Facebook Google+ Twitter

Azerbejdżan - kraina ognia. Impreza w Gdańsku

21 marca to dla Azerów dzień świąteczny. W tym dniu celebrowany jest Noworuz Bajram, czyli powitanie wiosny, z równoczesnym , pochodzącym z tradycji zoroastryzmu - religii praktykowanej na terenach Azerbejdżanu przed nastaniem islamu - początkiem nowego roku.

Wernisaż. Od lewej Ajdyn Lazimow, Jelena Wołgina. Kerim Haciyev. / Fot. Stefania Najsarek.Pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Azerbejdżanu w Gdańsku odbyła się okolicznościowa impreza Noworuz Bajram, zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne Polska - Azerbejdżan, na której zaprezentowano historię, kulturę i kuchnię tej interesującej krainy ognia. Pochodzące z języka perskiego miano, Republika zawdzięcza złożom ropy i gazu, które zgromadzone tuż pod powierzchnią ziemi często uwalniają się, płonąc przez wiele dni.

Wiara w "nieśmiertelny ogień", przez wiele lat sprowadzała tu wyznawców zoroastryzmu, którzy modły swe odprawiali w położonej na przedmieściach Baku świątyni Ateszgah.Wernisaż. / Fot. Stefania Najsarek.
Obecnie islam jest religią, którą wyznaje ponad 93 procent ludności Azerbejdżanu. W odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich, jego prawa i zasady są niezbyt restrykcyjnie przestrzegane. Jest to kraj przyjazny i bezpieczny, otwarty na kontakty ze światem, z innymi kulturami.

Granat - olej na płótnie. / Fot. Stefania Najsarek.Od 1920 roku, administracyjnie związany z ZSRR, po uzyskaniu niepodległości wchodzi w skład Wspólnoty Niepodległych Państw. Te powiązania, ułatwiają kontakty w różnych segmentach gospodarki i kultury, i odbywają się na płaszczyźnie przyjaznych porozumień.
Ewidentnym tego przykładem, była kontynuacja imprezy we wnętrzach Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku, w dniach następnych.

Tu, prace swoje wystawił urodzony w Baku Ajdyn Lazimow - absolwent Liceum Plastycznego w tym mieście - który swoje zdolności rozwijał w wyższych uczelniach Moskwy, uzyskując dyplom Akademii Filmowej na Wydziale Scenografii.Portret scenograficzny - tempera. Jedna z prac dyplomowych artysty. / Fot. Stefania Najsarek.

Artysta w swoim dorobku posiada liczne realizacje scenograficzne, ale przede wszystkim pasjonuje go malarstwo. W twórczości wykorzystuje różne techniki, od węgla, poprzez temperę, pastel, do oleju. Jego obrazy charakteryzuje realizm, subtelna elegancja i spokój. Jednakże nie obce są mu klimaty Marca Chagalla, co ujawnił w obrazie pt. Czowgan.

Portret Greczynki - olej na płótnie. / Fot. Stefania Najsarek.Fascynują go kobiety, zwłaszcza te o orientalnej urodzie. Jest to zrozumiałe, bowiem
wielu artystów inspirują ludzie, miejsca, związane z ich młodością, z korzeniami. Wernisaż, w towarzystwie Ajdyna Lazimowa i wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia KPA Kerima Haciyeva otworzyła dyrektor RCKiN w Gdańsku Jelena Wołgina, w ciepłych słowach rekomendując twórczość artysty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

A jednak: "Najlepsze Vitaminy."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite są te obrazy. Artykuł również :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 30.03.2011 19:57

Steniu, skąd Ty bierzesz te egzotyczne znajomości? :) Co do art., przyłączam się do zdania pani Jadwigi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne (po polskich Tatarach) interesujace spotkanie Autorki z kulturą mniejszości narodowych w Polsce. Jak zwykle - sympatyczny wywiad, krótki, ale treściwy rys historyczny no i galeria z wystawy.
Tu- pełen aplauz, bo obrazy klasyczne w konwencji należą do takich, jakie chętnie wiesza się na ścianie własnego mieszkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Interesujący artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.