Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9113 miejsce

Badania profilaktyczne uratują przed rakiem

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-11 10:00

Badania cytologiczne pomagają w wykryciu raka szyjki macicy. Polska znajduje się na pierwszym miejscu spośród państw Unii Europejskiej, gdzie ten nowotwór zbiera największe śmiertelne żniwo i gdzie jest najwięcej zachorowań - każdego roku cztery tysiące kobiet dowiaduje się o chorobie, co rok 2 tysiące umiera!

Akcja profilaktyczna zapoczątkowana w 2006 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który postanowił listownie i imiennie zapraszać panie w wieku od 25 do 59 lat na badania, miał być przełomem. Zwłaszcza, że badania są bezpłatne, zaś korespondencja zawiera listę placówek znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania, gdzie cytologię można wykonać.

Niestety wygląda na to, że mieszkanki województwa śląskiego całkowicie zlekceważyły zaproszenia, a przede wszystkim swoje zdrowie. - Na 1 mln 200 tysięcy kobiet, które zostały wytypowane do badań zgłosiło się zaledwie 64 tysiące, a więc niecałe 10 procent - alarmuje dr Katarzyna Raczek-Zwierzycka, zastępca kierownika Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Gliwicach. - Na dodatek są miejsca w regionie, gdzie na badania nie przyszła ani jedna kobieta.

Te białe plamy to Kłobuck i Żory. Niewiele lepiej jest w Świętochłowicach i Piekarach, gdzie pacjentki można policzyć na palcach jednej ręki. W minimalnych ilościach z profilaktycznych badań korzystają mieszkanki wsi z powiatów częstochowskiego, bielskiego, rybnickiego, gliwickiego, a także Bierunia i Lędzin. Z dotychczas zebranych informacji wynika, że najwięcej kobiet, które skorzystały z możliwości przebadania się, mieszka w dużych miastach. Całkowicie zaniedbane są natomiast obszary wiejskie oraz małych miasteczek. - Tam właśnie kierujemy dodatkowe materiały edukacyjne zachęcające do badań cytologicznych - informuje Maria Maor, zajmująca się koordynacją programu.

Tymczasem już dziś widać, że badania ratują kobietom życie. Spośród 64 tysięcy przebadanych kobiet ok. 700 skierowano do pogłębionej diagnostyki, gdyż istniało podejrzenie rozwoju nowotworu. Wielu z nich uratują one życie.- Rak szyjki macicy rozwija się latami i początkowo nie daje żadnych dolegliwości - mówi Maria Maor. - To właśnie gubi czujność pań. Są przekonane, że jak nie boli to nie są chore. Nic bardziej złudnego, zwłaszcza w przypadku tego nowotworu. Poza tym z badań rezygnuje wiele pań o niskim statusie materialnym. Tymczasem jedyny koszt, jaki ponoszą, to koszt dotarcia do wybranego przez siebie gabinetu lekarskiego. Często znajduje się on kilkaset metrów od domu.

Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest w stu procentach uleczalny - wyjaśnia dr Raczek-Zwierzycka. - Kobiety chore na nowotwór szyjki to niestety ofiary własnych zaniedbań.
LR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.