Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14523 miejsce

Babki z piasku mogą być powodem chorób

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-12 13:23

Uszkodzenie narządów wewnętrznych, niedokrwistość, a nawet ślepotę mogą spowodować pasożyty, które czyhają na nasze dzieci w piaskownicach.

Zabawa w piaskownicy może być niebezpieczna. / Fot. AKPAPaństwowa Inspekcja Sanitarna, sprawująca na mocy kilku aktów prawnych nadzór nad stanem sanitarnym piaskownic – w celu ograniczenia ryzyka sanitarnego i poprawy bezpieczeństwa dzieci korzystających z piaskownic - zwróciła się do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych o uświadomienie właścicielom lub zarządcom nieruchomości zagrożeń jakie stanowi niewymieniany piasek oraz o przekonywanie do wykonania zakrycia piaskownic, co uniemożliwi dostęp do nich zwierzętom.

W piśmie, w którym Główny Inspektor Sanitarny zwraca się poprzez Państwowych Powiatowych Inspektorów
Sanitarnych do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, czytamy m.in.: „W piasku pobranym z piaskownic odkrytych, w których bawią się nasze dzieci, wykrywamy liczne bakterie chorobotwórcze, grzyby, pierwotniaki i inne pasożyty wywołujące groźne choroby, m.in. salmonellozy, grzybice skóry i paznokci, toksokarozę, toksoplazmozę i glistnice.(…) Uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi zarządcom tych obiektów na konieczność wymiany piasku na wiosnę i co najmniej dwukrotnie w sezonie…należy w jak najkrótszym czasie spowodować, aby piaskownice były zabezpieczone przed dostępem m.in. psów i kotów”.

Główny Inspektor Sanitarny polecił Państwowym Inspektorom Sanitarnym wzmożenie nadzoru nad piaskownicami ogólnodostępnymi, także w żłobkach i przedszkolach, poprzez trzykrotną kontrolę połączoną z badaniem zanieczyszczenia mikrobiologicznego piasku. Mandaty karne, a w przypadku braku poprawy skierowanie sprawy do sądu grodzkiego grożą tym zarządcom, którzy zlekceważą zalecenia kontrolne.

Warto zwracać uwagę dzieciom na zachowanie podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk przed jedzeniem po zabawie na placu zabaw lub w piaskownicy, pracach ogrodniczych i kontakcie ze zwierzętami, na obcinanie paznokci dzieciom oraz mycie jarzyn i owoców pod bieżącą wodą. Już te proste działania powinny uchronić przed pasożytami i innymi chorobami „brudnych rąk”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.05.2009 10:56

Okazuje się, że Sanepid elbląski ostro pracusiuje i 19-go będę miała wyniki kontroli :) Teraz powiesiliśmy zajawkę. Zachęcam dziennikarzy obywatelskich do zainteresowania się tematem w swoich miastach, wsiach i osiedlach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.05.2009 20:53

Masz rację - nie wiedział.

A ja jutro wyślę art do urzędu gminy i przyjdę się do wójta, bo już nie mogę patrzeć na nie ogrodzony plac zabaw z piaskownicą. I z sanepidem zagadam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamietam z dziecinstwa, że piaskowanica na naszym podwórku ( przy dwóch zakładowych domach) była na jesieni opróżniana z piasku, a nowy dowożono chyba w maju.Co rok tak było.
Niemniej i tak taplaliśmy sie w błocie, brudnymi rekami jedliśmy pajdy chleba i piliśmy oranżade z jednej butelki. Nikt nie wiedział co to alergia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.