Facebook Google+ Twitter

Awantura wokół pierwszego w Polsce pomnika Lecha Kaczyńskiego

W środę 26 października serwis tvnwarszawa.pl podał wiadomość o planach postawienia pierwszego w Polsce pomnika na cześć śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Monument miał powstać w podwarszawskim Wołominie.

Sonda

Czy powinien powstać pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

 / Fot. prezydent.pl/CC BY-SA 3.0Pomnik pierwotnie planowano odsłonić 11 listopada, w Dzień Niepodległości. Dziś jednak samo jego powstanie stoi pod dużym znakiem zapytania. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", pomysł związany z uczczeniem pamięci Lecha Kaczyńskiego był jednak od początku utrzymywany w tajemnicy przed mieszkańcami.

Również miejscowi radni nie byli oficjalnie poinformowani o planach postawienia pomnika (który miałby stanąć na wyremontowanym miejskim skwerze), mimo że w projekt zaangażowani są lokalni notable, m.in. burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, starosta powiatu Piotr Uściński oraz lider lokalnego PiS Jacek Sasin.

Kiedy jednak pomysł wyszedł na jaw, radny Platformy Obywatelskiej Igor Sulich ostrzegł, że decyzja o postawieniu pomnika może zakończyć się doniesieniem do prokuratury, jeśli "pomnik nie przejdzie przewidzianej prawem procedury".

Swój sprzeciw wyrazili również mieszkańcy miasta. W środę na portalu społecznościowym Facebook powstała strona, o klarownym tytule "Nie chcę pomnika Kaczyńskiego w Wołominie". W internecie pojawiła się również petycja, wystosowana przez okolicznych mieszkańców do burmistrza Wołomina, aby ten nie dopuścił do powstania pomnika tragicznie zmarłego prezydenta.

Z kolei przedstawiciel władz Wołomina Maciej Gołoś stwierdził, że jeśli tylko pomysłodawcy otrzymają zgodę od rady miejskiej, to pomnik ma zostać postawiony "jak najszybciej". Podkreśla, że pomnik jest inicjatywą prywatną, finansowaną dzięki publicznej zbiórce pieniędzy.

Jak ma wyglądać ów pomnik? Monument ma mieć ok. 180 cm wysokości, a wykonany ma być z czarnego granitu. Na postumencie znajdzie się jedynie napis: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński 1949-2010". Autorem jest Jerzy Nowicki.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (92):

Sortuj komentarze:

alarjonow1955
  • alarjonow1955
  • 13.11.2011 11:08

jestem przeciwny,bo od kiedy stawia sie pomnik zlodziejowi ktory ukradl ksiezyc wraz z bratem prezesem i do tej pory go nie oddali

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil
  • Kamil
  • 13.11.2011 10:45

Dziśaci zaczyna stawiać się pomniki zerom takich mamy polityków jeden głupszy od drugiego a naród za to p

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławek
  • Sławek
  • 13.11.2011 10:27

180 cm wzrostu, blondyn, niebieskie oczy, odważny że aż strach, kulom się nie kłaniał, wyposażony, o najwyższym wskaźniku inteligencji, ubóstwiany przez masy w kraju, czczony za granicą. Postuluję wznieść Pomnik Tajemniczego Blondyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gudaniecjan27
  • gudaniecjan27
  • 13.11.2011 10:10

Jeżeli ten pomnik jest z prywatnych funduszy,to ja jestem kosmitą. tak jak u nas w Mrągowie miał powstać pomnik JP.2 ze zbiórek publicznych a sfinansował ratusz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Nowak
  • Jan Nowak
  • 02.11.2011 00:34

Na faceboku niejaka Katarzyna Gębka wzywała wczoraj do zamachu na prezydenta Wołomina- Pana Madziara. Są skany tego wezwania.Zainteresowani wiecej szczegółów znajda na http://www.facebook.com/event.php?eid=151432154954960 Katarzyna Gębka po interwencji internautów wykasowała swoje wezwanie do zamachu na prezydenta,teraz skupia sie na obrażaniu dyskutantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wrocławianka
  • Wrocławianka
  • 01.11.2011 19:36

nasz kraj schodzi na psy. To żenujące na jakie pomysły wpadają. Czy kaczyński to jak Lincoln w USA, żeby pomnik mu stawiać? Najgorsze, że nie zapytają nas Polaków co my o tym myślimy, tylko za nas podejmowane są decyzje. Ja sobie nie życzę, żeby z mojej kasy bezsensowne pomniki tsawiali. Zgadzam się na jeden, upamiętniający WSZYSTKICH, którzy zginęli, ale na takie coś się nie zgadzam. To m.in. moja kasa. Wolę ją dać na oświatę, zdrowie czy sport niż na takie badziewie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysztof Bień

Nie będąc psychologiem zwracam uwagę w kwestii formalnej.
Powiedzieć "zachowanie behawioralne" to tak, jakby powiedzieć - jedzenie jedzeniowe...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
  • kasia
  • 29.10.2011 19:25

Jestem zbulwersowana tym dziwnym pomysłem. Kaczyński nigdy nie był w w naszym mieście, nic dla niego nie zrobił wiec skąd ten idiotyczny pomysł. To ze był prezydentem i tragicznie zginoł nie oznacza ze trzeba mu stawiać pomniki. Tablica pamiątkowa wystarczy. Niech wybudują nowe przedszkole i nazwą je im. L. Kaczyńskiego. Pomnik niech postawią we własnym ogródku i niech się na to gapią. Ja jako mieszkanka Wołomina MÓWIĘ NIE!!!!! Jezeli coś takiego postawią, w następnych wyborach zagłosuję na Palikota.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 29.10.2011 13:07

a czyim obszarem wplywu jest Wolomin ze nie wolno tam stawiac pomnikow?