Facebook Google+ Twitter

Badania krwi obowiązkowe?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-21 14:47

Minister zdrowia chce, aby morfologia krwi była obowiązkowym badaniem zlecanym okresowo przez lekarzy rodzinnych.

Ewa Kopacz podczas konferencji "Białaczka - sprawdź czy nie weszła ci w krew" zapowiedziała, że przygotowuje rozporządzenie zadaniowe dla lekarzy pierwszego kontaktu. Zgodnie z tym dokumentem będą oni rozliczani z tego, czy kierują pacjentów na morfologię.

Urszula Jaworska, która prowadzi Fundację i Bank Dawców Szpiku, podkreśliła, że dzięki podstawowemu badaniu krwi, wykonanemu w ramach badań okresowych, dowiedziała się, że jest chora na białaczkę.

Profesor Jerzy Hołowiecki z Centrum Onkologii podkreśla, że morfologia pozwala wcześnie wykryć różne choroby onkologiczne, hematologiczne i uratować życie chorego. Wiele schorzeń rozwija się latami, nie dając na początku żadnych objawów.

W ramach kampanii "Białaczka- sprawdź czy nie weszła ci w krew" przebadano w całym kraju ponad 2 i pół tysiąca osób, u 800 stwierdzono nieprawidłowości. Okazało się, że co 10 osoba wymagała leczenia.

Od 1996 roku morfologia krwi była badaniem obowiązkowym zlecanym przez lekarza medycyny pracy każdemu pacjentowi. Po zmianach przepisów, to lekarz decydował, czy badanie to jest niezbędne do oceny stanu zdrowia chorego. W ramach oszczędności liczba wykonywanych badań morfologicznych spadła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.