Facebook Google+ Twitter

Aż 80 proc. nowych inwestycji zostanie wstrzymanych przez kryzys

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-16 19:16

Kryzys dotyka rynku nieruchomości w Polsce. W tym roku około 80 proc. nowych inwestycji developerskich zostanie wstrzymanych, a 27 tysięcy mieszkań nie znajdzie nabywców. To jest załamanie, a nie kryzys - mówią przedstawiciele sektora nieruchomości. Ich zdaniem, ze strony rządu, potrzebna jest propozycja naprawy sytuacji.

Zdaniem Jacka Bieleckiego, dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich, program "Rodzina na swoim" i budownictwo TBS-ów nie wystarczą. Pozytywnym impulsem byłaby stymulacja komercyjnego budownictwa czynszowego. Aby budowa takich mieszkań była opłacalna, rząd powinien zmienić regulacje prawne dotyczące ich wynajmowania - to przede wszystkim ustawa o ochronie lokatorów - podkreśla Bielecki.

Wiceminister Infrastruktury Olgierd Dziekoński zapowiada że w jego resorcie trwają prace nad odpowiednimi ustawami. Formuła czynszu okazjonalnego - bo tak się nazywa projekt - zakłada liberalizację w regułach najmu. "Łatwiejsze będzie usunięcie osoby nie płacącej czynszu" - zapowiada wiceminister.

Zdaniem Ryszarda Petru programy rządowe mogą pomóc tylko w niewielkim stopniu. Stagnacja wynika, w dużej mierze, z niechęci banków do udzielania kredytów zarówno dla developerów, jak i indywidualnych nabywców. Rząd, zdaniem Ryszrada Petru mógłby nieco ograniczyć ten trend. "Ważne jest żeby banki finansowały przedsiębiorstwa, a nie lokowały pieniądze w NBP, czy obligacje. Stąd potrzebne jest obniżenie stopy depozytowej w NBP, a także zmniejszanie deficytu budżetowego." - powiedział Petru.

Petru prognozuje też, że sytuacja na polskim rynku nieruchomości w 2009 roku będzie dużo gorsza niż w latach poprzednich. Wstrzymanie akcji kredytowej przez banki to według ekonomisty zjawisko światowe, a spadek wynagrodzeń dla pracowników budowlanki spowoduje również gwałtowny powrót emigrantów ekonomicznych do Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.