Facebook Google+ Twitter

Awantura wokół "Zmierzchu"

Kobieta, która w młodości napisała mało znaną powieść o wampirach, podała do sądu Stephenie Meyer, autorkę „Zmierzchu”, oskarżając ją o kradzież wątków oraz wykorzystanie ich w czwartym tomie sagi, „Przed świtem”.

Plakat filmu "Zmierzch" / Fot. Materiał dystrybutoraWydawca Mayer powiedział, że proces, toczący się od środy przed federalnym sądem w Kalifornii, jest jedynie bezużytecznym żądaniem, prowadzącym do większego rozgłosu słabo znanej pisarki. Jordan Scott oskarża Meyer o naruszenie praw autorskich. Swoje roszczenia argumentuje tym, że obszerne fragmenty powieść pt. „The Nocturne” opublikowała w internecie, a autorka „Zmierzchu” jedynie przypisała sobie jej pomysły.

Jak stwierdziła Scott, „The Nocturne” oraz „Przed Świtem” (wydany w 2008 r.) wykazują podobieństwa w języku, fabule, charakterystykach postaci i innych punktach. Dla przykładu, obie książki zawierają moment ślubu, a po nim następuje erotyczna scena na plaży.

Hachette Book Group, wydawca Meyer, oświadczył, iż “rzekome podobieństwa” są „całkowicie pozbawione podstaw”. Ponadto dodał, że autorka przygotowywała się do napisania czwartego tomu na długo przed datą publikacji. Hachette nazywa proces „chwytem reklamowym, rozgłaszającym osobę pani Scott”. Wydawca ma nadzieję, że sąd oddali pozew.

„Przed świtem” jest czwartą książką z serii „Zmierzch”, która sprzedała się w nakładzie ponad 70 mln na całym świecie i stała się podstawą do nakręcenia hollywoodzkiego hitu kinowego. Jest powieścią kierowaną przede wszystkim do młodzieży. „Przed świtem” to ostatni, finałowy, tom sagi opowiadającej historię miłości dziewczyny, Belli Swan i nieśmiertelnego wampira, Edwarda Cullena.

Książka Scott, wydana po raz pierwszy w 2003 r. w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, dzięki głośnemu procesowi trafi ponownie na półki księgarń.

Na podstawie Reuters.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem wydawca Meyer ma rację, chociaż, no każdy musi sobie jakoś radzić ;] A jeżeli chodzi o sagę S. Meyer to osobiście ją uwielbiam. Przeczytałam wszystkie części w ponad tydzień. I nie uważam, że są to "szmatławce".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam po prostu ochotę na napisanie pojechanej recenzji;)
Poza tym moje dziennikarstwo zmierza w stronę krytyki literackiej, więc muszę być wytrwała;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko, gratuluję! Ja nie przebiłam się przez kilka pierwszych stron...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czego tu zazdrościć pani Meyer.
Grafomaństwa? Nudnego pióra i marnych pomysłów?
Przeczytałam książkę jakiś czas temu (pierwszą cześć) i była to dla mnie literacka apokalipsa. W życiu nie czytałam czegoś tak mało pociągającego i nużącego jak ''Zmierzch''. Kochasz książki? Nie trać czasu na takie szmatławce - nie warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, wiem, choć w tym wypadku lid o tym nie wskazuje :P (to, że podała do sądu jest starą informacją)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Judyto, informacja dotyczy przede wszystkim procesu i stosunku wydawcy do całej sprawy, a to jest najnowsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdrości autorce "Zmierzchu", w odpowiednim momencie weszła na rynek z powieścią i sprzedała miliony :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie jest to nowa informacja, już jakiś (dłuższy) czas temu czytałam o rzekomej kradzieży Stephenie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.