Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18716 miejsce

Badanie jakości wody w Jeziorze Zbąszyńskim

17 listopada 2016 r. w Liceum Garczyńskiego odbyła się sesja naukowa poświęcona monitoringowi środowiska. Uczniowie klas przyrodniczo-medycznych przedstawili swoim kolegom wyniki pięcioletnich badań jakości wody w jeziorze.

 / Fot. Archiwum szkoły17 listopada 2016 r. w Liceum Garczyńskiego odbyła się sesja naukowa poświęcona monitoringowi środowiska. Gośćmi na tym spotkaniu byli: prof. UAM dr hab. Beata Messyasz - prodziekan do spraw nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Biologii UAM, mgr Tomasz Kurasiński – Burmistrz Zbąszynia, mgr Ewa Treska – doktorantka w Zakładzie Hydrobiologii Wydziału Biologii UAM oraz mgr Joanna Przybylska – pracownik Referatu Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu.

 / Fot. Archiwum szkołyUczniowie klas przyrodniczo-medycznych przedstawili swoim kolegom wyniki pięcioletnich badań jakości wody w jeziorze. Działaniami licealistów kierowała pani profesor UAM Beata Messyasz z Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tomasz Kurasiński podziękował uczniom i opiekunom za pracę na rzecz ochrony środowiska i przekazał Liceum Garczyńskiego wysokiej klasy mikroskop z wbudowana kamerą, który pozwoli zwiększyć zakres i dokładność prowadzonych w szkole obserwacji.

 / Fot. Archiwum szkołyOcena stanu ekologicznego wykazała, że wody jeziora w roku 2012 cechował zły stan ekologiczny. Zdecydowały o tym przede wszystkim wskaźniki chemiczne, zwłaszcza wysoka zawartość związków azotu i fosforu oraz niska przezroczystość i duże wartości stężenia chlorofilu „a”. W kolejnych latach wskaźniki te poprawiają się. Wzrasta przezroczystość wody, spada stężenie chlorofilu „a” i fosforanów, rośnie koncentracja tlenu przy dnie. Stwierdzone w latach 2015 i 2016 stężenie chlorofilu „a” poniżej 25 μg/l oznacza trzecią klasę stanu ekologicznego jeziora dla tego parametru czyli stan umiarkowany.

 / Fot. Archiwum szkołyBadania prowadzone w następnych latach pokażą, czy obserwowane pozytywne zmiany jakości wód naszego jeziora są tendencją trwałą. Te wyniki są już opublikowane na stronie Gminy Zbąszyń i Liceum Garczyńskiego. Kolejna prezentacja dotyczyła prowadzonych od ponad roku badań chemicznych dotyczących koncentracji biogenów w wodach Jeziora Zbąszyńskiego i rzeki Obry. Te badania są prowadzone w pracowni chemicznej przez uczniów Gimnazjum w Zbąszyniu pod opieką mgr Izabeli Kałuskiej oraz uczniów Liceum Garczyńskiego pod opieką mgr Jarosława Jankowiaka. Odczynniki i sprzęt do pracowni chemicznej zostały zakupione ze środków Gminy Zbąszyń. Te wyniki przedstawiają koncentrację związków azotu i fosforu w wodach naszego jeziora i rzeki i zostaną opublikowane w najbliższym czasie.

 / Fot. Archiwum szkołyNa zakończenie referat na temat wykorzystania fitoplanktonu w ocenie stanu ekologicznego wód przedstawiła mgr Ewa Treska z Zakładu Hydrobiologii. - Wierzymy, że nasza współpraca z Wydziałem Biologii UAM oraz z samorządem Gminy Zbąszyń będzie się dalej rozwijać i nadal liczymy na wsparcie merytoryczne i techniczne w realizowanych przez nas badaniach terenowych, takich jak badanie wody Jeziora Zbąszyńskiego - powiedział Jarosław Jankowiak.
 / Fot. Archiwum szkoły / Fot. Archiwum szkoły

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.