Facebook Google+ Twitter

Badacze IPN prawie pewni, że znaleźli szczątki Inki. Trwają badania, które to ustalą

Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego wyraził nadzieję, że szczątki odnalezione przez jego zespół na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku należą do Danuty Siedzikówny ps. "Inka".

 / Fot. Autor nieznany"Zdziwię się, jeśli po badaniach okaże się, że to nie ona" - powiedział Krzysztof Szwagrzyk cytowany przez TVP Info. Wczesną jesienią zespół IPN natrafił na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku na szczątki osób, w tym młodej kobiety oraz mężczyzny. Znajdowały się one na głębokości około pół metra Badacze sprawdzają czy należą one do sanitariuszki.

Danuta Siedzikówna "Inka" została ona rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. wraz z innym skazańcem Feliksem Selmanowiczem "Zagończykiem". Była sanitariuszką 4. szwadronu V Wileńskiej Brygady AK, która działała na Białostocczyźnie.

Czytaj także: Dramatycznie wzrosła liczba uchodźców. Najwięcej uciekinierów pochodzi z Syrii


W chwili śmierci "Inka" nie miała skończonych 18 lat. Jednym z oskarżających ją prokuratorów był Wacław Krzyżanowski, który zmarł ubiegłym roku. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwołał w październiku dowódców garnizonu Koszalin po tym, jak przyznano na pogrzebie Krzyżanowskiego wojskową asystę honorową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.