Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27596 miejsce

"Babiloty", czyli kobiece rękodzieło artystyczne na wiosnę

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-08 19:52

W Muzeum Historii Miasta Łodzi można oglądać wystawę czasową "Babiloty. Współczesne rzemiosło artystyczne kobiet". Na ekspozycji prezentowane są efekty pracy sześciu łódzkich artystek, zajmujących się rękodziełem "po godzinach".

 / Fot. Radosław SochalaWiosna puka do okien, kobiety zrzucają grubsze nakrycia, chęć do aktywniejszego życia staje się silniejsza. To idealny czas, by wybrać się na wystawę, na której zgromadzono wszystko to, co zachwyca płeć piękniejszą. Malowane meble, unikatowe ręcznie robione torby, torebki, wycinanki, okrycia z filcu, pachworki, ceramika, haft krzyżykowy.

Rękodzieło artystyczne towarzyszy człowiekowi praktycznie od zawsze, od momentu gdy ulepił pierwszą miskę, uszył pierwszą „kołdrę", przetworzył runo, etc. Wytwarzaniem zajmowały się głównie kobiety, doskonaliły swoje umiejętności i przekazywały je córkom i wnuczkom.

 / Fot. Radosław SochalaTechniki rękodzielnicze, przez wieki rozwijane, dały ogromne możliwości estetyzowania otoczenia, ozdabiania rzeczy, wykorzystywania najróżniejszych materiałów. W dzisiejszym świecie tak bardzo zuniformizowanym, pełnym tandety, powtarzalności wzorniczej, nijakości stylistycznej coraz więcej kobiet odczuwa potrzebę powrotu do rękodzieła i tworzenia oryginalnych rozwiązań estetycznych w swoim otoczeniu, uruchomienia wyobraźni dla kreowania rzeczy niepowtarzalnych. Powstają dzięki temu nowe historie przedmiotów, nowa jakość, możliwość wyróżnienia się, ale także zbudowania własnej rzeczywistości artystycznej.

Wystawa "Babiloty.Współczesne rękodzieło artystyczne kobiet" eksponuje przykłady zastosowania starych technik w nowej formie, często w wersji odbiegającej od pierwowzorów.

- "Babiloty" nie mają w założeniu pokazania wysublimowanych form artystycznych, czy odtwarzania dawnych wzorów - mówi Katarzyna Kuropatwa - komisarz wystawy. Proponujemy opowieść rękodzielniczą, która jest także opowieścią o artystkach, o pasji tworzenia, o ich pomyśle na siebie - dodaje

To wyjątkowa wystawa, bo zamiast eksponatów dostajemy po prostu piękne rzeczy. Do dotykania, do przymierzenia, do podpatrzenia. Ekspozycja prowokuje do próby samodzielnego wykonania podobnych rzeczy w domach. Kobiety będą zachwycone, aczkolwiek wystawa groźna dla mężczyzn!

Wystawę można oglądać do 4 maja

Komisarz wystawy - Katarzyna Kuropatwa / Fot. Radosław Sochala

Autorki prac:
Krystyna Brzozowska
Agnieszka Madaj
Agnieszka Jarczyńska
Bożena Wojtaszek
Barbara Hasiuk-Luter
Małgorzata Urzędowska

Magdalena Krajewska - Sochala
Materiał opublikowany w:
http://cjg.gazeta.pl/cjg_lodz/2,0E,,,,-14333779,V_CJG_EVENTS.html czy http://www.aktivist.pl/wydarzenie/eventId,476067,babiloty-wydarzenie.html
http://cjg.gazeta.pl/cjg_lodz/2,0E,,,,-14333779,V_CJG_EVENTS.html czy http://www.aktivist.pl/wydarzenie/eventId,476067,babiloty-wydarzenie.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.