Facebook Google+ Twitter

Awionetka awaryjnie wylądowała na podwórku

W niedzielę na lotnisku w podkieleckim Masłowie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Awaryjnie musiała tam lądować awionetka. Pilotował ją 80-letni mężczyzna, który zabrał na pokład 17-letniego wnuka.

Samolot, który wylądował obok pasa startowego, na terenie prywatnej posesji, ma uszkodzone skrzydło i połamane koła. Przyczyny zdarzenia nie są jeszcze znane.

Chociaż maszyna poważnie ucierpiała w niespodziewanym spotkaniu z ziemią, cudem nikomu nic się nie stało.
Przed godziną 19 samolot zbliżał się do lotniska.
- Widziałem jak nagle zaczął opadać - opowiadał później jeden ze świadków wypadku. - Pilot zawrócił i skierował się w kierunku pobliskich pól. Uznał widocznie, że do lotniska nie doleci. Samolot zawrócił i niebezpiecznie zbliżył się do zabudowań. Tuż nad ziemią wyciął czubki kilku brzózek i upadł około 50 metrów od budynku mieszkalnego.

Za chwilę na miejscu był śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego. W stronę Masłowa wyjechali strażacy z wozem ratownictwa technicznego. W tym czasie 80-letni pilot i jego 17-letni pasażer zdążyli wydostać się z kabiny. Nie wyglądali nawet na potłuczonych.

- To trzyletni samolot trophy 2000 tt zaliczany do superlekkich ważący niespełna 300 kilogramów potocznie nazywany awionetką i wyprodukowany w Kielcach - mówi pilot samolotu, emerytowany wojskowy, znany na lotnisku w Masłowie z doświadczenia w lataniu i doskonałych umiejętności. - Przed dwoma dniami miał wymieniane łożyska na reduktorze i to może one zawiodły. Na razie wiem tyle, że w trakcie lotu samolot niespodziewanie stracił ciąg. Całe szczęście, że tylko tak się skończyło - dodaje pilot.

To nie jedyne niebezpieczne zdarzenie, do jakiego doszło w Masłowie. Podczas rozruchu silnika innego samolotu pracownik techniczny lotniska został uderzony śmigłem. Mężczyzna trafił do szpitala. Na szczęście skończyło się na otarciu uda.


Informację podały lokalne media: portal www.maslow.info.pl , Radio Kielce, "Echo Dnia" i "Gazeta Wyborcza".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.