Facebook Google+ Twitter

"Baba z brodą" Palikota a zezwolenie na wypowiadanie prawdy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-27 16:43

Czy stwierdzenie, że same estrogeny nie czynią mężczyzny kobietą, będzie wkrótce karalne? Czy demokratycznie przyjętą uchwałą można zmienić komuś płeć? I czemu to lewica najmniej akceptuje osoby upośledzone?

W siódmej kadencji Sejmu z list nowego ugrupowania parlamentarnego „Ruch Palikota” po raz pierwszy w historii naszego kraju do izby niższej parlamentu weszło kilka osób z zaburzeniami związanymi z płciowością: Anna Grodzka i Robert Biedroń. Pierwszy uważa, że jest kobietą, drugi nie posiada pociągu seksualnego „zorientowanego” w taki sposób, który by rokował „przedłużenie gatunku”.

Jestem jak najdalszy od homofobii w sensie medycznym (przyjaźnię się z gejami i lesbijkami), niniejszy artykuł nie będzie też „homofobiczny” w nadanym mu przez nowomowę sensie politycznym: nie będę się tu zajmował prawami czy przywilejami tzw. „mniejszości seksualnych”. Poświęcić go bowiem zamierzam kwestiom znacznie bardziej podstawowym: wolności słowa, wolności nauki i logicznym granicom demokracji.

Kobieta czy mężczyzna

Pani Anna Grodzka, wcześniej Krzysztof Bęgowski, uznawana jest przez prawo polskie za kobietę. Oznacza to, że ustawodawca postanowił, iż osoba danej płci, poddana pewnym zabiegom, ma być od ich przeprowadzenia uznawana za osobę płci przeciwnej. Nie oznacza to jednak, że pani Ania faktycznie kobietą jest. Większość europarlamentarna może sobie uchwalić, że ślimak jest rybą, nie przeniesie to jednak ślimaka do podtypu kręgowców. Podobnie uznawanie przez prawo państwowe za kobietę nie czyni z Anny Grodzkiej kobiety.

Anna Grodzka posiada około 50 000 000 000 000 komórek ciała. W każdej z nich znajduje się męski chromosom Y. Chromosomy te nie tylko nie zostały z jej ciała w trakcie operacji zmiany płci usunięte, ale też po prostu nie da się dotrzeć do 50 bilionów „posklejanych” ze sobą komórek ludzkiego ciała i na tych mikroskopijnych tworach przeprowadzić operacji usunięcia z ich jąder sporej części znajdującego się tam DNA – nawet abstrahując od czasu i kosztów takiej operacji.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 28.10.2011 19:32

Zabrnęliśmy dosyć daleko. Wydaje mi się, że ten jeden, jedyny żeński czy męski element w mózgu to jesteśmy właśnie my. reszta to otoczka, narzędzia mózgu. I sytuacja jest taka, że już ukształtowany mózg odpowiadających sobie narzędzi nie znajduje. Może to trochę tak jak posługiwaniem się przez osobę leworęczną nożyczkami, które jak wiadomo zrobione są głównie z myślą o praworęcznych.
Żeński mózg to nie tylko tożsamość płciowa. To zróżnicowanie w rozmieszczeniu ośrodków mowy, różnice w funkcjonowaniu półkul, obecność lub brak pewnych połączeń nerwowych, nadal jednak terra incognita. Swoje cechy psychiczne mało kto rozpoznaje, jednak prowadzone na ogromnym materiale badania porównawcze pokazują różnice w działaniu mózgów obydwu płci. Można m.in. badać aktywność określonych obszarów podczas jednakowego dla mężczyzn i kobiet zadania.
Geny odpowiedzialne za budowę określonego organu? Cóż, tutaj można by sięgnąć do najnowszych badań nad komórkami macierzystymi. Okazuje się, że już teraz są możliwości dywersyfikowania ich rozwoju w pożądanym kierunku. Przede wszystkim zmiany środowiska hodowli pozwalają na zmianę wyników. A taką hodowlą swego rodzaju jest środowisko w jakim rozwija się zarodek. Oddziałują nań nie tylko wytwarzane w późniejszym okresie hormony, ale także poziom (stosunek) poszczególnych hormonów organizmu matki. Jak wiadomo, organizmy mężczyzn zawierają również hormony żeńskie i vice versa.
A tak swoją drogą, choć nie warto chyba przedłużać dyskusji, bo obydwoje wiemy zbyt mało - w tej chwili nasunęła mi się myśl - jak to jest z biseksualistami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z czego wynika tożsamość seksualna? Czy stanowi ona hardware mózgu powstający w fazie embrionalnej czy powstaje w wynku obserwacji swojego podobieństwa do innych osób? Jeżeli to pierwsze,to A.G. posiadałaby prawie męski mózg z jednym żeńskim elementem,strukturą odpowiedzialną za tożsamość płciową. Innymi słowy byłaby jak drzwi Nowaka z przykręconą plakietką z nazwiskiem Kowalskiego, to prawie drzwi Nowaka,ale z powodu plakietki typowej dla drzwi Kowalskiego,to są trochę drzwi kowalskiego.

Jeżeli to drugie,to byłbym skłonny postawić głowę,że mało kto rozpoznaje swoją płeć, obserwując swoje cechy psychiczne, i osoba,której ciało ukształtowane zostało w męski wzorzec a mózg w żeński postrzegałaby siebie raczej jako mężczyznę. Co więcej, złożoność zarówno genetyczna jak i jakakolwiek inna organizmu każe stwierdzić, że tak jak nie ma genów odpowiedzialnych wyłącznie za budowę mózgu, wyłącznie wątroby czy wyłącznie póc, tak też nie ma rozwoju embrionalnego, w którego jednej fazie powstałoby męskie ciało, a w innej żeński mózg.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 28.10.2011 15:29

Akurat otworzyła mi się książka w odpowiednim miejscu. Str. 163, jeśli dysponuje Pan wydaniem z 1993 r.
Według cytowanego tu autora (Dorner) kształtowanie się struktury mózgu w żeński lub męski model tożsamości płciowej odbywa się w trzech etapach - rozwój ośrodków płci, ośrodków preferencji seksualnych i ośrodków ról płciowych. Każdy z tych ośrodków może być oddzielnie uszkodzony na każdym etapie rozwoju. Na etapie pierwszym płody genetycznie żeńskie pod wpływem podwyższonego poziomu hormonów męskich mogą wykształcić organy podobne do męskich. W tym drugim stadium niedobór androgenów u płodu męskiego i ich nadmiar u płodu żeńskiego powoduje skłonności do homoseksualizmu. Etap trzeci to układ połączeń w mózgu i rozmieszczenie w nim jego funkcji. Tu nienormalne poziomy hormonów, tak męskich jak i żeńskich powodują powstanie schematu męskiego lub żeńskiego.
To tylko jedna z teorii, zdaje się najprostsza, gdyż niektórzy genetycy (jak to jest opisane dalej) rozważają nawet cztery etapy tworzenia płci mózgu. Jedno wydaje się pewne, mózg pierwotny jest mózgiem żeńskim. Dopiero prawidłowo zachodząca maskulinizacja doprowadza do utworzenia pełnosprawnego mózgu męskiego.
Skomplikowany to temat, nie znam go dogłębnie, to tylko jedna z dziedzin, którymi się interesuję. Tym bardziej więc "skręca" mnie gdy widzę takie wypowiedzi jak ta, może nieszczęśliwie zacytowana przeze mnie. Jeśli przez chwilę poczuł się Pan nią dotknięty, przepraszam. Użyłam tylko nieszczęśliwego zwrotu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mózg to nie jest jakiś duchowy eter. Da się go badać. Gdyby A.G. faktycznie posiadała go w wersji żeńskiej, dla mnie nie byłoby dyskusji,a co najwyżej dorbne zastrzeżenia.Piszę nawet,bazując na "Płci Mózgu", o mózgach homoseksualistów jako bardziej kobiecych niż mózgi transseksualistów.Nikt z LGBT jednak nigdy nie dowodził,jakoby osoby trans posiadały żeńskie mózgi,dlatego jestem sceptyczny.Utożsamiać się z czymś a być tym czymś to dwie różne sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 28.10.2011 13:06

Fakt, Pan nie użył takich słów. Ale gdy Pan pisze "nie ma najmniejszego prawa zabraniać wolnym ludziom wyrażać w prywatnie prowadzonych rozmowach zdań z dziedziny biologii, zwłaszcza, gdy są to zdania prawdziwe i uzasadnione" to wolni ludzie takich słów używają. I pół biedy, gdy czynią to w prywatnych rozmowach. Ja tych słów nie wymyśliłam, nie byłabym w stanie, wzięłam je z internetu.
Co do mózgu transseksualisty. Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić, Pan zapewne również, ale w odniesieniu do takich sytuacji mówi się często o uwięzieniu mózgu w ciele innej płci. I niewiele tu się zda karmienie hormonami bądź psychoterapia. Pamiętam program, gdzie opisywano przypadek noworodka hermafrodyty. Lekarze przedwcześnie uznali, że najlepiej będzie "przerobić go" na dziewczynkę. Mimo wychowywania jako dziewczynki, w okresie dojrzewania okazało się, że dziecko odczuwa przynależność do rodzaju męskiego. I co można zrobić z taką nieodwracalną tragedią? I nie jest to żadne "widzimisię" danego osobnika, tylko jakaś wewnętrzna niezgoda, przeciwko której buntuje się mózg.
Sugerowałabym więc wszystkim rozsądnym, wykształconym ludziom (a przecież Pan do takich należy) niepodgrzewanie tak nieuzasadnionych i wulgarnych przekonań jak te, które zacytowałam. Może ktoś po przeczytaniu zastanowi się przez chwilę i odniesie do takich spraw z odrobiną empatii.
A co do płci mózgu p. Grodzkiej to prawdopodobnie tak, przynajmniej takie jest najprostsze wytłumaczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem "Płeć mózgu", nawet dwukrotnie. Co miałoby świadczyć o tym,że Grodzka posiada żeński mózg?

P.S. Zaznaczam,że cytowane przez Panią słowa nie należą do mnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 27.10.2011 21:01

Męskie ciało p. Grodzkiej to nie wszystko. (Nota bene, może należałoby zaprzestać używania jej nazwiska jako przykładu osoby transseksualnej!) Zestaw chromosomów XX czy XY decyduje jedynie o wyglądzie zewnętrznym. Radziłabym autorowi (autorce?) przeczytanie nieco bardziej zaawansowanej literatury na temat kształtowania się płci. Doskonała lekturą jest np. "Płeć mózgu" autorstwa Anne Moir i Davida Jessela.
Dopiero w wieku ok. sześciu tygodni żeński początkowo mózg zarodka zaczyna się dywersyfikować. Poddany działaniu ogromnej dawki hormonów męskich staje się mózgiem męskim. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy hormonów wystarcza na zapoczątkowanie rozwoju męskich organów płciowych i wtórnych cech męskiego wyglądu, ale te narządy mogą nie nastarczyć z dalszą produkcją hormonów męskich, by ukształtować mózg według wzorca męskiego. Rezultat - w męskim ciele kobiecy mózg.
"Pani Grodzka ma prawo być traktowana przez swoje państwo tak, jak jej się podoba, jednak nie ma najmniejszego prawa zabraniać wolnym ludziom wyrażać w prywatnie prowadzonych rozmowach zdań z dziedziny biologii, zwłaszcza, gdy są to zdania prawdziwe i uzasadnione" pisze autor. Tak, ale gdy te zdania są na odpowiednim poziomie znajomości neurofizjologii, neurobiologii, a nie na poziomie najczęstszym, wulgarnym, który przepraszam, że cytuję - "Facet, któremu zachciało się urżnąć sobie jaja".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.