Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

114 miejsce

Baczyński – nowy muzyczny przekaz

Muzyka do tekstów Baczyńskiego w nowym ujęciu. Płyta-wydarzenie.

Płyta "Promienie" / Fot. T.Król Krzysztof Kamil Baczyński – geniusz poezji, żołnierz Powstania Warszawskiego, człowiek , który do dzisiaj pozostaje zagadką. Jak do wieku 23 lat można było stworzyć ok. 500 utworów poetyckich, arcydzieł, z którymi trudno się komukolwiek równać w powojennej Polsce ?
Jego postać inspirowała wielu artystów. Doczekaliśmy się pewnej ilości utworów muzycznych, próbujących zmierzyć się z zagadnieniem „Jak oddać głębię jego poezji w muzyce ?”. Jak na razie udało się to nielicznym. Z całą pewnością wzorcem są kompozycje Zygmunta Koniecznego w interpretacji Ewy Demarczyk, oraz utwór „Miłość” grupy Boom (z muzyką Janusza Lipińskiego).

I oto mam na odtwarzaczu CD płytę pod skromnym tytułem „PROMIENIE”, która już od pierwszych dźwięków przykuwa uwagę. Właściwie wszystkim. Wzruszającym i ekspresyjnym śpiewem, bogactwem harmonii i instrumentacji, piękną melodyką.
Każde zdanie oddane z wyjątkową precyzją, czysto i prosto. Wreszcie Baczyński przekazany tak, że przed oczami stają przywoływane przez niego wizje.

Czy jest to tylko muzyka do jego tekstów ? Nie...należałoby to nazwać inaczej. To coś nowego, gdzie śpiew, instrumentacja i poezja tworzą nową, zespoloną jakość.

Bardziej pasowałoby tu określenie : „spektakl muzyczny”.
W roli aktorów występują wokalistka oraz poszczególne instrumenty i barwy dźwiękowe. Dialogują ze sobą, czasem równocześnie prowadzą monologi (zastosowana polifonia), ale zawsze płyną razem z tekstem Baczyńskiego, tak, żeby oddać jego nastrój.
Słowo „spektakl” jest o tyle istotne, że w większości utworów można wskazać na sceny rozgrywające się przed nami, niczym w tradycyjnym dramacie. Przykładem jest „Autobiografia” składająca się kolejno z inwokacji do Matki, opisu dusznego okopu, a w finale refleksji nad swoim miejscem w historii : „zastygłem w pomnik ze wzniesionym mieczem, którym człowieka rozetnę, czy ciemność?” . Podobnie jest z utworami „Otwarcie przemian” /również 3 „sceny”/, „Źródło”, a szczególnie „Promienie” cz.I i II.

Ciekawe i nowe jest również podejście do samego Baczyńskiego, który na ogół kojarzony jest tylko z czasem wojny. Tutaj temat wojny jest ledwo zaznaczony. Twórcy płyty skoncentrowali się na liryce, wizyjności i oderwaniu od szarości w stronę „promieni”. W tym duchu szczególnie zwracają uwagę takie perełki jak „Kołysanka” i „Tych miłości”, ale cały poziom płyty jest bardzo równy, nie ma na niej słabszych utworów.

Bez przesady mogę napisać, że mamy do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem muzycznym na naszym rynku.
Płyta, która przyciąga do siebie od pierwszych dźwięków i za każdym kolejnym odtworzeniem pokazuje następne warstwy tekstu i muzyki.

CD „PROMIENIE” – muzyka : Mateusz Jarosz, śpiew : Barbara Figurniak.
11 utworów do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego :
„Kołysanka”, „Do Matki Boskiej”, „Słowa po deszczu”, „Tych miłości”, „Autobiografia”, „Śpiew na wiosnę”, „Otwarcie przemian”, „Źródło”, „Promienie”, „Sny dziecinne”, „Promienie II”.

http://baczynski-piesni.pl/


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Dziękuję WSZYSTKIM , którzy docenili to, co robimy. Mogę tylko dodać, że szczęścia przybyło mi po dwóch występach w Liceach Ogólnokształcących w Krakowie. Młodzież jest wspaniała. Zaproponowano nam występy cykliczne. Przed nami dwa kolejne koncerty dla młodzieży szkolnej - 24 i 27 maja :) Pozdrawiam !
Panie Tomaszu jeszcze raz dziękuję Panu za ten artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem okazję słuchac i oglądac wykonania utworów przez p. Basię na Youtube, ale o płycie dowiaduję się po raz pierwszy. Brawa za decyzję! Czapka z głowy przed p. Mateuszem za skomponowaną muzykę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za materiał, przypominający o niezwykłym wydarzeniu poetycko-muzycznym, godnym wyróżnienia i uznania. Utwory, jakie słyszałam, są bardzo ujmujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, słowo mogą leczyć. Może to też uczynić cała sztuka, aby niektórzy zatrzymali się w szalonym pędzie donikąd, pochylili się nad tym co na pozór niewidoczne. Czyli nad pięknem. /odpowiedź do Pani Bogumiły/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju bardzo dziękuję , staram się coś robić...mamy już niedługo pierwszy występ na terenie szkoły i z tego się najbardziej cieszę...najbardziej.
Bardzo serdecznie pozdrawiam !!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu, dziękuję za artykuł. Bardzo trafnie odczytał Pan moje i Barbary intencje. Baczyński jest tak wielowarstwowy, że można poświęcić wiele lat na studiowanie jego niezwykłych strof. I zasługuje na coraz to nowe odczytanie poprzez muzykę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mateuszu, jeszcze dalszy ciąg myśli:

W wierszu są słowa
które leczą duszę
podążamy za nimi,
jak leśną drogą z fotografii
zagłębiamy się...
Ta dobroczynna moc
pobudza i inspiruje
jak zbliżająca się wiosna
poezja tak działa…

MUZYKA tak działa...

Mój znajomy, młody poeta i muzyk mówi: gdy piszę wiersz, mam w głowie muzykę.
Ja widzę wiersze obrazami. Tylko chwycić pędzel i malować.
Nasze zadanie? Dzielić się pięknem poezji, muzyki, obrazu...
Już wielu moich znajomych wie o Państwa projekcie. Pozdrawiam!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani słowa odniósłbym również do muzyki, z akcentem na słowa : "ukojenie", "nadzieja", "myślenie". Dla mnie muzyka nigdy nie powinna przynosić negatywnych odczuć. Za dużo jest ich dookoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za informacje.
Słowa wierszy
W koleinach zdarzeń
trafiają do nas słowa
wprawiają w ruch myślenie
werbalizują uczucia
wywołują strach
koją ból
ocierają łzę
rozpraszają smutek
aplikują nadzieję…

Dobrze, że mamy nadzieję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieję, że otworzymy tymi "kluczami" wiele bram, żeby pokazać inne światy tworzone poprzez poezję i muzykę. Pani komentarz o wieszczeniu to duże wsparcie dla nas i tej misji. Płytę można dostać w księgarni Kurant w Krakowie, po koncercie, lub w porozumieniu z nami.
Bardzo dziękujemy za te miłe słowa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.