Facebook Google+ Twitter

Babcia, ty masz hyzia na punkcie tego domu!

No cóż, historia jakich wiele, a jednak "Pora umierać" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej wzrusza. Oprócz fabuły, bądź co bądź dość typowej i nieskomplikowanej, film skupia się na rzeczach istotniejszych.

Danuta Szflarska z nagrodą festiwalu Dwa Teatry w Spocie. / Fot. AkpaPewnie dla większości z nas, oglądanie na ekranie przez ponad 100 minut starszej pani z pieskiem wydaje się być rzeczą wręcz nie do wytrzymania i z pewnością nie zachęca do spędzenia swojego, jakże cennego, wolnego czasu w kinie. Dodatkowo, gdy dowiemy się wcześniej, że w XXI wieku film wraca do estetycznych korzeni i operuje tylko dwoma barwami – czernią i bielą. A jednak Dorocie Kędzierzawskiej i Arthurowi Reinhartowi udała się rzecz niezwykła. Udowodnili, że magia kina nadal działa; co więcej, że wcale nie potrzebuje wyszukanych środków, by nas zachwycić.

"Pora umierać" zachwyca już w pierwszych minutach, przykuwa naszą rozchwianą uwagę, by na koniec zmusić do zadania sobie raz jeszcze istotnych, bo wręcz egzystencjalnych pytań - czym jest starość, samotność, wreszcie śmierć?

"Pora umierać" to niezwykle prosta historia. Opowiada o zmierzchu życia 92- letniej Anieli, która wreszcie, po wielu latach oczekiwania, pozbywa się ostatniego lokatora z powojennego przydziału i zostaje sama w swojej ukochanej willi. Liczy, że z pomocą dorosłego syna przywróci domowi jego dawne piękno i doczeka w nim wraz z kochającą rodziną ostatnich swoich dni. Ale dom bohaterki lata świetności dawno ma już za sobą, a syn z rodziną wcale nie zamierza się do niego wprowadzić – wręcz przeciwnie, chce sprzedać dom za pokaźną sumkę, by nowi właściciele mogli go wreszcie zburzyć i zagospodarować posiadłość w „obowiązującym” stylu.

No cóż, historia jakich wiele, a jednak "Pora umierać" wzrusza. Oprócz fabuły, bądź co bądź dość typowej i nieskomplikowanej, film skupia się na rzeczach istotniejszych. Ukazuje nam obraz starości, ale nie tej, której się boimy, tej niedołężnej, zgorzkniałej, a raczej pogodnej i pięknej. Bo o starości Anieli świadczą tylko liczne zmarszczki na jej twarzy. Ale już oczy i dusza dowodzą, że jest w niej jeszcze wiele życia. Aniela podskakuje niczym podlotek, żartuje (głównie z psem, który jest jej jedynym towarzyszem) i pomimo swojego seniorskiego wieku jest nadal „na czasie” ( nawet wyraz „trendy” nie jest jej obcy). Bohaterka już od pierwszej chwili na ekranie zachwyca i oczarowuje charyzmą.

Z każdą minutą filmu udowadnia i przekonuje, że wiek nie jest w niczym przeszkodą, że można cieszyć się z każdej przeżytej chwili, a w razie potrzeby należy wziąć sprawy w swoje ręce. Ogromna w tym zasługa Danuty Szaflarskiej, która udowodniła, że jest aktorką wielkiej klasy i do swoich pamiętnych ról z filmów powojennych ("Zakazane piosenki", "Skarb") dołączyła jeszcze jedną, fenomenalną i z pewnością niezapomnianą, kreację. Kreacja, którą stworzyła, jest bardzo wiarygodna i przekonująca, co dodatkowo podkreśla fakt, że aktorka i bohaterka "Pora umierać" są równolatkami, obie urodziły się w 1915 roku, obie przeżyły czas wojny i okupacji, obie są w tym samym momencie swojego życia. Ale jakiż to piękny moment… cudowne chwile starości pogodzonej ze światem kobiety. A świat widziany na ekranie, stworzony przez zachwycające i wysmakowane zdjęcia Artura Reinharda staje się jeszcze piękniejszy.

Film "Pora umierać" został doceniony na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni zarówno przez Publiczność (Nagroda Publiczności) jak i przez krytykę (Nagroda Dziennikarzy). Ale laur za zasługi zasłużenie przypadł, ikonie kina powojennego, Danucie Szaflarskiej (Najlepsza Aktorka). I pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie jest to ostatni wspólny film tak wspaniale dogranego trio jakim okazali się Szaflarska, Kędzierzawska i Reinhard.

Ps. Zasłużone oklaski należą się także Filadelfii, suczce tak dzielnie towarzyszącej w codziennych zmaganiach, swojej ukochanej pani.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Świetna recenzja. Zapamiętam, na co warto iść :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie napisane. Wybiorę się do kina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawa recenzja. Brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.