Facebook Google+ Twitter

Badanie wariograficzne Katarzyny W. nie miałoby sensu?

Eksperci ze Stowarzyszenia Poligraferów Polskich odnieśli się do kwestii badań wariograficznych, które miały być przeprowadzone ws. śmierci Madzi.

W czwartek Zarząd Stowarzyszenia Poligraferów Polskich przesłał do Państwowej Agencji Prasowej oświadczenie, w którym wyraża swoją dezaprobatę dla pomysłu badań wariograficznych Katarzyny W.

Prof. Jan Widacki, który w imieniu Stowarzyszenia wystosował oświadczenie zaznacza, że badania wariograficzne powinno się przeprowadzać na samym początku śledztwa. Na tym etapie, gdy rodzice byli kilkakrotnie przesłuchiwani i publicznie opowiadali o przebiegu zdarzenia, wynik badania nie byłby miarodajny.
Zarząd zaznaczył również, że "reguły sztuki i kodeks etyki poligrafera zabrania wykonywania badań w takich warunkach, tym bardziej, że ma to ewidentnie służyć wzbudzaniu sensacji i podtrzymywania napięcia społecznego, a nie dążeniu do prawdy”.

W toku śledztwa pomysł badania wariograficznego pojawiał się już kilkakrotnie.
Bartłomiej Waśniewski, ojciec Madzi, raz poddał się badaniu. Było to nieługo po odnalezieniu zwłok dziecka. Katarzyna W. odmówiła udziału w badaniu, tłumacząc decyzję złym stanem psychicznym.

Kolejna propzycja użycia wariografu, pojawiła się podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Rutkowskiego. Waśniewski oświadczył, że dopóki zażywa leki, nie podda się badaniu.

Ostatecznie, małżeństwo zgodziło się na przeprowadzenie badań, by raz na zawsze uciąć spekulacje, że celowo pozbawili dziecko życia. Warunkiem miało być podanie do publicznej wiadomości wyników. Termin badania został wyznaczony na środowe przedpołudnie. Ze względu na zniknięcie Katarzyny W. badanie nie odbyło się. Podczas środowej konferencji prasowej, Krzysztof Rutkowski, ujawnił pytania, które miały paść podczas badania. Jednocześnie oświadczył, że nie będzie więcej podejmowanych prób użycia wariografu.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czester
  • Czester
  • 25.05.2012 12:30

Od kiedy to Bartek badał się na wariografie po odnalezieniu ciała? Badał się przed a potem odmówił prokuraturze twierdząc ze jest na lekach (Rutkowski kłamał że to brat Kaski się nie przebadał). Gdzieś świeci ale nie wiadomo gdzie zauważyłem brak obiektywizmu mediów w tej sprawie. Sprawdźcie zanim coś napiszecie. tak samo jak media ze udział osób trzecich

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 09.04.2012 08:15

kto sie boi badania wariografem? przestępcy...majacy cos na sumieniu i...adwokaci {bo stracą klientów?} a przecież statystycznie wariograf daje 95% prawidłowej odpowiedzi tj matematycznie... ja nie mówie o dopusczeniu jako dowód ale jako o pomocnym urządzeniu zreszta nieszkodliwym {tylko fizycznie bo wyjawienie prawdy jest dla niego szkodliwe}dla przestepcy które daje możliwość prawidłowego ukierunkownia sledztwa .. i dlatego ludzie tak sie go boją... a kto raz przeszedł badanie wie jak trudno oszukać...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ptaszynski
  • ptaszynski
  • 06.04.2012 15:20

z psychologicznego punktu wariant z wariografem był dobry ...czy smierć dziecka nastąpiła umyslnie czy nie w tej konkretnej sprawie jest niesamowicie trudna do rozwikłania i śledczy mają problem tym bardziej ze katarzyna jest trudna do psychologicznego złamania i powiedzenia prawdy a praktycznie innej metody nie ma...gdy brak konkretnych dowodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówi się, że powtarzając nieprawdę, staje się ona prawdą. Może dlatego zrezygnowali z tych badań?

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 06.04.2012 12:12

trzeba by zmienić prawo i zmuszać sądownie obywateli do badania wariografem... przecież fizycznie jest to nieszkodliwe a jest to potężny instrument psychologiczny...który śledczym daje cenne wskazówki...nie dajmy sie tumanić ze wariograf można łatwo oszukać ...jeden na 10 i to szkolony w CIA czy FBI..

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 06.04.2012 12:07

badanie wariografem to bardzo istotny czynnik psychologiczny i ukerunkowanie sledztwa... zreszta teraz po wariacjach katarzyny odnośnie tego badania można wyciągnąć istotne wnioski...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.