Facebook Google+ Twitter

Azbestowy śmietnik zagraża naszemu zdrowiu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-01 07:43

Rakotwórczy azbest jest źle usuwany z budynków - zagraża życiu nie tylko pracowników, ale i postronnych osób. Przy obecnym tempie będziemy się go pozbywać kilkaset lat.

W polskich szkołach, urzędach, przedsiębiorstwach, a nawet drogach wciąż znajduje się około 14 milionów ton azbestu. Do tej pory udało się usunąć nieco ponad milion ton. Z tego na legalne składowiska odpadów trafiło mniej niż pół miliona ton. Reszta jest często porzucana na dzikich wysypiskach śmieci w lasach lub zbiornikach wodnych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dzieje się tak, mimo że od 2003 roku są realizowane rządowe programy usuwania tego surowca. Jednak większość samorządów nie zinwentaryzowała wyrobów azbestowych i nie opracowała planu ich rozmieszczenia lub zrobiła to nierzetelnie.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że w wielu regionach Polski poziom stężenia rakotwórczych włókien w powietrzu przekracza akceptowany poziom. Co więcej, rakotwórcze materiały są usuwane nie tylko zbyt wolno, ale też nieprawidłowo.

To niezwykle niebezpieczne dla osób, które przebywają lub mieszkają w pobliżu, bo groźne dla życia i zdrowia włókna azbestu przedostają się do powietrza najczęściej w wyniku uszkodzenia wyrobów, które je zawierają - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Do końca 2008 roku na choroby wywołane pyłem azbestowym zapadło blisko 2 tysiące osób z miejscowości, w których funkcjonowały zakłady azbestowo-cementowe. Ponad 400 z nich choruje na raka płuc lub międzybłoniaka opłucnej, nieuleczalny nowotwór zabijający najczęściej w ciągu roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.