Facebook Google+ Twitter

Badania prędkości internetu mobilnego. Najszybszy Plus, najwolniejszy Play

Najszybszy internet mobilny w Polsce, oferuje sieć Plus. Drugie miejsce zajęła sieć Orange. Najgorzej wypadł Play wynika z przeprowadzonych badań.

Modem firmy Huawei umożliwiający korzystanie z mobilnego internetu / Fot. Wikimedia CommonsJak donosi Dziennik Internautów badania przeprowadzono w Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) oraz Katowicach (Górnośląski Okręg Przemysłowy). Łącznie zbadano 767 lokalizacji.

Pomiary oparte były o metodologię, która powstała na Politechnice Warszawskiej. Modemy, jakich użyto, umożliwiały osiągnięcie prędkości 28 megabitów na sekundę przy pobieraniu danych i 5,7 Mb/s przy wysyłaniu. 70 proc. pomiarów odbyło się wewnątrz budynków, a 30 proc. na zewnątrz.

Najszybszy internet oferuje Plus - średnia prędkość, jaką osiągnięto wynosiła 4,4 Mb/s. Dodać należy, że maksymalnie w Plusie zanotowano 12,6 Mb/s. Kolejne miejsce zajęła sieć Orange, w tym przypadku średnia wynosi 3,7 Mb/s. Podobnie było z Cyfrowym Polsatem. Era ze swoją usługą Blueconnect mogła pochwalić się średnią prędkością na poziomie 3,4 Mb/s. Najgorszy wynik osiągnął Play. Trzeba jednak zaznaczyć, że w regulaminie mobilnego internetu oferowanego przez tą sieć, znajduje się zapis o ograniczeniu prędokści do 1 Mb/s. Play zanotował 913 kilobitów na sekundę, co stanowi wynik zbliżony do gwarantowanego.

Prędkości, które osiągnięto w badaniach dotyczą dużych aglomeracji miejskich. Poza miastami klienci korzystać mogą tylko z technologii GPRS i EDGE, która oferuje w praktyce maksymalną prędkość 100-150 kb/s, oraz technologii CDMA w Orange dzięki której osiągną około 1Mb/s.

W miastach można korzystać z technologii oferującej szybki przesył danych - HSDPA. Najpopularniejsze modemy i telefony z funkcją modemu, oferują prędkości rzędu 1,8 Mb/s do 7,2 Mb/s. Przy założeniu, że nasz internet osiąga szybkość ok. 1 Mb/s, plik wielkości 5 MB pobierzemy w około 35 sekund, a film "ważący" 800 MB w ok. 100 minut.

Oczywiście szybkość nie jest jedynym kryterium wyboru mobilnego internetu. Dla internautów, którzy wybieraję tę formę przeglądania sieci liczy się także, tak zwany lejek. Jest to ograniczenie prędkości, po przekroczeniu określonej ilości ściągniętych i przesłanych danych. I tak Plus oferuje, w zależności od wybranego abonamentu, mięsięczny przesył od 1,5 GB do 41 GB. Orange od 2-38 GB. Podobnie jest w Erze. Po przekroczeniu limitu w danym miesiącu prędkość przesyłu spada radykalnie, nawet do 16 kb/s. Kolejnym ważnym kryterium jest cena. Tu operatorzy idą łeb w łeb, oferując internet w abonamentach od 19-160 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

andrian
  • andrian
  • 11.10.2010 15:46

hejaa: widzisz, tutaj nie ma zelaznej zasady, ktora siec jest najszybsza. Zalezy od technologii, ktorej chcesz uzywac. W miastach stawka bedzie raczej wyrownana, poza miastami cdma ma tylko orange (no i plus o nim mysli). No a za 2 msce wejda te nowe prodkosci orange'owe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
hejaa
  • hejaa
  • 10.10.2010 10:56

Mam iplusa i nie jestem zadowolony:
-bardzo wolny, przeróżne opłaty np. deaktywacja plusopobieracza,
-raz na fakturze miałem za dużo policzone, zgłosiłem reklamację i przyznały, że się pomylili - śmiech
Co tu mówić.
Polecam stronkę synergyonline.org

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrian
  • andrian
  • 04.10.2010 16:08

Poza miastami i tak ciagle orange smieje sie innym siecia w twarz. Tylko oni maja cdma, tylko oni prawdziwa mobilnoscia chwialic sie moga. 1 mbps, to nie 250 kbps w edge.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PlayOFFline
  • PlayOFFline
  • 03.10.2010 23:43

Badania potwierdziły jedynie to co tysiące osób pisały na równych forach internetowych - z zasięgiem w PlayOnline jest cienko i jest to raczej PlayOFFline.

Komentarz został ukrytyrozwiń

6 Mb/s to niezły wynik. Jak korzystałem z mobilnego łącza w Warszawie nie było problemu z prędkością. Pozostawał tylko limit gigabajtów. Zdaje sobie sprawę, że sytuacja w małych miasteczkach nie szybko się poprawi. W swoich rodzinnych stronach przy odrobinie szczęścia i gimnastyki łapałem EDGE, ale i to na strychu:) W domu za biurkiem pustka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W małych miejscowościach Panie Mariuszu sytuacja nie poprawi się prędko. Nadajniki umożliwiające transfer w technologii HSDPA nie pokryły zdaje się (choć mogę się mylić) nawet wszystkich miast powiatowych - mniejszych miejscowościach nie wspomniając. Tutaj - jak napisałem - przy dobrych wiatrach pozostaje EDGE i prędkości rzędu 100 kb/s. Muszę przyznać, że swego czasu przez rok korzystałem z internetu po EDGE - nigdy nie udało mi się osiągnąć większej prędkości niż 120 kb/s. W miastach jest nienajgorzej. Korzystam teraz z mobilnego internetu, bo czekam na przeniesienie usługi w kablówce. Komfort pracy mam spory, nie narzekam. Maksymalna prędkość, jaką udało mi się uzyskać za pomocą telefonu to 6 Mb/s, czyli bardzo dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda w Plusie prędkość nie jest najgorsza. Znaczniej gorzej przedstawia się kwestia zasięgu. Niestety w małych miejscowościach z tym jest bardzo kiepsko. Z tego właśnie powodu klika miesięcy temu rozwiązałem umowę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.