Facebook Google+ Twitter

Babcia na wojnie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-10-27 11:27

Miłośnicy kina rosyjskiego mogą zacierać ręce. Jeden z najnowszych filmów Aleksandra Sokurowa - dramat „Aleksandra” jest już dostępny na płytach DVD.

Plakat filmowy / Fot. materiały organizatoraKonflikt w Czeczenii trwa. Tytułowa Aleksandra to babka młodego oficera, którego nie widziała od 7 lat. Nie bacząc na ostrzeżenia, rady i polecenia innych wyrusza do bazy wojskowej. Wraz z żołnierzami jedzie najpierw opancerzonym pociągiem, potem czołgiem. Jej niezwykła, niepokorna postawa budzi zdziwienie i ciekawość wśród wojskowych, którzy z chęcią pomagają starszej kobiecie. Aleksandra chodzi swoimi ścieżkami, dzięki temu mamy okazję jej oczyma zobaczyć wojnę, jej bezsens i okrucieństwo. Dobro i wielkoduszność babki szybko kontrastuje z niszczącą dusze i ciała, wszechobecną wojną.

W „Aleksandrze” konflikt widzimy inaczej. Reżyserowi udaje się rzecz niecodzienna. Wojna nie istnieje, żyje swoim życiem i karmi się ofiarami, ale gdzieś obok. Wszystko to do czego przyzwyczaili nas zachodni twórcy jest gdzieś daleko. Możemy spojrzeć na wojnę inaczej, spokojnie i bez emocji co pozwala zastanowić się nad jej sensem.

To nie tylko film o wojnie, a także o przemijaniu. Baza wojskowa to młodość, żywotność i energia kilkuset mężczyzn. Tymczasem, gdy Aleksandra pojawia się tam, powstaje wyraźny kontrast. Babka jest jedyną staruszką wśród młodych żołnierzy. Te sceny kiedy wojskowi pomagają kobiecie wejść do czołgu, czy zejść z opancerzonego transportera porażają swoim przekazem. Młodość jak wszystko przeminie, przyniesie starość i niedołężność – zdaje się nam mówić Sokurow poprzez postać Aleksandry.

Ten prosty, momentami bardzo mądry głownie dzięki tekstom babki, film ma w sobie pewnego rodzaju życiową prawdę. Dlatego też warto go obejrzeć. Z nieukrywanej miłości do rosyjskiego kina poleciłbym go wszystkim poszukującym w filmie „czegoś” więcej.

W wersji DVD niestety nie ma żadnych dodatków poza napisami w języku polskim i lektorem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Widziałem film w zeszłym roku :) bardzo mi się podobał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest Pan przekonujący i zachęcił mnie Pan do wyjścia do kina. Z przyjemnością pożegnam się z moim laptopem. :) LMM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.