Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19254 miejsce

Azbest wciąż popularny na Ukrainie

Włókna azbestowe są niezwykle niebezpieczne - mogą powodować raka. Wiedzą o tym wszyscy i dlatego ich używanie jest poważnie ograniczone przez prawo. Ale nie na Ukrainie...

Azbestowe włókna / Fot. Krzysztof KontekIdąc przez dzielnicę domków jednorodzinnych w większości małych miast na Ukrainie można zauważyć, że większość (ponad 90 proc.) tych domków jest pokryta płytami azbestowymi. Tak choćby jest w Tawrijsku, gdzie mieszkam. Jeszcze gorzej jest w wioskach. Tutaj praktycznie wszystkie budynki począwszy od psiej budy, przez budynki gospodarcze, aż po domy dla ludzi są pokryte azbestem.

Spadek z przeszłości, czy współczesny problem?


To pozostałość z czasów gdy i w Polsce azbest był uważany za najlepsze rozwiązanie: trwały i niepalny. Nie wiem, jak wygląda ukraińskie prawo i czy mówi ono cokolwiek o użyciu azbestu i jego utylizacji. Azbestowa "ulica" w Tawrijsku / Fot. Krzysztof KontekW każdym razie na Ukrainie azbest jest ciągle w użyciu. Kiedyś ze zdziwieniem zauważyłem, że nowy dom został pokryty takimi samymi płytami z azbestu jak domy z lat 50. Później okazało się, że jeden z moich znajomych pracuje przy remontach dachów. Wraz ze swoimi współpracownikami usuwa azbestowe pokrycia dachów i zastępuje je nowymi, również azbestowymi, płytami. Co więcej przy tej pracy nie używają żadnej odzieży ochronnej, a o maskach nawet wstyd wspominać.

Na moje pytanie o szkodliwość azbestu usłyszałem odpowiedź, że to zachodni wymysł. No tak. Przecież człowiek sowiecki przetrwa wszystko i żaden azbest mu nie straszny. Można się zastanawiać dlaczego tak jest. Czy jest to spadek po systemie, gdzie ludzkie życie i zdrowie było najmniej ważną rzeczą? A może to prosty brak informacji? Ja się zastanawiam, a tymczasem azbestowe dachy są wszędzie wokół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

B.K
  • B.K
  • 01.12.2010 12:22

Może i sposób dobry tymczasowy - nie zagłębiam się w koszta. Na dłuższą metę nie jesteś wstanie zabezpieczyć płyt azbestowych, aby nie kruszały chociażby w miejscach gdzie są mocowane do krokwi.
Rozumiem, że koszt nowego dachu to duże pieniądze, ale życie ludzkie jest bezcenne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto wie czy nie lepiej byłoby nie krusząc tych płyt pokrywać je masą klejącą np. asfaltową ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.