Facebook Google+ Twitter

Badajmy ślimaki - apelują naukowcy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-30 15:17

Brytyjscy naukowcy zachęcają do odszukiwania i badania pospolitych ślimaków. Dane dotyczące ich liczebności i ubarwienia mogą być cennym wskaźnikiem dotyczącym ewolucji i zmian klimatycznych.

Angielscy biolodzy chcą skupić się na ślimakach z rodzaju wstężyków. Żyją one w ogrodach i parkach, mają charakterystyczne podłużne paski ciągnące się wzdłuż muszli. Naukowcy badają je od ponad 60 lat. Sądzą, że w ostatnim czasie w życiu tych zwierząt dużo się zmieniło, na przykład ze względu na rosnące temperatury.

Odmiany o ciemniejszej muszli mogły wyemigrować na północ, ciemne ubarwienie prowadzi bowiem do niebezpiecznie szybkiego nagrzewania się organizmu. Jednocześnie spadająca liczba ich naturalnych wrogów - drozdów mogła doprowadzić do szybkiego rozwoju niektórych populacji.

Naukowcy z Brytyjskiej Akademii Nauk i Open University podchodzą do eksperymentu bardzo poważnie, podkreślają, że jest to jedno z największych w historii badań ewolucyjnych. Dane o ślimakach będzie można nadsyłać przez sześć miesięcy, począwszy od 1 kwietnia.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.