Facebook Google+ Twitter

Baba - chłop, czyli o dyskryminacji kobiet w języku

Panie jakoś nie zwracają uwagi, że są powszechnie, nagminnie i bezkarnie dyskryminowane w codziennej polszczyźnie. Tej potocznej i tej urzędowej, i tej lejącej się z mediów. Nie protestują, wręcz przeciwnie...

Kobiety są i czują się niedowartościowanymi w życiu zawodowym, politycznym i społecznym. Domagają się ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn, wbrew politykom narzucającym im powinności niewykraczające poza regułę, brzmiącą po niemiecku: „Drei mal K: - Kinder, Küche. Kirche” (dzieci, kuchnia, kościół).

Rodzą się i funkcjonują rozmaite ruchy feministyczne, jak choćby „Stowarzyszenie Kobiet w Policji”, o którym - a szkoda! - dziwnie cicho. Ostatnio pretensje, żale, oczekiwania i nadzieje lepszej połowy rodzaju ludzkiego, zamieszkującego ziemie nad Wisłą i Odrą najpełniej wyraził majowy Kongres Kobiet Polski. Zabrzmiał gromki okrzyk wydany z nadobnych usteczek: Polska dla kobiet!

I żądania położenia kresu dyskryminacji, mobbingowi, nierównemu traktowaniu. Wezwania, jak choćby to, na stronie internetowej Kongresu: „Domagamy się rozwiązań i mechanizmów, które ułatwią kobietom równą z mężczyznami partycypację w życiu publicznym, a zwłaszcza tam, gdzie podejmuje się decyzje dotyczące losu wszystkich obywateli”.

Przedstawicielki płci pięknej rzucają ciężkie oskarżenia pod adresem mężczyzn. O seksizm, o wyzysk, o męski szowinizm. Nie zamierzam polemizować z tymi posądzeniami, pamiętając chociażby o tym, jaka jest pozycja mężczyzn przed sądami rodzinnymi i opiekuńczymi zdominowanymi przez kobiety, jaki jest los samotnych ojców walczących o prawa do dzieci lub je wychowujących. Mimo to panie chcą dorównać panom, co gorąco popieram i czego im szczerze oraz gorąco życzę. (Mam nadzieję, że przeczyta to moja wyzyskiwana Basieńka, czym wielce sobie u niej „zaplusuję”).

Jednym z mechanizmów gwarantujących odpowiedni status kobiet ma być sławetny parytet. Ma on jednak wśród pań tyleż zwolenniczek, co przeciwniczek. Ale ja - po tak przydługim wstępie - zamierzam zająć się brakiem parytetu w naszym języku ojczystym. Panie jakoś nie zwracają uwagi, że są powszechnie, nagminnie i bezkarnie dyskryminowane w codziennej polszczyźnie. Tej potocznej i tej urzędowej, i tej lejącej się z mediów. Nie protestują, wręcz przeciwnie...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Chylę czoła przed Adamem to jasne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziewczyny nie chcę, żeby Wam było przykro, jednak rzecz chyba w tej energii, o której napisała Beata (ukłon). Przecież my, chłopy, nie wykrzeszemy jej za Was. Same zobaczcie, autor (ukłon) - chłop, bierze tutaj Wasze sprawy w męskie ręce i oczekiwalibyśmy, że sprzęgniecie się przynajmniej w podstawowych kwestiach. A Wy co?! ...

... a wracając do prostytuta,
kurew, (Jadziu, chyba tak)
zdzir,
sprzątacz,
... pozwólcie mi nie zwątpić, że można tu znaleźć przykłady ambitne lub chociaż neutralne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Och, Iro, walcz, walcz.
Skąd wiem? Może stąd, że na temat feminizmu, krytyki feministycznej i kobiecego dyskursu naczytałam się wiele, w wyniku czego napisałam na ten temat 5 prac - zarówno na temat języka, uczestnictwa feministek w naszej kulturze, jak i postulatów i ideologii. Starania doceniam, choć uważam za absolutnie zbędne. O ilości świadczą statystyki, proponuję sięgnąć do fachowej bibliografii bądź wyjść z karteczką na ulicę i samodzielnie popytać. Nie wiem, po co w kółko powtarzać, że feministka też człowiek - co do tego wątpliwości chyba nikt nie ma. Coraz więcej zaś - nie znaczy dużo. I to świetnie, że wiesz, co ja rozumiem, a czego nie. Może wiesz też, jakie liczby obstawić na dzisiejszego totka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm - a wchodzac w wulgaryzmy prostytut=kurew? czy kurw? :)

Co z kierowcą - kierownicą, albo szoferem - szoferką? Dodatek "pani" niczego nie zmienia.
O mowo polska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

PROSTYTUT dokładnie tak. Dziwi? Bez TUTKI brzmi dumnie.
Też walczę, też jest ciężko, chociaż starania dostrzegam.

Joanna Pachla: "Znakomita większość Polek nie odczuwa z tego powodu żadnego dyskomfortu, więc chyba źle nie jest. Psioczą tylko feministki, ale ich, na szczęście, wciąż jest zbyt mało, by świat zawojować."

znakomita większość Polek - skąd to wiesz?

Feministka, też człowiek.

...ale ich, na szczęście, wciąż jest zbyt mało, by świat zawojować - coraz więcej na szczęście

by świat zawojować - bo nie oto nam chodzi, ale Ty tego nie zrozumiesz, jesteś za to dumna i zdrowia życzę

Adamie, pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... a Kopernik ?

Czy jak chłop pójdzie pod latarnię, to będzie od razu wrzeszczał, że jest PROSTYTUT?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Polski NAUCZYCIEL: kobieta, 40 lat, wyższe wykształcenie" - http://www.educator.com.pl/aktualnosci,153,polski_nauczyciel_kobieta_40_lat_wyzsze_wyksztalcenie.html ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@"Ja zaś, choć świadoma swojej kobiecości, chętnie zostanę magistrem, doktorem, dziennikarzem, szefem. Bo to brzmi dumnie, mimo wszystko. :)"

Ale zdajesz sobie sprawę, że to brzmi dumnie, bo bycie kobietą już nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie, że magisterka to nie to samo co magister, zaś doktorka brzmi sztucznie. Poprawne formy to pani magister czy pani doktor. Co innego dziennikarka, szefowa, nauczycielka itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nikt nie dostrzega, iż są to określenia niepoprawne, niegramatyczne, więc mało kulturalne". - pozwolę sobie się nie zgodzić. Panie Adamie, te określenia są poprawne i gramatyczne. A nawet, gdyby takimi nie były, nie oznaczałoby to, że są mało kulturalne. Są ugruntowane w języku, w tradycji. Znakomita większość Polek nie odczuwa z tego powodu żadnego dyskomfortu, więc chyba źle nie jest. Psioczą tylko feministki, ale ich, na szczęście, wciąż jest zbyt mało, by świat zawojować.
Ja zaś, choć świadoma swojej kobiecości, chętnie zostanę magistrem, doktorem, dziennikarzem, szefem. Bo to brzmi dumnie, mimo wszystko. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.