Facebook Google+ Twitter

Badania dla odważnych? Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna badania nad bólem

Polscy badacze poddają wnikliwej analizie ludzkie cierpienia. Nowe poglądy na temat przykrego wrażenia, jakim jest ból rozwijane są przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ludziom nieobce są nagłe i przewlekłe przykrości. Człowiek rozumny unika sytuacji mogących sprawić ból. O poważniejszych konsekwencjach potknięć czy powikłań w leczeniu nie sposób czasami pomyśleć inaczej, aniżeli przywołując wpierw bliżej nieokreślony obraz cierpienia.

Wydaje się, że o bólu wiadomo wszystko i tyleż napisano. Jeszcze zanim sięgniemy po fachową lekturę możemy dowiedzieć się z Wikipedii (jest to namiastka "sadomasochizmu"), że ból jest subiektywnie przykrym i negatywnym wrażeniem zmysłowym. Dowodzili tego już zapewne pierwsi homo nim na dobre poczęli się obdarzać mianem "wyprostowanych", jak i uczestnicy eksperymentu Milgrama, którzy mogli w trakcie jego trwania zrozumieć niektóre problemy współczesnych "rozumnych".

Interesującym zatem wydaje się być program badań Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zespół Badań Bólu przy Instytucie Psychologi UJ wychodzi z niecodzienną propozycją, zapraszając do wzięcia udziału w badaniach niemal każdego chętnego. Istnieje możliwość internetowego badania bólu głowy - www.bol.edu.pl. Bardzo ważnym odcinkiem dociekań naukowców są bóle porodowe. Te i inne emocje ściśle związane z "dzwonkiem alarmowym" naszego organizmu mają pozwolić na uzupełnienie dotychczasowej wiedzy.

Zespół postawił sobie za cel i przedmiot badań ból w jego najprzeróżniejszej postaci (od bólu dentystycznego po ból wywoływany eksperymentalnie). Chętni zostaną doświadczeni stosownie do potrzeb badawczych. Naukowcy zapewniają, że ich praca nie urąga etyce co dodatkowo zaświadcza Komisja ds. Etyki Badań Naukowych. Cytowany przez serwis "Nauka w Polsce" dr Przemysław Bąbel (kierownik Zespołu Badań Bólu przy IPUJ) powiedział: "Oczekujemy, że bólowi eksperymentalnemu towarzyszyć będą dużo słabsze emocje". Badani ponadto pomagają ocenić swoje wrażenia we właściwych kategoriach.

Dociekania natury bólu towarzyszą człowiekowi od zawsze i w każdym miejscu na świecie. Pierwsze wyniki badań zapowiedziano już na przyszły rok.

bol.edu.pl
naukawpolsce.pap.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.