Facebook Google+ Twitter

Bądź aktywny wiosną! Wsiądź na rower i zadbaj o zdrowie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-16 17:33

Wiosna zbliża się wielkimi krokami! A co z naszą kondycją? Po kilku zimowych miesiącach niestety zadyszka często się zdarza... Warto pomyśleć o tym, by wiosenny wyjazd był połączeniem relaksu i pewnej aktywności fizycznej. Może rower?

Holandia

Stolica Holandii to propozycja dla tych, którzy mają ochotę na wyjazd aktywny, ale też spragnieni są miejskiego życia, rozrywki i kultury. Amsterdam jest miastem miliona rowerów, jego mieszkańcy zgodnie uznali, że jednoślady nie tylko są ekologiczne - a to przecież bardzo modne, ale także sprawiają, że poruszanie się po mieście jest dużo łatwiejsze. Statystyki mówią, że na 750 tys. mieszkańców przypada 600 tys. rowerów! Nic dziwnego! Chyba żadne inne europejskie miasto nie jest tak przychylne cyklistom - przy większości ulic biegną ścieżki rowerowe, istnieje osobna sygnalizacja, a rowerzysta prawie zawsze ma pierwszeństwo.

Już wiosna, czas przygotować rower!

Amatorzy rowerowego zwiedzania miasta nie muszą martwić się, jak przewieźć jednoślad do Holandii. Mogą lecieć samolotem a na miejscu wynająć rower – popularną wypożyczalnią jest Orangebike, Rentals & Tours. Posiada ona dwa dogodnie położone punkty, w pobliżu Dam Square i Centraal Station. Do wyboru jest kilka rodzajów rowerów, ceny wahają się pomiędzy €8,50 a €12,50 za dzień. W jej ofercie jest także rowerowe zwiedzanie miasta w towarzystwie przewodnika, który gwarantuje, że o pokazywanych przez niego miejscach, nie można przeczytać w żadnej książce. Amatorzy samodzielnych wycieczek mogą obrać jedną ze ścieżek położonych wzdłuż XVII wiecznych kanałów i wyruszyć na poszukiwanie Pałacu Królewskiego, Qude Kerk, Placu Dam z National Monument, Giełdy Diamentów, Dzielnicy Czerwonych Latarni, targu kwiatowego, domów: Anny Frank i Rembrandta van Rijn. Szerokiej drogi…

Dania

To państwo jest rajem rowerzystów! Zacznijmy od stolicy… Jednośladem porusza się tu, co prawda, nie 75 proc. mieszkańców - jak w Amsterdamie, a 36 proc., ale władze miasta postawiły sobie ambitny cel, by do 2015 roku uczynić z Kopenhagi najlepsze miasto rowerowe na świecie. Od kilku lat ogromne fundusze przeznaczane są na: parkingi rowerowe, zielone ścieżki, trasy oraz poprawę bezpieczeństwa rowerzystów. Prawdopodobnie dlatego w 2007 roku Kopenhaga, jako pierwsze miasto na świecie, otrzymała tytuł „Rowerowego Miasta” nadawany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). W tym roku Kopenhaga również jest nobilitowana - to tu we wrześniu odbędą się mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Karina Kowalska
  • Karina Kowalska
  • 17.05.2011 16:31

wiosna w pełni :) nie ma jak weekendowa przejażdżka za miasto na rowerze. Wystarczy dobry rower, dobre towarzystwo, duża dawka dobrego humoru i oczywiście ładna pogoda :) Ja ostatnio dostałam na urodziny od męża rower Simple Gianta. W najbliższym czasie zamierzam kupić jeszcze koszyk do tego roweru, żebym mogła w nim wozić małe zakupy czy torebkę. Muszę przyznać, że ten rower jest dobry zarówno na wypad za miasto jak i do pracy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiosna !
Przesiądźmy się w Weekend z samochodu na rower i urządźmy wspólny, rodzinny, rowerowy spacer za miasto.
Każdemu wyjdzie na zdrowie

Komentarz został ukrytyrozwiń
B. Bagins
  • B. Bagins
  • 23.03.2011 23:35

kupiłem słabsze papierosy na wiosne :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem na TAK, jezeli chodzi o rower, aczkolwiek moja aktywaność rowerowa, chcociaz w okresie wiosenno-jesiennym dosyć częsta i systematyczna, ograniczona jest raczej do jezdy "wokół komina".Dobrze, że wokół mego miejsca zamieszkania jest wiele dogodnych tras rowerowych.Amsterdam widziałem, to miasto opanowane przez rower, pieszy musi często uważac, by nie zostać rozjechany przez tan jednoślad. I co mi sie tam podobało to różnorodność typów rowerów i absolutna dominacja użyteczności nad "lansem rowerowym".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.