołu ani najlepszy światowy znawca lektyn...ale zauważył rzecznik firmy Monsanto... ale rozumiem że dla ciebie to wystarczy żeby podważyć badania? Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
WZ
  • WZ
  • 02.01.2012 11:52

Pani Katarzyno. Skrytykowała Pani organizacje chcące wprowadzić GMO do upraw, np. Stowarzyszenie „Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa”
Co ma Pani do zarzucenia takim organizacjom jak:
- Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego
- Polski Związek Producentów Kukurydzy,
- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych,
Czyli największym organizacjom rolniczym w Polsce. Czy zna Pani jakieś "ogólnorolnicze" organizacje będące przeciw GMO (czyli nie ekologiczne czy organiczne)?

Zarzuca Pani redaktorowi Rotkiewiczowi:
"fałszywych demaskatorów, zarzucił dziennikarski obiektywizm na rzecz źle pojętego aktywizmu, debata na łamach „Polityki” nie powinna być monologiem zwolenników koncernów biotechnologicznych"

Może Pani wskazać co w tych artykułach jest nieprawdą. Bo widzę, że wpisuje się w Pani w krytykancki ton względem Pana Marcina, bez podania choćby jednego dowodu na to, iż Pan Marcin się myli lub używa nieprawdziwych stwierdzeń. Czy nie uważa Pani, że jeśli komuś wytyka się nierzetelność to należy za tym przywołać jakieś argumenty?
Czy nie jest prawdą, że badania Pana Pusztai'ego od ponad 10lat są uznane za nierzetelne?
Czy nie jest prawdą, iż Pani Ermakova swoich badań nigdy nie opublikowała w recenzowanym czasopiśmie?
Czy nie jest prawdą, iż Percy Schmeiser przegrał w trzech instancjach proces z firmą Monsanto?
Czy nie jest prawdą, iż Pan Jeffrey Smith nie posiada żadnego wykształcenia nie tylko przyrodniczego ale w ogóle naukowego? Czy nie jest prawdą, że jeszcze nie tak dawno zawodowo zajmował się instruktarzem tańca towarzyskiego? Czy nie jest prawdą, iż jego dwie książki zawierają szereg przekłamań i nieprawdziwych stwierdzeń?

"Nie jest to też pierwszy przypadek, że w artykule promującym GMO pomija się milczeniem fakt, że 9 (z 27) krajów członkowskich UE (w tym Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy, Węgry, a także Irlandia, Włochy) opierając się na nie-fałszywych argumentach zabroniło uprawy roślin modyfikowanych genetycznie."
Obecnie w Unii Europejskiej tylko 5 krajów ma zakaz upraw GMO: Austria, Niemcy, Luksemburg, Grecja, Węgry.
http://ec.europa.eu/food/food/biotechnology/gmo_ban_cultivation_en.htm

"...opierając się na nie-fałszywych argumentach zabroniło uprawy roślin modyfikowanych genetycznie."
Szczególnie ciekawy w kontekście tego zdania wydaje się być decyzja Sądu Najwyższego Francji, z 28 listopada tego roku, znosząca zakaz upraw GMO w tym kraju. W uzasadnieniu napisano, iż ministerstwo nie wykazało negatywnego wpływu GMO na organizmy i środowisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że się da wygrać. Można wprowadzić zakaz uprawy. Nie ma najmniejszego powodu byśmy dobrowolnie oddawali całe państwo w łapy amerykańskiego biznesu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, ma Pan rację w obu kwestiach. Jednak zostawia Pan małą lukę w swoim pesymizmie pisząc "praktycznie" nie da się wygrać. Ja wierzę, że w kwestii GMO zmieścimy się w tej luce. Polska wolna od upraw GMO jest tak samo realna jak Niemcy, Francja i inne kraje UE, które wprowadziły zakazy. Tylko tamtejsi politycy kierują się interesem ekonomicznym i społecznym swoich krajów, a nie wykonują polityczne ruchy Browna pod dyktando różnych lobbies. Ale życzmy sobie korzystnej odmiany w Nowym Roku :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyno, w dzisiejszym świecie walka z GMO jest podobna do wojowania z reklamą. Z jednym i drugim zjawiskiem wygrać się praktycznie nie da. Walka z wiatrakami. Wobec tego, nie ma innego wyjścia, jak przywyknąć do obu zjawisk i starać się tak je uporządkować, aby nie służyły tylko jakiejś wąskiej grupie producentów takiej żywności. Reklama i GMO może wyrządzić bardzo dużo złego, jeżeli tylko ZYSK będzie na celowniku, a dzisiaj niestety tak jest.

Na W24 we wrześniu też o GMO pisałem. Wklejam link poniżej, ponieważ wyżej nie ma do tego artykułu linku w Zobacz także: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.