Facebook Google+ Twitter

Aż 7,5 tysiąca polskich nauczycieli straci pracę

Do końca wakacji wielu nauczycieli opuści swoje stanowiska. Wszystko przez niż demograficzny i konieczność zamknięcia wielu szkół.

Zwiększający się niż demograficzny zmusza gminy do likwidacji placówek edukacyjnych. W tym roku przestanie działać około 1,5 tys. Liczba uczniów systematycznie maleje; w 2005 roku było ich 5,9 mln., ubiegłym roku zaledwie 4,8 mln.

 / Fot. Shutterstrock.comJak podaje Gazeta Wyborcza 7,5 tys. nauczycieli do końca wakacji straci pracę, statystycznie drugie tyle nie będzie pracowało na pełny etat.

Nauczyciel to zawód mało mobilny, ludzie przywiązują się do podopiecznych, miejsca, wykonywanych zadań lub po prostu mieszkają w małej miejscowości, gdzie do następnej placówki jest kilka kilometrów. Dlatego właśnie często bywa tak, że zatrudniony tuż po studiach pedagog pozostaje do końca swojej kariery związany z jedną szkołą.

Strata pracy w tym zawodzie to istny dramat, ofert zatrudnienia jest bardzo mało. Najwięcej nauczycieli zostanie zwolnionych w województwie mazowieckim, bo aż około tysiąca.

Bezrobotni pedagodzy mogą liczyć na pomoc samorządów. W Małopolsce powstał już program pomocy ONyKS, zapewnia on porady psychologa, szkolenia z przedsiębiorczości oraz pomaga znaleźć oferty pracy. W Poznaniu powstał serwis gdzie nauczyciel poszukujący pracy może się zarejestrować. Liczy on już 93 polonistów, 82 anglistów, 51 matematyków i 38 historyków.

Ostateczna liczba zwolnionych nauczycieli będzie podana przez MEN dopiero w październiku, wtedy właśnie skończą się przyjęcia do szkół ponadgimnazjalnych gdzie ciężko przewidzieć liczbę przyjętych uczniów. Nauczyciele uczący w tych szkołach (licea, technika) mają jeszcze szansę na zachowanie etatu.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.