Facebook Google+ Twitter

Bad Religion wystąpi na Jarocinie 2011

Najważniejszym gościem tegorocznego festiwalu w Jarocinie będzie amerykański zespół "Bad Religion". Formacja ta już od ponad 30 lat przełamuje bariery i stereotypy związane z muzyką punkrockową.

Bad religion / Fot. Domena publicznaGrupa "Bad Religion" została założona w 1980 r. przez wokalistę Grega Graffina i gitarzystę Bretta Gurewitza w Los Angeles. Razem z perkusistą Jayem Ziskroutem i basistą Jayem Bentleyem stworzyli bardzo oryginalny punkrockowy projekt. W L.A. nie było wtedy zbyt wielu takich formacji. Kalifornia nikomu nie kojarzyła się z hasłami w stylu "no future". Trzeba było wymyślić coś innego. Nazwa zespołu nie jest tutaj bez znaczenia. Oznacza sprzeciw wobec jakimkolwiek formom zorganizowanej religii, a w szczególności sprzedawaniu łaski bożej w zamian za pieniądze. Teksty "Bad Religion" to jednak nie tylko krytyka kościołów i związków wyznaniowych. Autorzy poruszają w nich wiele innych problemów współczesnego społeczeństwa skupiając się na takich tematach jak wolność, wiara, wojny, zakłamanie nowoczesnej cywilizacji, upadek podstawowych ludzkich wartości, dążenie człowieka do samozagłady itp. Wszystkie te piosenki w bardzo inteligentny sposób opisują rzeczywistość i wyrażają związane z nią uczucia autorów. Skłaniają przy tym do myślenia każdego, kto choć przez chwilę zainteresuje się ich treścią.

Muzyka zespołu, to przede wszystkim melodyjny "kalifornijski" punk rock. W większości piosenek na pierwszym planie słychać wokal i perkusję - zgodnie z filozofią Bretta Gurewitza, dla którego te dwa czynniki w zespole punkowym są najważniejsze. Utwory grane przez grupę są z reguły krótkie, szybkie i konkretne. Śpiew Graffina często bywa daleki od standardów gatunku pod względem stylistycznym, ale w tym zespole właśnie o to chodzi. Przy pierwszym kontakcie z muzyką Bad Religion wokal wydaje się trochę za spokojny jak na punk rock. Dopiero później, gdy potencjalny słuchacz oswoi się z takim połączeniem, zaczyna dostrzegać jego piękno.

Najważniejsze, a zarazem najbardziej lubiane przez fanów albumy zespołu to: "Suffer", "No Control" i "Against the Grain". Pierwszy z nich zdefiniował charakterystyczne brzmienie zespołu odnosząc przy tym największy sukces komercyjny. Kolejna płyta "No Control" stanowi najostrzejszą pozycję z "Trójcy" zachowując przy tym charakterystyczne dla zespołu brzmienie i klimat. Ostatni z wymienionych albumów "Against the Grain" z kultową już "kukurydzianą" okładką ukazuje największe moim zdaniem osiągnięcie tej formacji. Genialne riffy , świetny wokal i jak zawsze inteligentne teksty świadczą o jego niesamowitej mocy. Najbardziej urzekające utwory na płycie to tytułowy "Against the grain", "Faith Alone", "Modern man" i "21st century digital boy".

Zespół "Bad Religion" po raz pierwszy wystąpił w Polsce w sierpniu 2010 r. w ramach trasy upamiętniającej 30-lecie istnienia grupy. Koncert w warszawskim Parku Sowińskiego był bardzo dobrze przyjęty przez polskich fanów, którzy po tylu latach już pewnie nie mogli się doczekać występu swojego ulubionego zespołu w naszym kraju. Można odnieść wrażenie, że Polska spodobała się Graffinowi i spółce, skoro wracają do nas po niecałym roku. Wszystkim fanom pozostaje mieć nadzieję, że w Jarocinie "Bad Religion" jeszcze bardziej polubi polską publiczność i polski styl odbioru muzyki.

Impreza odbędzie się w dniach 15-17 lipca

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.