Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7187 miejsce

"Baader - Meinhof" - Frakcja Czerwonej Armii w pigułce

Niedawno na sklepowych półkach ukazał się film fabularny o niemieckiej Frakcji Czerwonej Armii. Jest to dwugodzinny przegląd działań organizacji od powstania aż po wydarzenia prowadzące do upadku. Czy warto go obejrzeć? Zapraszam do lektury

Okładka polskiego wydania DVD. / Fot. Monolith FilmsPrzynajmniej raz w miesiącu wybieram się do jednej z sieci sklepów multimedialnych żeby zobaczyć, czy na półkach pojawiły się jakieś ciekawe pozycje muzyczne i filmowe. Już kilka tygodni temu zauważyłem, że pojawił się film "Baader - Meinhof", ale skutecznie go unikałem. Wynikało to głównie z tego, że przeważnie produkcje oparte na faktach są albo przekolorowane albo pełne niedopowiedzeń i zbyt dużych skrótów myślowych. Jednak dzisiaj postanowiłem ten film nabyć i przekonałem się, jak bardzo mylące może być wmówienie sobie czegoś.

Rys historycznyFrakcja Czerwonej Armii była organizacją założoną w Niemczech pod koniec lat 70-tych. Jej powstanie poprzedziły rozruchy mające miejsce w Berlinie podczas wizyty Szacha Iranu. Głównymi założycielami byli Andreas Baader, dziennikarka Ulrike Meinhof oraz Gudrun Ensslin. Organizacja miała poglądy skrajnie lewicowe, a ideologicznie była związana z marksizmem, anarchizmem i tzw. Nową Lewicą. Głównym jej celem było zwrócenie uwagi na wojnę w Logo Frakcji Czerwonej Armii / Fot. NieznanyWietnamie, na Bliskim Wschodzie oraz w krajach Trzeciego Świata. Za przeobrażenie się w organizację zbrojną można przyjąć sierpień 1970 roku, kiedy to przy użyciu broni Andreas Baader został odbity z rąk policjantów. Do najbardziej spektakularnych akcji można zaliczyć napady na banki 29 września 1970 roku - zrabowano wtedy 220 tysięcy marek niemieckich, zamach bombowy na kwaterę główną armii amerykańskiej w RFN, zajęcie ambasady w Sztokholmie, zastrzelenie ówczesnego prokuratora generalnego oraz zlecenie Irakijczykom porwania samolotu Lufthansy w 1977 roku. Oficjalnie organizacja ogłosiła samorozwiązanie całkiem niedawno, bo w 1998 roku.

Fabuła, czyli historia w pigułceFilm rozpoczyna się wizytą Szacha Iranu w Berlinie. Wtedy to miało miejsce krwawe starcie protestujących przeciwko jego dyktaturze z policją. Po tych wydarzeniach Baader, Meinhof i Ensslin zaczynają dążyć do organizacji, która będzie walczyć z przemocą ówczesnego systemu zarówno niemieckiego, jak i światowego. Oglądając produkcję będziemy świadkami wydarzeń rozgrywających się na przełomie dziewięciu lat. Zobaczymy jak powstawała i rosła w siłę najbardziej znana i najskuteczniejsza organizacja terrorystyczna jaka kiedykolwiek działała w Niemczech oraz jak rozpoczął się jej powolny upadek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ogladalam, polecam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Film jest świetny, polecam wszystkim zainteresowanym tematyką! Twórcy bardzo wiernie oddali historię Baadera i jego grupy. Polecam również niemiecki film dokumentalny "Die RAF". Temat Frakcji Armii Czerwonej do dziś nie jest dla Niemców do końca zamknięty i co jakiś czas powraca, rok temu wielką dyskusję ogólnonarodową wywołała decyzja sądu zwalniająca z więzienia Christiana Klara ( http://interia360.pl/artykul/terrorysta-wychodzi-na-wolnosc,15954 ), który nigdy nie wyraził skruchy za swoją działalność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.