Facebook Google+ Twitter

Babcie klozetowe straszą w publicznych toaletach

Stadionów jeszcze nie ma, nie ma także autostrad na Euro 2012. Jest natomiast taki element przygotowań, niezbędny w trakcie trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej, z którego możemy być dumni. Stan polskich toalet jest zadowalający. Prawie wszystkich.

Wrocław. Restauracja La Scala / Fot. materiały prasoweBadaniu podlegały toalety w 4 polskich miastach, które będą organizować Euro (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań). Pracownicy TNS OBOP, odwiedzali ubikacje w hotelach, restauracjach i pubach, centrach hadlowych, a także ustępy publiczne na lotniskach, w podziemiach i dworcach. Przeprowadzali także wywiady z mieszkańcami tych miast.

Podczas badań zwracano uwagę m.in. na czystość kabiny, zapach w niej panujący, dostępność papieru toaletowego i suszarek, a także ciepłej wody w umywalkach.

Po co właściwie takie badania? - Nie wszyscy kibice odwiedzający Polskę wejdą na stadiony, ale wszyscy którzy przyjadą, skorzystają z naszych toalet - tłumaczy Andrzej Smółko, z firmy która zleciła badania.

Jak więc jest z naszymi ubkacjami? - Toalety w Polsce osiągnęły już pewien podstawowy standard - mówi Marek Kowalski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Czystości. 86 proc. badanych toalet zostało uznanych przez odwiedzających je za czyste. W dużej większości ubikacji znajdują się elementy podstawowe i niezbędne - umywalka, mydło, ręczniki papierowe.

Nie powinniśmy jednak powodowani optymistycznymi wynikami, osiadać na laurach. Według Kowalskiego powiniśmy nieustannie podnosić standardy miejsc, do których jak głosi ludowe porzekadło "król udaje sie piechotą". - Musimy zrobić nie dużo, ale bardzo dużo - twierdzi prezes Polskiego Stowarzyszenia Czystości. Od tego jak pokażemy Polskę, w tym także tą toaletową "zależy czy ktoś przyjedzie do nas ponownie".

W strasznych toaletach, straszne babcie rezydują

Warszawa. Pub Ferment / Fot. materiały prasoweWśród czterech kategorii badanych toalet najgorzej wypadły toalety i szalety publiczne na dworcach, lotniskach, w podziemiach. Miejskie ustępy są brudne (co czwarte odwiedzone miejsce), śmierdzą (co piąte odwiedzone miejsce), a połowa nie ma ciepłej wody w kranach. Aż 80 proc. z tych przybytków pobiera opłaty za oferowane usługi (wątpliwej jakości). Co więcej, rezydują w nich babcie klozetowe, które potrafią zepsuć intymny nastrój chwili, kręcąc się po pomieszczeniu czy też jak relacjonowała jedna z ankietowanych, podglądając klientkę podczas poprawiania makijażu przy lustrze. W części szaletów publicznych babcie wydzielają także papier toaletowy, co szczególnie dziwnym może wydać się przyjezdnym zza granicy. - W miejscach gdzie jest prywatny zarządca sytuacja wygląda lepiej - twierdzi Kowalski. Musimy jednak pamiętać, że przyjeżdżający do nas zagraniczni turyści i kibice, po wysiadce z pociągu, jako pierwsze zobaczą własnie publiczne, dworcowe i lotniskowe szalety.

Zleceniodawca raportu, a także Polskie Stowarzyszenie Czystości mają nadzieję, że upublicznienie raportu da do myślenia organizatorom Euro 2012.

Badania przeprowadził TNS OBOP, na zlecenie CWS BOCO. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Myć głowę w toalecie? Czego to kobiety nie wymyślą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

jacekwist, prawda, np: na dworcu południowym we Wiedniu

Oprócz przybytków do tego przeznaczonych, u nas wykorzystywane są nieczynne budyneczki dworcowe, jak np. w mojej miejscowości. Fuj!

+/

Komentarz został ukrytyrozwiń

No Wacię bym w tym przypadku akurat poparł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wacia, mężczyźni też są "babciami klozetowymi" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(-) za określenie "babcie klozetowe"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Określenie: "babcia klozetowa" jest zbyt pogardliwe , przecież żadna praca nie hańbi. Są to pracownicy toalet miejskich, któych praca jest potrzebna tak jak inne usługi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pracownicy OBOP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sory, ale kto chodzi do Fermentu? Najgorsza melina w centrum...

Komentarz został ukrytyrozwiń

i moze jeszcze frytki?
glowe to sie myje przed wyjazdem ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Łodzi na Dworcu Fabrycznym jest bardzo ładna toaleta. Za to cena 2.50 zł .... :D:D
Droższej jeszcze nigdzie nie widziałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.