Facebook Google+ Twitter

Awaria w Marii Peszek

Jest wojownikiem. Antyfaszystowska wojna trwa. Topór w postaci wzwodu – wykopany, pióropusz na swoim miejscu.

Maria Peszek / Fot. AKPA„Maria Awaria” to całe przedsięwzięcie – efektem 15-miesięcznej pracy jest płyta, książka „Maria Awaria. Bezwstydnik” oraz… – 16 kilo na wadze, bo tak pasowało do zbuntowanej Awarii – twierdzi artystka.

Choć płyta jeszcze niewydana – już o niej głośno. Kilka wywiadów do poczytnych gazet plus jeden – z powodu którego program Kuby Wojewódzkiego przesunięto o pół godziny (lub też zastosowano sprytną strategię marketingową) – lepszej reklamy chyba nie mogła sobie wymyślić!

Komentarze zróżnicowane – "To jawna drwina z pięknego polskiego tańca ludowego i dumy mieszkańców Kujaw" – gotuje się rodzimy tabloid na „Hujawiaka”. – Pierwszą płytą sama sobie postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Do dzisiaj nikt jej nie przeskoczył – docenia serwis plotek.

Artystka doskonale zdaje sobie sprawę, że teksty typu:

A ja dla własnej wygody
zapuszczam swe ogrody
i kolekcjonuje wzwody
ja, metr pięćdziesiąt dwa
dziko rosnącego nieba
„Kobiety pistolety”

Mogą być skandalizujące… ale właśnie o to chodzi! Swoje ociekające seksem piosenki traktuje jako oręż w walce z hipokrytami religii, która przecież nie zakazuje mieć wzwodu, napletka, czy po prostu „mokro” („Mi mokro” był pierwotnym tytułem płyty… oczywiście ocenzurowanym). Peszkówna wierzy jednak w swojego odbiorcę: – Ludzie są o wiele bardziej inteligentni i otwarci niż decydenci, mówiący, co wolno puszczać w telewizji albo radiu.

Za kilka dni występuję na koncercie w telewizji publicznej i oprotestowane (-będą- przyp. aut.) utwory, które chciałam wykonać z nowej płyty. Uznano, że wyraz "arktyczny wzwód" może być obraźliwy dla uszu słuchaczy, co więcej nawet piosenka "Nie mam czasu na seks", która ma już swój żywot ponad trzyletni i która nikomu nigdy nie przeszkadzała, jest zbyt trudna. Polacy i publiczność są absolutnie gotowi na to, o czym ja śpiewam, ale nie są na to gotowi ci, którzy decydują, czego powinni Polacy słuchać i to jest niedobre – mówi Kasi Rogalskiej.

Maria sprzeciwia się seksualnemu tabu, które katolicy trochę sami sobie wmówili – ale też trochę wszelkim obowiązującym nakazom, konwencjom, mentalnym i kulturowym. Jak sama określa – "To taki mój mały manifest inności w ogóle".

Czy to tylko wulgarne piosenki, czy prawdziwy manifest wolności, inności, protest przeciw: nakazom, zakazom, sztucznej „moralności na pokaz” – okaże się. A czy seks, tak brutalnie odarty z intymności, ze wszystkiego, co niedopowiedziane nadal jest sztuką? – "Moja sztuka nie przylega do rzeczywistości. Biorę ją, przerabiam ją przez maszynkę, którą mam w głowie i wypluwam to – mówi w rozmowie z Kubą Wojewódzkim. – Ja chciałam spróbować uchwycić radykalność i intymność bez wstydu i kulturowych ograniczeń – mówi Piotrowi Najsztubowi.

A może dużo bardziej artysta odziera się z intymności śpiewając chociażby o sprawach tak osobistych jak miłość? Może walka z narodowym tabu to walka z wiatrakami, ale kropla drąży skałę…Moim skromnym zdaniem jednak świetnie, że jest na polskim, konserwatywnym rynku muzycznym artystka, która nie musi się stylizować na... w przeciwieństwie do Dody, jest prawdziwą, ostrą jak brzytwa skandalistką, która wie, jak chce zaistnieć... i naprawdę umie bawić się językiem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

coś jest z hipokryzji... stom - po staroloplsku: wstyd (stąd sromotna porażka)
o poczuciu wstydu, winy, dodawanym do seksualności (szczegółnie kobiety) nie musze wspominać, za plusy, oraz komentarze mniej przychylne, bardzo dziekuję wszystkich pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za artykuł i dla Marii Peszek

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetnie napisane

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak to się nie wyświetlają;-) zależy jak kiedy , przecież ten ten się wyświetla;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy istnieją jacyś "hipokryci religii", którzy zakazują wzwodu? Chyba że chodzi o talibów, ale przecież nawet oni muszą jakoś chcieć przetrwać. Czy zatem Peszek kieruje swój przekaz do talibów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

n ie wysilajcie się z linkami - tu się nie wyswiltlają, ale dzieki za zaangażowanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

"http://www.youtube.com/v/zE8kmnm9Zc4&hl=pl&fs=1"

;-) Hujawiaczka raz ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hi,hi,hi ;-) świetna piosenka;-) Hujawiak;-) interesujące;-) i ciekawe

plus za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dobra recenzja, a płyta moim zdaniem super. Mi najbardziej podobają się gry językowe Peszek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa osobowość...
plusik za artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.