Facebook Google+ Twitter

Awaria w Marii Peszek

Jest wojownikiem. Antyfaszystowska wojna trwa. Topór w postaci wzwodu – wykopany, pióropusz na swoim miejscu.

Maria Peszek / Fot. AKPA„Maria Awaria” to całe przedsięwzięcie – efektem 15-miesięcznej pracy jest płyta, książka „Maria Awaria. Bezwstydnik” oraz… – 16 kilo na wadze, bo tak pasowało do zbuntowanej Awarii – twierdzi artystka.

Choć płyta jeszcze niewydana – już o niej głośno. Kilka wywiadów do poczytnych gazet plus jeden – z powodu którego program Kuby Wojewódzkiego przesunięto o pół godziny (lub też zastosowano sprytną strategię marketingową) – lepszej reklamy chyba nie mogła sobie wymyślić!

Komentarze zróżnicowane – "To jawna drwina z pięknego polskiego tańca ludowego i dumy mieszkańców Kujaw" – gotuje się rodzimy tabloid na „Hujawiaka”. – Pierwszą płytą sama sobie postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Do dzisiaj nikt jej nie przeskoczył – docenia serwis plotek.

Artystka doskonale zdaje sobie sprawę, że teksty typu:

A ja dla własnej wygody
zapuszczam swe ogrody
i kolekcjonuje wzwody
ja, metr pięćdziesiąt dwa
dziko rosnącego nieba
„Kobiety pistolety”

Mogą być skandalizujące… ale właśnie o to chodzi! Swoje ociekające seksem piosenki traktuje jako oręż w walce z hipokrytami religii, która przecież nie zakazuje mieć wzwodu, napletka, czy po prostu „mokro” („Mi mokro” był pierwotnym tytułem płyty… oczywiście ocenzurowanym). Peszkówna wierzy jednak w swojego odbiorcę: – Ludzie są o wiele bardziej inteligentni i otwarci niż decydenci, mówiący, co wolno puszczać w telewizji albo radiu.

Za kilka dni występuję na koncercie w telewizji publicznej i oprotestowane (-będą- przyp. aut.) utwory, które chciałam wykonać z nowej płyty. Uznano, że wyraz "arktyczny wzwód" może być obraźliwy dla uszu słuchaczy, co więcej nawet piosenka "Nie mam czasu na seks", która ma już swój żywot ponad trzyletni i która nikomu nigdy nie przeszkadzała, jest zbyt trudna. Polacy i publiczność są absolutnie gotowi na to, o czym ja śpiewam, ale nie są na to gotowi ci, którzy decydują, czego powinni Polacy słuchać i to jest niedobre – mówi Kasi Rogalskiej.

Maria sprzeciwia się seksualnemu tabu, które katolicy trochę sami sobie wmówili – ale też trochę wszelkim obowiązującym nakazom, konwencjom, mentalnym i kulturowym. Jak sama określa – "To taki mój mały manifest inności w ogóle".

Czy to tylko wulgarne piosenki, czy prawdziwy manifest wolności, inności, protest przeciw: nakazom, zakazom, sztucznej „moralności na pokaz” – okaże się. A czy seks, tak brutalnie odarty z intymności, ze wszystkiego, co niedopowiedziane nadal jest sztuką? – "Moja sztuka nie przylega do rzeczywistości. Biorę ją, przerabiam ją przez maszynkę, którą mam w głowie i wypluwam to – mówi w rozmowie z Kubą Wojewódzkim. – Ja chciałam spróbować uchwycić radykalność i intymność bez wstydu i kulturowych ograniczeń – mówi Piotrowi Najsztubowi.

A może dużo bardziej artysta odziera się z intymności śpiewając chociażby o sprawach tak osobistych jak miłość? Może walka z narodowym tabu to walka z wiatrakami, ale kropla drąży skałę…Moim skromnym zdaniem jednak świetnie, że jest na polskim, konserwatywnym rynku muzycznym artystka, która nie musi się stylizować na... w przeciwieństwie do Dody, jest prawdziwą, ostrą jak brzytwa skandalistką, która wie, jak chce zaistnieć... i naprawdę umie bawić się językiem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

coś jest z hipokryzji... stom - po staroloplsku: wstyd (stąd sromotna porażka)
o poczuciu wstydu, winy, dodawanym do seksualności (szczegółnie kobiety) nie musze wspominać, za plusy, oraz komentarze mniej przychylne, bardzo dziekuję wszystkich pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za artykuł i dla Marii Peszek

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetnie napisane

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak to się nie wyświetlają;-) zależy jak kiedy , przecież ten ten się wyświetla;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy istnieją jacyś "hipokryci religii", którzy zakazują wzwodu? Chyba że chodzi o talibów, ale przecież nawet oni muszą jakoś chcieć przetrwać. Czy zatem Peszek kieruje swój przekaz do talibów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

n ie wysilajcie się z linkami - tu się nie wyswiltlają, ale dzieki za zaangażowanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

"http://www.youtube.com/v/zE8kmnm9Zc4&hl=pl&fs=1"

;-) Hujawiaczka raz ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hi,hi,hi ;-) świetna piosenka;-) Hujawiak;-) interesujące;-) i ciekawe

plus za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dobra recenzja, a płyta moim zdaniem super. Mi najbardziej podobają się gry językowe Peszek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa osobowość...
plusik za artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.