Facebook Google+ Twitter

Azawad - samozwańcza republika, która dzieli zamiast łączyć

Trwający od początku tego roku konflikt zbrojny pomiędzy Tuaregami, a władzami Mali przybiera na sile. Najpierw doszło do wojskowego zamachu stanu, a 6 kwietnia br. proklamowano niepodległość Azawadu, spornej prowincji zamieszkałej głównie przez nomadów.

Mapa Mali oraz Azawadu (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mali_location_map.svg) / Fot. DaryonaMy, mieszkańcy Azawadu (...) Biorąc pod uwagę ponad 50 lat złego zarządzania regionem, korupcji i wojsko-politycznej zmowy politycznej, narażającej życia mieszkańców Azawadu oraz zagrażającej stabilności regionu i międzynarodowemu pokojowi (...) ogłaszamy nieodwołalnie Azawad niepodległym państwem - czytamy w deklaracji niepodległości spornego regionu w północnym Mali, zamieszczonym na stronie internetowej tuareskich rebeliantów. Jednostronna secesja Azawadu to kolejny rozdział w bratobójczym konflikcie, który od początku tego roku zmusił do opuszczenia swoich domów ponad 100 tys. osób.

16 stycznia wybuchło powstanie pomiędzy rządem w Bamako a Narodowym Ruchem Wyzwolenia Azawadu (MNLA), którego większość członków to dozbrojeni przez Muammara Kadafiego najemnicy, walczący wcześniej w konflikcie libijskim. Z każdym następnym dniem, wzajemne ataki obu stron nabierały na sile, a w centrum konfliktu znaleźli się bezbronni cywile. Obozy dla uchodźców również nie były oszczędzane w nalotach prowadzonych przez wojska Mali ani ofensywach MNLA.

Tuagerowie podczas festiwalu pustyni w okolicach Timbuktu, (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Touaregs_at_the_Festival_au_Desert_near_Timbuktu,_Mali_2012.jpg) / Fot. Alfred WeidingerPunktem zwrotnym okazał się zamach stanu w Bamako 21 marca br., przeprowadzony przez zbuntowane oddziały armii pod wodzą kapitana Amadou Sanogo. Żołnierze szybko otoczyli pałac prezydencki w stolicy Mali i ogłoszono obalenie dotychczasowego prezydenta kraju Amadou Toumani Touré, którego oskarżono o niedostateczne działania w walce z Tuaregami. Dzień później, Sanogo ogłosił w państwowej telewizji powołanie do życia Narodowego Komitetu na rzecz Przywrócenia Demokracji i Państwa (CNRDR), na czele którego stanął sam przywódca puczu. Ale działania zbuntowanego kapitana nie umocniły pozycji Mali w starciu z rebeliantami.

MNLA po kilku dniach walk o największe w regionie miasto Gao, ogłosiło jego zdobycie a według relacji świadków, nomadowie szybko zaczęli wprowadzać islamskie prawo szariatu (m.in. zakaz sprzedaży alkoholu czy słuchania muzyki). Choć MNLA zapewniała od początku, że jej zbrojne działania mają na celu poprawienie sytuacji mieszkańców północnego Mali, to właśnie one stały się głównym powodem ucieczki dla tysięcy nomadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 08.04.2012 15:41

Powodzenie na starcie dla dumnej i mężnej Republiki Azawad! - pierwszego w świecie wolnego państwa niebieskich Tuaregów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.