Facebook Google+ Twitter

Badania Ceres odsłonią najwcześniejszy rozdział historii Układu Słonecznego. 6 marca sonda Dawn wejdzie na orbitę

6 marca sonda kosmiczna Dawn zakończy manewr wejścia na orbitę planety karłowatej Ceres. Tymczasem pojawiły się zdjęcia planety zrobione z odległości zaledwie 48 tys. kilometrów, które odsłaniają szczegóły dotyczące powierzchni obiektu.

 / Fot. NASA/domena publ.W piątek, 6 marca sonda Dawn (Świt) wejdzie na orbitę planety karłowatej Ceres. Będzie to pierwsza wizyta ziemskiej sondy kosmicznej na tego typu obiekcie. NASA opublikowała fotografie zrobione w odległości 46 tys. kilometrów od Ceres.

Na zdjęciach widzimy wiele kraterów i nietypowe białe punkty. Naukowcy mają nadzieję, że więcej informacji na temat tych ostatnich dostarczą fotografie zrobione już z orbity planety karłowatej. Jasne punkty mogą świadczyć o aktywności geologicznej.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDAZdaniem Jima Greena, dyrektora NASA Planetary Science Division badania Ceres otworzą naukowcom "okno do najwcześniejszego rozdziału Układu Słonecznego". Dane z planety karłowatej pomogą zrozumieć, jak formował się nasz układ.

Sonda Dawn rozpoczęła swoją podróż w 2007 r. Początkowo zbadała planetoidę Westa. W grudniu 2014 r. rozpoczęła podejście do Ceres.

Czytaj także: Ostatni kosmiczny spacer astronautów. Położyli łącznie 230 metrów kabli (wideo)


Ceres znajduje się w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ta planeta karłowata o średnicy 950 kilometrów jest największym obiektem w tej lokalizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.